S dvojicí mladých zubrů, které převezla pražská zoologická zahrada v září do polského parku Bieszczady (Bukovské vrchy), se znovu setkala samice Prga, která tehdy kvůli špatné reakci na uspání musela zůstat z Praze. Na 800 kilometrů dlouhou cestu na jihovýchod Polska vyrazila až v pondělí. V úterý ráno do lokality, která se má stát jejím novým domovem, dorazila, tentokrát bez problémů.

„Oproti předchozím mláďatům byla Prga o něco neklidnější,“ sdělil kurátor kopytníků Zoo Praha Jan Marek. Do aklimatizační ohrady v polských Bieszczadech vyběhla podle něj po krátkém váhání. Záhy po vypuštění se setkala s mláďaty Prokopem a Princeznou.

Při pondělním nakládání nenastal žádný problém. Veterinář nejprve samici uspal, poté ji spolu s chovateli přemístil do transportního boxu.

Ohrada, kde žijí Princezna, Prokop a nyní i Prga, leží v místě, kam na podzim a v zimě přicházejí divocí zubři. „Je zde velká šance, že se místní stádo dostane do kontaktu se zubry z pražské zoologické zahrady. Předpokládáme, že se sblíží a my je tak budeme moci na jaře vypustit do volné přírody,“ popsal další plány se zvířaty v tiskové zprávě ředitel polského národního parku Tomasz Winnicki.

Zubr evropský byl v přírodě vyhuben zhruba před sto lety. Přežil jen díky umělému odchovu. Do polských Bukovských vrchů se tato zvířata vrátila v 60. letech minulého století. Nyní tam žije asi 300 zubrů, z Prahy jich pochází šest.

Od roku 1932 existuje pro zubry mezinárodní plemenná kniha. Vznikla jako první svého druhu na světě. Evropské zahrady koordinují chov od roku 1996. V pražské zoo má mnohem delší tradici. Od roku 1954 se v ní narodilo už přes 90 mláďat.

První pokusy o návrat zubrů do volné přírody se odehrály v 50. letech minulého století. Začátkem tohoto století žilo v přírodě v místech původního výskytu už 31 stád, a to v Polsku, Bělorusku, Litvě, Ukrajině a v Rusku.