VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci mají raději televizi než sport

Praha -Průměrný pražský školák tráví víc než dvě hodiny denně u televize, sportuje pouze jednou nebo dvakrát týdně. Vyplynulo to z exkluzivního testu, který koncem prázdnin udělali redaktoři Deníku v pražských ulicích.

2.9.2008
SDÍLEJ:

MOŽNOSTÍ JE DOST. Jen musí chtít jak dítě, tak i rodič.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Jak často cvičím? Dvakrát týdně. Vždycky když máme ve škole hodinu tělocviku,“ říká desetiletá Petra z Prahy 4. Mluví téměř za polovinu z třiceti dětí, které redaktoři oslovili.

Odborníky výsledek testu nijak neudivil. Podle nich jen dokresluje skutečnost, že pražské děti čím dál víc tloustnou. „Nedostatkem sportovišť v okolí škol to ale není,“ tvrdí shodně městské části. „Hřiště je dnes v okolí všech základních škol.

Hřiště nejsou problém

U některých zařízeních sice není tak kvalitní, ale možnost venku sportovat je všude,“ říká radní pro školství šesté městské části Jan Holický. V místech, kde nejsou podmínky pro sport ideální, volí úřad Prahy 6 jiné řešení. „Na Ruzyni jsme například přispívali základní škole na pronájem sportoviště Sokola. Sokolu u Základní školy na Norbertově jsme zase dali část peněz na rekonstrukci hřiště, aby ho mohli využívat i žáci,“ popsal Holický.

V Praze 8 letos vyčlenili radní na rekonstrukci hřišť necelých šest milionů korun. „O prázdninách se opravovala hřiště u škol Petra Strozziho a u zařízení v Hovorčické ulici,“ popsal místostarosta pro školství Martin Roubíček s tím, že úřad už si nechal zpracovat i koncepci hřišť.

To, že by děti necvičily kvůli špatnému vybavení, si nemyslí ani mluvčí třetího městského obvodu. „Problémy s venkovními hřišti jsou pouze v dolní části Žižkova. Tady totiž výstavba sportovišť není možná kvůli zástavbě. Děti ze základní školy Vlkova teď ale budou moci využívat nově otevřený park Rajská zahrada,“ uvedl Sotona.

Neobratní tlouštíci

Obrázek o tom, jak to se školáky vypadá, co se tělesné výchovy týká, Deníku před několika týdny dokreslila zástupkyně ředitelky Základní školy Janského v Praze 13 Marcela Kolářová.

„Holčička z osmé třídy několikrát za sebou tvrdila, že si zapomněla věci na cvičení. Když jsme jí vyhrožovali přezkoušením, přinesla si lísteček od doktora, že má špatné koleno a musí být z tělesné výchovy osvobozena,“ popsala. Podle ní už musejí tělocvikáři slevovat i z učebních osnov, protože by je děti vůbec nesplnily. „Cviky na nářadí nebo gymnastika, to dnešním dětem vůbec nejde,“ uzavřela.

Podle průzkumu Deníku mezi 1200 žáky se denně sportu věnuje méně než třetina z nich. Odborníci za tím vidí nedostatek času rodičů.

Většina dětí je denně u monitoru přes 2 hodiny

Dnešní čtyřicátníci si jistě pamatují jeden z častých výchovných pokynů: „Nekoukej pořád do té bedny!“ V době jejich dětství jí ale byla myšlena výhradně televize. Dnes mají děti na výběr mezi obrazovkou televizní, počítačovou a domácím kinem.

„Rodiče tuhle nabídku častokrát vítají. Natolik jsou zaujati svou prací, že je moc nezajímá, jak jejich potomci tráví volný čas.“ říká předseda hokejového oddílu TJ Tatran Sedlčany Miloš Vančura. V oddíle má nyní po patnácti mladších a starších žácích, ale uvítal by větší zájem.

Podle rozsáhlého průzkumu zpravodajů Deníku mezi 1200 žáky základních a středních škol dává televizi a počítači přednost většina z nich. Přitom plných šedesát procent kluků a děvčat tráví u obrazovek více než dvě hodiny denně. Rekordmani jsou v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde u monitoru prosedí víc než osm hodin denně deset procent dětí. Úspěšnější jsou s náhradními programy na Vysočině. Tam se přes polovinu žáků věnuje televizi a počítači méně než dvě hodiny denně nebo vůbec.

Infografika

Není třeba létat na Tahiti

„Když si táta půjde se synem zakopat či zajezdit na kole, logicky ho odpoutá od obrazovky. Není třeba lítat na Tahiti a kupovat drahé hračky, ale aktivně předávat sám sebe, zapojovat se do her,“ soudí dětský psycholog Václav Mertin.

Bohužel čerstvé výsledky zkoumání agentury Factum Invenio pro český výbor UNICEF dokazují, že trend je přesně opačný. Televizi vlastní 99 procent domácností a vlastní přijímač už 45 procent dětí. „Varovnější je, že téměř 60 procent rodičů nijak neomezuje jejich výběr programů a nekontroluje ani délku času stráveného před obrazovkou,“ konkretizoval výsledky šetření ředitel společnosti Jan Herzmann.

Sport je popelkou

Průzkum Deníku ukázal, že každý den sportuje 32 procent dětí, jednou týdně o polovinu méně. Někteří respondenti ale uváděli, že jejich jedinou fyzickou aktivitou jsou hodiny tělesné výchovy. Přeborníky v odmítání pohybu jsou děti z Karlovarského kraje, kde méně než dvakrát měsíčně sportuje plná čtvrtina žáků.

Z těchto čísel nebudou mít radost lékaři. Za posledních pět let české děti totiž ztloustly o polovinu. Obezitou trpí deset procent z nich. „Životní styl se výrazně změnil. Za první republiky byl sport nejen jedním z mála způsobů trávení volného času, ale členství v tělovýchovném spolku patřilo k dobrému společenskému tónu. Dnes je daleko víc lákadel,“ míní šéf katedry kinantropologie a humanitních věd fakulty tělesné výchovy a sportu Marek Waic.

Důležitá role rodičů

Školní osnovy myslí na tělesnou výchovu dvěma povinnými hodinami už od roku 1869. „My podporujeme sportovní talenty, ale také sport pro všechny desítkami milionů korun ročně,“ uvedl náměstek ministra školství Jan Kocourek. Nicméně i on je přesvědčen, že vztah dětí ke sportu musí vypěstovat rodiče. „Pokud opravdu chtějí cvičit, místo se vždycky najde,“ řekl Kocourek.

V Česku ale ani tohle někdy neplatí. Podnikatel Roman Medvíď v srpnu vrátil do státní kasy 24 milionů, které dostal od poslanců na postavení sportovního areálu na pražském Jižním Městě. „Měli jsme peníze, projekt, smlouvu, ale všechno zhatil bývalý pronajímatel pozemku, který se začal soudit o platnost výpovědi,“ povzdechl si Medvíď.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Autor: Lucie Boháčová

2.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení