VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přežije pražská vláda krizi uvnitř ODS?

Praha - Kvůli neshodám uvnitř ODS nevylučuje ČSSD jednání s TOP 09. Občanští demokraté však ve čtvrtek deklarovali jednotu.

29.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ivan Babej

Nestabilita, neschopnost dohodnout se na plnění jednotlivých bodů programového prohlášení. Zpomalená činnost jednotlivých odborů magistrátu kvůli nedokončeným výběrovým řízením na posty jejich ředitelů.

Situace, která již delší dobu zavání zhroucením magistrátní koalice ODS a ČSSD. Podle sociálních demokratů jsou na vině vnitrostranické spory jejich koaličního partnera, týkající se především obsazení jedenáctého místa v radě.

Napětí dokonce vyústilo ve třítýdenní smírčí řízení mezi pražskou ODS a ČSSD. První náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) ve čtvrtek dokonce připustil, že pokud nebudou spory kolem chodu pražské radnice a neobsazených míst v radě hlavního města urychleně zažehnány, mohla by ČSSD uvažovat o rozvázání koaliční smlouvy. „Jestliže nedojdeme k dohodě, jistě existuje varianta vypovězení koaliční smlouvy, ať už z jedné, či z druhé strany,“ formuloval opatrně Březina. „Vadí nám, že se zásadní kroky, jako například transformace městských akciových společností, stále odsouvají,“ dodal.

Regionální rada ODS jednala

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. V podvečer se sešla regionální rada ODS. Po zhruba tříhodinovém jednání vyšli zástupci občanských demokratů jednotní. Tedy alespoň to svorně tvrdí. Hasí tak horkou jehlou nastalou hrozbu pádu pražské vlády?

„Regionální rada mně vyjádřila podporu. Kromě toho také stanovila časový harmonogram činnosti a odpovědnosti radních. Věřím, že se dohodneme,“ sdělil Deníku v telefonickém rozhovoru primátor Bohuslav Svoboda.

Na místě samém jeho slova potvrdil i předseda pražské ODS a Svobodův rival ve sporu o jedenácté radniční křeslo Boris Šťastný.

„Teď je naším hlavním úkolem přesně stanovit termíny, do kterých má rada hlavního města splnit jednotlivé úkoly. Vysíláme své vyjednavače,“ zdůraznil Šťastný.

Regionální rada se navíc utvrdila v tom, že i nadále bude usilovat o získání jedenáctého křesla v radě. Tedy pokud ho nepřijme TOP 09. Ta ho však opakovaně odmítá.

S pražskou radou si prý zavdat nehodlá.

„K tomu, abychom usilovali o jedenácté místo v radě, ale bude potřeba změnit koaliční smlouvu a to můžeme teprve po jednání se sociální demokracií,“ doplnil Svoboda.

Toto oficiálně požehnané rozhodnutí však může v kolizi mezi ODS a ČSSD spíše přilít oleje do ohně.

Sporné místo v radě

Náměstka Březinu i předsedu pražské ČSSD Petra Hulínského sice může uklidnit deklarovaná jednota koaličního partnera, avšak sporné jedenácté místo v radě by sociální demokraté viděli raději na své straně.

„Hledáme smír v koalici. Chceme aby ODS promlouvala jedním hlasem, aby bylo jasno,“ řekl Březina včera ráno české televizi a zároveň dodal: „silnější strana má primátora, ta slabší by zase mohla mít šest radních, tak jak je tomu například v Brně.“

Jenže Svoboda je přesvědčen, že ODS si místo může nárokovat díky lepšímu volebnímu výsledku. Argumentuje také tím, že koaliční smlouva zakazuje přehlasovávání partnerů v radě. Další místo pro ODS tak podle něj má pouze symbolický význam. Zároveň odmítl spekulovat nad jménem zastupitele, kterého by strana chtěla na pozici radního nominovat. A ČSSD by podle něj do výběru neměla mluvit.

Zatímco podle Šťastného jsou občanští demokraté jednotní, lidé z okolí vedení strany mluví jinak. Proti sobě údajně stojí příznivci Svobody a lidé kolem podnikatele Tomáše Hrdličky, kteří vzájemně bojují o vliv na pražské radnici. Vzájemné spory například zdržují obsazení pozic zástupců ředitele magistrátu. Hrdlička zároveň podle vysoce postaveného člena ODS bez vědomí primátora spolupracuje s vedením ČSSD.

Spor vyvrcholil minulý pátek na schůzce stranických vyjednávačů, takzvané K6. Zástupci ČSSD měli obvinit radní za občanské demokraty, že špatné pracují. Proti tomu se Svoboda ostře ohradil. Měl prý poukázat na propojenost sociální demokracie s částí ODS kolem Hrdličky a pohrozil koncem koalice, pokud se situace nezmění.

„Jsme přesvědčeni, že výtky sociální demokracie nebyly oprávněné,“ řekl včera Svoboda.

JITKA EISENHAMMEROVÁ, JAKUB KRUPKA A ČTK

29.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení