Veřejnost se z dosud údajně záměrně nezveřejněných podkladů pocházejících už z roku 2007 dozvídá, že se na rozhraní Veleslavína a Vokovic schyluje k masivní obytné zástavbě.

Zdejší obyvatelé se obávají, že na místo slíbeného přírodního parku mohou vyrůst několikapodlažní budovy, které by navíc do relativně poklidných částí Prahy 6 přivedly neúměrné množství dopravy. „Počítá se zde s novými silničními komunikacemi, které obkrouží toto sídliště a příčně propojí Veleslavín a Vokovice,“ vzkázal Deníku občan Prahy 6, který si nepřál být jmenován. Jeho informace prý ale pocházejí od dobře informovaného úředníka Prahy 6.

Jisté je, že návrh celoměstsky významné změny (CVM), která by umožnila realizaci tak zvaného Obytného souboru „U Strnadových zahrad“ skutečně existuje. Už od podzimu loňského roku leží na odboru územního plánování magistrátu hlavního města jako jedna z tisíců CVM. Kdy o ní bude rozhodnut,o je ve hvězdách. Samotný odbor je totiž kvůli sporům v pražské koalici stále bez ředitele.

„Strnadovy zahrady zatím představují poslední velké nezastavěné parcely v katastru. Tvoří souvislé území zeleně, kudy protéká Veleslavínský potok. Ten byl díky úsilí sousedů úředně uznán jako malý vodní tok,“ upozorňuje obyvatel Veleslavína Jan Miškovský.

Dodává, že by zde bylo možno vytvořit velký park přírodního typu.

Soukromý vlastník

Ostatně takový slib figuruje i v programovém prohlášení vedení Prahy 6 pro volební období 2006 – 2010, které má Deník k dispozici. Mluvčí Prahy 6 Martin Šalek připomíná, že rozsáhlé a značně zanedbané pozemky Strnadova zahradnictví patří soukromému vlastníku, nikoliv městské části.

„Je to zpustlé a nevyužité místo, kterému se dnes vyhýbají i bezdomovci. Jestliže zde chceme vybudovat park, pak je nutno dohodnout se s investorem. A přesně to Praha 6 chce,“ ujišťuje Šalek.

Právě fakt, že Strnadovo zahradnictví leží na soukromých pozemcích, nutí podle Šalka radnici Prahy 6 co nejvíce skloubit veřejný zájem a zájem investora.

„Patřičná dohoda radnice s investorem umožní alespoň z části onoho zanedbaného území vytvořit park, který byl slíben v programovém prohlášení a který si lidé přejí. Pozemky nepatří městské části. Není možné zde vytvořit park na celém území. Radnice samozřejmě musí na investora co nejvíce tlačit, aby vyšel vstříc požadavkům veřejného zájmu, na druhé straně musí učinit určité ústupky,“ vzkazuje Šalek. Dodává, že v současné době připomíná Strnadovo zahradnictví spíše nepoužitelnou džungli a to se radnici nelíbí.

„Nehledě na to, že Veleslavínu a Vokovicím schází přirozené centrum. Investor kromě obytných budov navrhuje po dohodě s radnicí zřídit i občanskou vybavenost. Obchody, služby. V současné době území pustne. Majitel se o něj nestará a městská část tam ani nemůže sekat trávu,“ vysvětluje Šalek a předkládá návrh na CVM pod číslem Z 2590 podaný Prahou 6 na magistrát. „Obytný soubor bude v centrální části doplněn o obchody a službami. Součástí komplexu bude i rozsáhlá parková plocha včetně botanických zahrad. V severní části řešeného území zůstane zachován pás zeleně kvůli Veleslavínskému potoku,“ stojí mimo jiné v návrhu.

Místní nesouhlasí

Jenže místní jsou přesto nespokojeni, stejně jako například Národní památkový ústav, který poukazuje na fakt, že realizací záměru bude zlikvidována několikasetletá tradice zahradnictví na tomto území.

Obyvatelka Vokovic Anna Matoušková zase varuje, že zástavbou by mohly být ohrožen už jmenovaný Veleslavínský potok a zdejší studny. „Celoměstsky významnou změnu si naprostá většina místních nepřeje. Navíc s námi záměr nebyl dostatečně projednán,“ zlobí se Matoušková.

Podle již dříve citovaného obyvatele Veleslavína, který údajně disponuje informacemi z úřadu Prahy 6, se v záměru jedná o pět set bytů, restauraci či obchody. Toto vše by mělo pojmout šest šestipodlažních budov, tři pětipodlažní a tři nízkopodlažní budovy. Celé sídliště by pak mělo zaujmout zhruba plochu o výměře zhruba 70 tisíc metrů čtverečních.

Šalek však popírá, že by návrh měl takto konkrétní podobu. O podrobnostech se prý dosud nejednalo a čeká se na rozhodnutí magistrátu.

Čtěte také: Sídliště Milíčovský háj ničí ohrožené živočichy