VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři se učí vyzrát na mobil

Staré Město - Sál Divadla U Valšů je skoro plný. Na půl druhou odpoledne je to nezvyklé, neboť odpolední divadelní představení tu bývají až od tří či čtyř hodin. Tentokrát se tu ale koná přednáška, seminář a kurz v jednom a pod jediným názvem Jak na mobil.

22.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Je to jedna z našich akcí, které pořádáme pro naše klienty i návštěvníky z ulice. Myslím, že je to téma, které osloví skoro každého seniora," říká tisková mluvčí občanského sdružení Život 90 Michaela Jendeková.

Na úvod přednášky zazní několik vět takříkajíc ve vlastní věci firmy, jež se specializuje na výrobu mobilních telefonů vhodných pro seniory. Potom se jde ale přímo k věci: Proč jsou mobily pro seniory důležité a v čem jsou jejich přednosti a nedostatky.

„Mobilní telefon má pro seniory velký význam. Díky němu mohou zůstat v kontaktu se svou rodinou a blízkými. Přispívá to k jejich psychické pohodě a pocitu bezpečí," vysvětluje Michael Rabenstein, z firmy emporia Telecom. „Bohužel je stále většina seniorů vybavena nevyhovujícími přístroji, které „zdědí" od svých dětí či vnoučat. Těmto mobilním telefonům senioři často nerozumějí, a proto je neradi používají."

Nebát se a volat

Na seminářích Jak na mobil se senioři seznamují s funkcemi mobilního telefonu, dozvědí se, jaké typy tarifů mají v nabídce jednotliví mobilní operátoři, zjistí, co je roaming a na co si při nákupu nového mobilu dávat pozor. Od lektora pak získají odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Po semináři se asistentský tým věnuje jednotlivě všem účastníkům akce, kteří mají zájem o vysvětlení svého „mobilního" problému. Nutno říci, že poradí každému bez ohledu na značku jeho přístroje či na jeho stáří.

„Pro seniory existuje spousta programů a školení počítačové gramotnosti. Ale semináře, které by jim vysvětlily, jak zacházet s mobilními telefony, doposud chyběly. Přitom senioři využívají svůj telefon daleko častěji než počítač. Seminář Jak na mobil jim pomáhá ovládnout svůj přístroj a nám zase přispívá k poznání reálných problémů, s nimiž se senioři v mobilní komunikaci setkávají," říká Marta Samková, odbornice na komunikaci seniorů a hlavní lektorka projektu.

Školení s názvem Jak na mobil probíhala již loni ve spolupráci s pražským magistrátem a seniorskými sdruženími.

Na základě pozitivních ohlasů se letos po Praze zopakují i ve všech zbývajících krajských městech České republiky. Pro ty, kdo se školení nemohou zúčastnit, jsou další informace na stránkách www.jaknamobil.cz.

Roaming na Smíchov

„Když jsem poprvé slyšela o roamingu, nějak jsem to nepochopila a myslela si, že když dcera jede na dovolenou do Španělska, budu já potřebovat roaming, až mi ona bude volat domů na Smíchov," říká Anna Novotná. K návštěvě semináře o mobilech ji pozvala její známá, která chodí do domu Života 90 v ulici Karoliny Světlé pravidelně a často. Teď vůbec nelituje, protože při čekání na začátek semináře si dům prohlédla a zjistila, že tu mají řadu akcí, které ji zajímají.

„Víte, dnes už to vím, jak je to s tím roamingem a vím i další věci. Ale přesto jsem se tu naučila zase něco nového. Tuhle mi jeden opravář na ledničky poslal svou jak on říkal vizitku a já nevěděla, co s tím. Tak jsem se tu zeptala a zjistila, že to není nic těžkého, jen že jsem ten svůj mobil měla nějak špatně nastavený," usmívá se paní Novotná.

Těch, kteří na semináři lektory překvapili podobně jako paní Novotná, bylo více. Všechny ale předčil pan Polák, kterému vadilo, že mu mobil nezvoní, ale hraje. Když mu pak lektor přes počítač nahrál do přístroje reálné zvonění, řekl, že je to moc „dryáčnické" a že si tam radši nechá tu muziku.

Autor: Jan Horák

22.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení