VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sídliště Milíčovský háj ničí ohrožené živočichy

Milíčov – Vysušování přirozených mokřadů u Milíčovského háje ohrožuje především kriticky ohrožené obojživelníky

1.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Divíšek

Zachování přísně chráněného území pro ještě přísněji chráněné živočichy a rostliny, anebo výstavba sídliště z titulu veřejného zájmu? Na pražském Milíčově bylo rozhodnuto. Kriticky ohrožené druhy a jejich unikátní životní prostředí nenávratně ustupují obytným domům. To vše se souhlasem odpovědných úředníků, kteří developerskému projektu s názvem Milíčovský háj udělili potřebné výjimky. Z části bez přípravného řízení EIA (studie o dopadu na životní prostředí), bez diskuse se stávajícími obyvateli Jižního Města. Místní občanští aktivisté v tom kromě bezohledné devastace přírody spatřují i flagrantní porušení zákona. Úřady i zástupci investora se brání – vše je prý v souladu s právem. Fauna ani flóra neutrpí.

Úřední výjimka

„Ohrožené druhy se vyskytují především v mokřadech Milíčovského potoka, který protéká přes Milíčovský (Nový) rybník, rybníky Kančík a Homolka do nádrže Vrah,“ uvádí Zdeněk Kvítek z občanského sdružení Hezké Jižní Město a připomíná, že inkriminované území je již od roku 1988 přírodní památkou. Později zde dokonce byla vyhlášena Natura 2000 (garance ochrany nejvzácnějších a nejvíce ohrožených druhů živočichů a rostlin Evropskou unií – pozn. red.).

„Přesto zde, na základě úřední výjimky, byla povolena půl druhého kilometru dlouhá dešťová kanalizace, která stahuje vodu z přirozených mokřadů a vysušuje je. Upozorňuji, že nejpočetnější z ohrožených druhů jsou zde obojživelníci,“ zdůrazňuje Kvítek.
Investor Milíčovského háje ovšem tvrdí, že se mu podaří mokřadní společenstva rostlin a živočichů nejen zachovat, ale i vrátit na místa, ze kterých už zmizela.

Sídliště Milíčovský háj – projekt společnosti Skanska a.s. je rozdělen na dvě etapy a v budoucnosti má pojmout až 3 000 nových obyvatel Jižního Města. Obytný soubor „sever“ je dokončen. Nyní se pracuje na části „jih a východ“. Sporná dešťová kanalizace se stala jedním z podstatných předpokladů úspěšného dokončení projektu.

Úspěch výboru pro životní prostředí?

„Čistá dešťová voda steče do rozvolněného koryta původního odvodňovacího příkopu. Na něm vzniknou nové tůňky a přehrázky. Postupně by se tak na toto území měla vrátit mokřadní společenstva rostlin a živočichů, která se zde nacházela v minulosti,“ tvrdí Skanska. Za úspěch to považuje předseda výboru územního rozvoje a životního prostředí Prahy 11 Daniel Urban.

„Právě z iniciativy výboru zvolil investor řešení mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí. To znamená zachycování dešťových srážek v maximální možné míře. Navíc s nimi pracuje ve dvou samostatných režimech,“ uvádí Urban. Srážky svedené ze střech budov podle něj zachycuje nová retence na místě bývalé tůně a obnovená vsakovací strouha je odvádí do Milíčovského rybníka.

„Znečištěná voda z komunikací je odvedena z nejcennějšího území a po dočištění svedena tamtéž. Tím zajistíme kvalitu vody v celém systému, který je napájen především z pramenů. Stav systému Milíčovských rybníků a mokřadů bude po dokončení obytného souboru Milíčov výrazně lepší než v současnost,“dodal Urban.

Voda se ztratí

Aktivisté s jeho argumenty nesouhlasí. Za zkreslené označují například vyjádření o svedení dešťových vod ze střech na území výstavby Milíčov sever do Milíčovského rybníka, které je údajně v rozporu s vydaným rozhodnutím o umístění stavby Obytný soubor Milíčov. „Veškerá dešťová voda je svedena mimo mokřady až do rybníka Vrah. Řešení, které pan Urban popisuje na území Milíčov sever, bude ve skutečnosti realizováno jen na části území Milíčov jih a východ, a to ještě částečně, jen na poloviční ploše střech. Odvodnění do mokřadů bylo požadováno až v rámci posuzování EIA na Milíčov jih a východ,“ argumentoval Kvítek. Podpořen vysvětlením hydrologa Tomáše Vitvara dále uvádí, že prameny v oblasti jsou úzce spojeny s povrchovými srážkami. Jejich odvedení prý tedy výrazně sníží výšku podzemní vody a v konečném důsledku skutečně ohrozí chráněné živočichy.

Co žije v mokřadu
Následuje výčet živočichů ohrožených výstavbou Milíčovského háje (pro stručnost jsou uvedeni pouze obratlovci):
– Ohrožené druhy –
ropucha obecná , užovka obojková, slavík obecný
– Silně ohrožené druhy –
kuňka ohnivá, skokan zelený, čolek obecný, čolek velký, ještěrka obecná, slepýš křehký, ledňáček říční
– Kriticky ohrožený druh –
skokan skřehotavý

Autor: Jakub Krupka

1.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení