VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srazil Janoušek ženu úmyslně? „Vidět ji musel," myslí si svědci

Praha - Kdo mluví pravdu, kdo se mýlí a kdo vysloveně lže v kauze dopravní nehody vlivného podnikatele Romana Janouška?

24.6.2012
SDÍLEJ:

V pražské Vyskočilově ulici začala 23. června před polednem rekonstrukce nehody, při které podle policie opilý lobbista Roman Janoušek srazil 23. března jedenapadesátiletou ženu.Foto: ČTK/Šimánek Vít

Na tyto otázky hledali po celý uplynulý víkend odpovědi kriminalisté v michelské Vyskočilově ulici. Právě ona byla před třemi měsíci, přesněji 23. března, dějištěm vážného střetu. Janoušek zde, s více než dvěma promile alkoholu v krvi, srazil svým mohutným SUV vozem Porsche Cayenne jednapadesátiletou cizinku, původem z Vietnamu, a těžce ji zranil.

Janouškovi jde o hodně. Za úmyslné ublížení na zdraví, z kterého je dosud mimo jiné viněn, mu hrozí až dvanáct let vězení. On sám jakýkoliv úmysl od počátku striktně vylučuje. Ženu, která se mu po předchozí drobné kolizi Janouškova porsche s jejím volvem, postavila před kapotu, prý neviděl, což později uvedl do oficiálního protokolu. Zřetelně tak usiluje o změnu právní kvalifikace na nedbalostní trestný čin, což by mu umožnilo doufat v případné podmíněné odsouzení. Sama poškozená, které již dříve bylo Janouškem nabídnuto finanční vyrovnání, prý verzi obviněného nemůže vyloučit, ani potvrdit.

Někteří očití svědkové nehody, účastni víkendové rekonstrukce, však mají o něco jasněji. Jsou přesvědčeni, že Janoušek poškozenou jednoduše musel vidět. Hraje v částečné protichůdnosti výpovědí roli dlouhý časový odstup od události, nebo je za rozpory něco jiného?

Podle jednoho ze svědků je prý dokonce nemožné, aby Janoušek při výhledu, který jeho Porsche Cayenne nabízí, ženu před kapotou nezaregistroval. Další svědek pak pro Deník poznamenal, že pokud by ženu před vozem neviděl, musel by být tak opilý, že by před tím jen těžko našel vlastní vůz.

Vyšetřovatelé policie z Hradce Králové (ta pražská nedokázala policejního prezidenta Petra Lessyho přesvědčit, že by zvládla objektivně prošetřit okolnosti nehody muže majícího v hlavním městě velké slovo) kladou sami sobě, svědkům, přizvaným znalcům i zraněné cizince jednu stěžejní otázku. Jak se nehoda doopravdy udála a mohl skutečně Janoušek ženu přehlédnout, jak tvrdil ve své výpovědi?

Právě k hledání odpovědí měly přispět prověrky výpovědí přímo na místě střetu, kam policisté přivezli i Janouškův SUV vůz, na jehož přední části jsou stále zřetelně patrné stopy po střetu.

Obviněný užívá letní dovolené

Dvě desítky aktérů nejenom popojížděly s auty, policisté vše proměřovali, zakreslovali, fotografovali a také dokumentovali videokamerami.

Postupně se na místě vystřídalo osm svědků, kteří kriminalistům a znalcům z oboru silniční dopravy, biomechaniky i soudního lékařství podrobně popisovali, co ze svých stanovišť přesně viděli, a odpovídali na jejich otázky. Vše se názorně předvádělo buď za pomoci figuríny, nebo za přispění figurantky drobné postavy. Nedělní dopoledne pak patřilo vyšetřovacímu pokusu, vycházejícímu ze sobotních výpovědí.

Sám Janoušek se ale na místě neobjevil. Je totiž právě na dovolené v Chorvatsku. Podle slov advokáta Víta Širokého se rozhodl využít svého práva nezúčastnit se vyšetřovacího úkonu. Na místě ho zastupoval právě jeho obhájce. To, že předpokládaný viník nehody požádal, aby se rekonstrukce konala bez jeho účasti, vlastně ani příliš nepřekvapí. V okolí předem ohlášené rekonstrukce to totiž chvílemi nevypadalo jako na policejní akci, ale spíš jako na srazu pražských žurnalistů. Nouze nebyla ani o zvědavce, kteří v okolí bydlí či pracují.

Zvlášť mezi místními usedlíky se v sobotu občas objevily emoce. Lidé nesli s nelibostí, že policisté omezují jejich pohyb, a často také poukazovali na náklady, které takto podrobné vyšetřování způsobí.

Informace unikly do tisku. Měly být tajné

Původní záměr policistů byl, aby se svědkové s novináři nedostali do kontaktu, nemohli být ovlivněni ničím jiným než otázkami vyšetřovatelů a média také neměla možnost sledovat přesný postup při takzvané prověrce výpovědí. To se ale plně nepodařilo. Ačkoli policisté zahradili páskou přístup do okolí v dostatečné vzdálenosti, bylo to podrobně možno sledovat z lávky nad místem rekonstrukce. Zdálo se tudíž, že alespoň výpovědi prvních slyšených svědků Janouškovu tvrzení „neviděl" zrovna za pravdu nedávaly.

„Co výpověď, to originál," zhodnotil Široký informace, které zazněly během rekonstrukce. Mínil tím, že každý ze slyšených svědků viděl okolnosti nehody ze svého úhlu pohledu poněkud odlišně a událost si pamatuje trochu jinak. Celkově však prý prověrky výpovědí přímo na místě nepřinesly žádné překvapení a všichni svědci setrvali na tom, co vypovídali již v minulosti.

Janouškem sražená cizinka se na místě objevila až v sobotu večer jako poslední, osmá svědkyně v pořadí. S novináři se odmítla bavit jak o nehodě, tak o tom, jak je na tom zdravotně; stále ale chodí o berlích, ačkoli zranění utrpěla již 23. března.

Zmatky, napětí a skřípění zubů

Přestože magistrát i pražští policisté akci ohlásili s předstihem a je vyznačena objížďka, vlastní rekonstrukci předcházelo napětí a skřípění zubů. Zmatky se objevily po zahrazení průjezdu hodinu před polednem. Policie uzavřela silnici pro veškerý provoz, přestože původně oznámila, že autobusy městské hromadné dopravy budou moci místem obousměrně projíždět pouze s omezením některých zastávek. Tuhle informaci měli i řidiči; policisté ale trvali na svém. Cestující s nadávkami vystupovali a mířili k metru pěšky, zatímco pět autobusů se nahromadilo v koloně před místem uzavírky. Nakonec je uzavřeným úsekem „protáhl" servisní vůz dopravního podniku načež policie provoz autobusů obnovila. Platilo tedy původní oznámení: autobusy MHD projely, pouze měly posunuté zastávky.

Autor: Jakub Krupka, Milan Holakovský

24.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení