Kdyby se život ptáků řídil numerologií, měla by labutí slečna dvojku jako osudové číslo. Dvakrát byla zachráněná kvůli zraněním a dvakrát ji během pátku museli záchranáři vypustit na Vltavu.

Pět minut po jedenácté dopoledne si loňské labutí mládě plulo po vltavských vlnách u parníku Šumava na náplavce u nemocnice Na Františku a užívalo si velkou vodní plochu k potápění a koupání. Občas přitom zapózovalo fotografům cizincům a novinářům.

„Užívá si vodu, v záchranné stanici měla jen vanu, tam se moc koupat nemohla,“ sdělila Deníku Věra Přibylová vedoucí Stanice pro volně žijící a exotická zvířata v Jinonicích.

Zprvu to vypadalo skoro na to, že si mladou labuť vyhlédl samec. Plaval kolem ní a napínal křídla. Jenže za půl hodiny idylka skončila. Labuťák vyhnal zachráněnou slečnu pryč ze svého teritoria. Ta vyběhla ven na náplavku a Leoš Samec z organizace Pet Medic, která labuť přivezla, a Věra Přibylová měli co dělat, aby ptáka chytili a dali zpět do auta. Museli pro něj najít na pražských březích jiné místo vhodné k vypuštění.

„Samec si bránil území, nejspíš tu někde měl partnerku. Nemohli bychom tu labuť nechat, protože by ji nepřijal,“ vysvětlila Přibylová. Labuť nakonec Leoš Samec odvez na náplavku na Smíchově.

Dvakrát zachráněná

Labutí slečnu museli záchranáři odchytit dvakrát. „Poprvé se k nám dostala v lednu. Byla odchycena na pražském Smíchově na náplavce v místech, kde v létě bývá městská pláž. Měla peří znečistěné látkami, které způsobují odmaštění, které zřejmě unikly do Vltavy,“ popsala příběh labutího mláděte. Ten ale pokračoval v březnu opět. Tehdy se dostala do stanice zpět, protože měla poleptaný zobák.Věra Přibylová doufá, že se mládě do stanice nevrátí. Uvidíme, má kroužek, takže ji případně vždycky poznáme,“ dodala.

V metropoli je Vltava domovem pro asi 600 labutí. Zimoviště obvykle mívají u Palackého mostu. V létě ale odlétají hnízdit na rybníky, protože k vyvedení mláďat potřebují klid a stojatou vodu.

Do poloviny minulého století v ČR hnízdily páry labutí ve volné přírodě jen vzácně. Po roce 1950 se druh začal šířit po celém území. Na území Prahy se divoké labutě objevily v 70. letech.