VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři chodí číst dětem ve školkách

Praha – „Jedna holčička, která nemá babičku vůbec, si mě adoptovala." Takhle se ve čtvrtek svěřovala na setkání „čtecích babiček" (a také dvou dědečků) na Nuselské radnici Helena Pavelková. Sešly se tam desítky dobrovolníků seniorského věku, kteří pravidelně jednou týdně navštěvují děti v mateřských školách a před odpoledním spaním jim předčítají pohádky. „Já vlastně jsem jako jejich kámoška, připomněla Helena Pavelková.

15.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 15.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Nuselská radnice hostila ve čtvrtek setkání čtecích babiček (a také dvou dědečků), která jako dobrovolníci docházejí do mateřských škol a předčítají dětem před spaním pohádky.Foto: Deník / Holakovský Milan

Něco podobného jako ona zažil i René Durčák. „Dědečku René, já tě mám ráda," tlumočil slova jedné holčičky bezmála 78letý muž, který připomněl, že dětem nejen čte. Dokonce neváhá děti vyzvat, aby si pohádku společně zazpívali! Také si s nimi povídá o tom, co znamenají slova, s nimiž se děti běžně nesetkávají. Třeba Robátko: to přece nemusí být jen jméno hajného. Že právě v pohádkách se vyskytují slova, která děti neznají, potvrzuje i Veronika Lisá. Ta připomněla, že ona čte zásadně pohádky. Všimla si totiž, že ty se z dětského světa poněkud vytrácejí; nahrazují je příběhy z prostředí, v němž děti žijí – tam ovšem často chybí poučení.

Vlastní zkušenosti

I když se projekt čtení ve školkách rozvíjí po celé Praze, ne náhodou připravila čtvrteční setkání právě radnice Prahy 4. V téhle městské části je takto aktivních seniorů nejvíc. Někteří se o projektu dověděli od známých – mnozí však Deníku řekli, že reagovali na výzvu v radničním měsíčníku Tučňák.

A nelitují. Na tom, co budou číst, se domlouvají s učitelkami – sami ovšem vědí, co bude mít ohlas: mají zkušenosti s vlastními dětmi i vnoučaty. Leckteří ostatně měli k literatuře blízko i v rámci své profese. Třeba Karel Hejtmánek je však vyučeným kovářem, který celý život pracoval na dráze. Nicméně – sám pro sebe si měsíc co měsíc chodí vypůjčit do knihovny deset až patnáct knih; prý to tak dělá už od školy. „A číst prckům – to je nádherná věc; tohle byl vynikající nápad," pochválil Deníku projekt čtení ve školkách. „Opravdu jsem nadšen," poznamenal s tím, že mezi dětmi se cítí kouzelně.

Podobně ostatně hovoří i radní Prahy 4 pro oblast školství Jaroslav Míth (ODS), který se na babičkovském čtení byl dvakrát podívat. „Měl jsem přímo husí kůži, když jsem viděl, jak děti přiběhly s rozzářenýma očima," poznamenal politik, který oceňuje, že se už objevili právě i čtecí dědečkové. A obzvlášť se mu líbí, když senioři dětem nejen čtou, ale také si s nimi povídají.

Desítky dobrovolníků

Aktivní důchodci, kteří se rozhodli věnovat část svého času dětem, většinou docházejí předčítat do skolek v okolí svého bydliště. „Dohromady jich máme přes 40 – a navštěvují 35 školek," řekla Deníku Kateřina Karbanová z organizace Mezi námi. Ta nejen zprostředkovává kontakt mezi dobrovolníky ochotnými potěšit děti i sebe, ale také pro ně v knihovně pořádá kurzy správného čtení. Přinášejí třeba rady, jak šetřit hlasivky, jak správně dýchat – a u knihovnic se tyhle lekce setkaly s takovým ohlasem, že o posledním červnovém úterku bude podobné školení připraveno i pro veřejnost.Autor: Milan Holakovský

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies