VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romská otázka, eutanazie... I takové problémy řešili studenti

Praha /FOTOGALERIE/ – Budova Magistrátu hlavního města Prahy, devět hodin ráno. Do Prahy přišlo jedno z prvních mrazivých rán a do budovy magistrátu pro změnu přichází na padesátku soutěžících, kteří postoupili do finálového kola soutěže Olympiády lidských práv, jejíž druhý ročník se v pondělí koná.

26.11.2013
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Olympiáda lidských práv 2013 - finálové kolo v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Všichni odevzdávají bundy do šaten a zaujímají svá místa v pohodlných křeslech. Většina s nicneříkajícími potutelnými úsměvy pokukuje po ostatních „soupeřích". K boji tu sice dnes dojde, ale měřit se místo fyzických dispozic budou dispozice vědomostní. Studenty čeká dvouhodinové psaní eseje na vybrané téma.

Po krátkém formálním úvodu a seznámení s pravidly se začíná psát. Studenti mají odevzdat esej o délce 3600 znaků, což odpovídá zhruba jedné stránce. Místo šustění papírů a cvakání propisek je však slyšet klapot klávesnic. Píše se na noteboocích, zřejmě kvůli čitelnosti prací. Časomíra, která běží všem na očích, odpočítává dvouhodinový zápřah, který právě studentům začal. Se zpožděním dobíhají dvě studentky a celé udýchané začínají psát i ony.

Témata, která mají soutěžící na výběr, jsou opravdu zajímavá. Sama jsem dostala chuť vrátit se do svých středoškolských let a zkusit napsat úvahu s ostatními. V nabídce jich bylo šest řešení romské otázky, osobní svoboda v České republice, legalizace eutanazie, zákaz projevů náboženského vyznání, sledování občanů a otroctví v dnešním světě.

Po dvou hodinách pekelného soustředění a snahy přichází na řadu úleva. To relativně nejhorší mají soutěžící za sebou. Teď nezbývá, než doufat, že se dostanou mezi desítku nejlepších, kterou vybere odborná devítičlenná porota.

V půl druhé přichází první chvíle napětí vyhlášení deseti postupujících do velkého finále, kteří získají hodnotné ceny díky podpoře Nadace Vodafone. Pro ty, kteří nepostoupili, je připraven workshop s Amnesty International a na oněch deset vyvolených čeká ústní obhajoba před porotou.

Do finále postupuje pět děvčat a pět chlapců. Přemísťují se do čela sálu a naproti nim zasedá porota. Do první obhajoby se nikomu moc nechce. Po několika vteřinách ticha se zvedá první student Jan, který obhajuje svou esej o romské otázce. „Nenávist se spíš rozdmýchává, než aby se utišovala," říká ve svém desetiminutovém projevu a reaguje na dotazy porotců. Mluví plynule a jeho projev působí celkově sebevědomě.

I ostatní projevy jsou kultivované, většina se neztrácí v bludném kruhu vlastních myšlenek. Ale projevy chlapců jsou přeci jen o něco přesvědčivější než ty dívčí. Těžko říct, jestli je to jejich hřmotnějšími hlasy nebo silnějším přesvědčením o vlastní pravdě.

Porotci studenty nešetří a svými dotazy převracejí jejich eseje a myšlenky ze všech stran. K dobré obhajobě je tak zapotřebí nejen pohotovost a suverénnost, ale také mít opravdu velké množství argumentů. Odolávat otázkám porotců není opravdu jednoduché, studentům jejich pozici ani trochu nezávidím.

Je opravdu znát, pro koho je mluvení na veřejnosti parketou a kdo by snad radši ani do první desítky nepostoupil. Na studentce Anně je velká nervozita zřejmá. Po minutě jí docházejí slova a tak přichází na řadu dotazy. „Nemusíte z nás být nervózní. My jsme tady od toho, abychom otravovali," uklidňuje ji jeden z porotců.

V projevu studenta Petra padají slova jako „úzus" a „konsekvence" a já si říkám, jestli nejsem spíš na přednášce na vysoké škole než na soutěži středoškolských studentů. Mezi nejčastější témata se dostala eutanazie, romská otázka a osobní svoboda. Téma moderního otroctví si vybral pouze jeden postupující.

Během dvou hodin své práce bez větších problémů všichni odprezentují a teď už nezbývá nic jiného, než čekat na rozhodnutí poroty. Setmělo se a na tvářích soutěžících je znát únava z celého dne.

Po krátké pauze je to tady vyhlášení vítězů. Všichni se naposledy shromažďují v sále a předseda poroty Jaroslav Vondráček vyhlašuje prvních pět míst. Umisťují se čtyři chlapci a jedna dívka. První místo získává Jakub Komárek se svou esejí o novodobém otroctví, na druhém místě je Jan Spousta, na třetím Pavla Vavrečková, za nimi Petr Janushka a Martin Tousek.

Vítězové kromě hodnotných cen, mezi kterými nechybí tablet nebo mobilní telefon, dostávají také diplomy. Ceremonii ukončuje proslov radní Ludmily Štvánové.

Sál je během pár minut prázdný. Přeci jenom už je celkem pozdě a všichni studenti pospíchají domů, do všech koutů republiky. „Za chvíli mi jede vlak do Uherského Hradiště," loučí se vítěz Jakub a spolu s ostatními mizí v chodbách magistrátu.

O soutěži- Do Olympiády lidských práv se mohou přihlásit studenti středních škol z celé ČR ve věku 15-19 let.
- Soutěž se skládá ze 2 kol školního a finálního
-V prvním kole studenti vyplňují otázky týkající se lidsko-právní problematiky a píší krátkou esej, ve finálovém kole píší esej, kterou poté obhajují před odbornou porotou
- Pořádá občanské neziskové sdružení Leges Humanae
- Více na www.olpcr.cz

Chudíčková Barbora

Autor: Redakce

26.11.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení