VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ďáblická skládka se může rozrůstat

ĎÁBLICE, BŘEZINĚVES - Největší shromaždiště odpadků v České republice, skládka v pražských Ďáblicích, může být v budoucnu až o třetinu větší. Úředníci magistrátu nyní vytvářejí podklady pro změnu územního plánu, která umožní její rozšíření dál do Ďáblic a Březiněvsi.

13.9.2007
SDÍLEJ:

Na ďáblickou skládku se nyní vejde 3,5 milionu metrů krychlových odpadu. Ten by se měl dovážet asi do roku 2011.Foto: Martin Divíšek

Pražští zastupitelé by o změně mohli hlasovat zhruba za rok. „Připravujeme podklady, aby na to území Březiněvse a částečně i Ďáblic bylo připraveno,“ potvrdila ředitelka magistrátního odboru územního plánu Jitka Cvetlerová. Změnami územního plánu se magistrát začal zabývat poté, co je v dubnu odsouhlasili březiněveští zastupitelé. „Loni nás o záměru rozšíření informovala společnost .A.S.A. Zastupitelstvo se po posouzení všech podkladů shodlo, že rozšíření skládky nás výrazně nezatíží,“ uvedl starosta Březiněvesi Jiří Haramul.

Skládka se stane součástí protihlukového valu u plánovaného vnějšího dálničního obchvatu hlavního města, který by zde měl propojit přemostění v Suchdole s dálnicí D8. Již nyní má městská část Praha–Březiněves se soukromou společností dohodu, která jí slibuje větší výhody než doposud. „Ročně by .A.S.A. nově přispívala na dětské ozdravné pobyty a školy v přírodě částkou 100 tisíc korun nebo by bezplatně do Březiněvsi přistavila a zdarma vyvezla na 100 velkokapacitní kontejnerů ročně,“ vyjmenoval nepřímou podporu starosta.

Přímé kompenzace by podle něj po rozšíření skládky dosahovaly jednoho milionu korun. Mezi výhodami je také Škoda Octavia Combi, která bude březiněveské radnici poskytnuta po celou dobu skládkování. „Automobil použijeme jako služební,“ dodal starosta Jiří Haramul.

Ďáblice: nikdo s námi nejednal

Žádnou takovou dohodu s firmou zatím nemají sousední Ďáblice. Podle místostarosty Tomáš Engela úřad dosud nebyl oficiálně o rozšíření skládky informován ani společností .A.S.A. ani magistrátem. „Proto možné rozšiřování nyní nemůžeme hodnotit,“ dodal Engel. Společnosti .A.S.A. však odmítá, že by s Ďáblicemi nejednala. „Vše konzultujeme s městskými částmi od dubna. Musím však zdůraznit, že projekt je zatím pouze v interních studiích společnosti,“ uvedla za .A.S.A. Radka Klimošová. Podle Klimošové se o rozšíření uvažuje kvůli nepředpokládanému neustálému přibývání odpadů. „Současné skládkování by mohlo být ukončeno okolo roku 2011,“ uvedla Klimošová. To je podle .A.S.A. o dva roky dříve, než bylo původně plánováno.

Rozhodne nový plán magistrátu

Záměry Březiněvsi i .A.S.A. však může zhatit nový plán odpadového hospodářství, který do poloviny června příštího roku chce předložit pražský radní Petr Štěpánek, odpovědný za životní prostředí. „Současný plán nepočítá s rozšířením skládky v Ďáblicích či budování nové,“ uvedl Štěpánek. Podle něj je kvůli vysokým cenám pozemků v Praze možné, že hlavní město bude chtít odpad vyvážet mimo své území. „Skladoval by se například ve Středočeském kraji, kde jsou stále volné kapacity,“ uvedl Štěpánek. Komunální odpad se v současnosti v Praze vozí kromě skládky v Ďáblicích také do malešické spalovny, která je plně vytížená. „Navýšení kapacity by však bylo technicky možné,“ uvedla Miroslava Egererová z Pražských služeb, jimž spalovna patří. (hav)

13.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení