VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové nakonec peníze na převoz těla zesnulého sehnali

Vinohrady - Rodinadala dohromadypolovinu částky,zbytek dostali od různých dárců.Nabídku magistrátu, který chtěl uhradit část nákladů, tak mohla odmítnout.

4.8.2009
SDÍLEJ:

POSLEDNÍ CESTA DOMŮ. Rakev se zesnulým romským mladíkem opustila v úterý vinohradskou nemocnici.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Smutek, pláč a nářek pozůstalých doprovázely vúterýzemřelého Iona Miclesca, sedmnáctiletého syna rumunského romského krále na poslední cestě do vlasti, kde bude pohřben dle romských zvyklostí.

Mladík zemřel v pondělí ve Vinohradské nemocnici, před kterou se okamžitě shromáždilo přes padesát členů jeho rodiny. Většina z nich strávila před nemocnicí noc a ráno si chtěli prostřednictvím pohřební služby vyzvednout jeho tělo.

Měli pouze třetinu

Pohřební služba TRANQUILLITAS Praha však nedostala potřebných 90 000 korun, Romové tvrdili, že mají pouze čtvrtinu potřebné částky, žádali o pomoc i přítomné novináře, kteří s nimi čekali před oddělením patologie v areálu nemocnice. Nebylo tedy jasné, zda k repatriaci těla mladíka dojde.

Před polednem podal Romům pomocnou ruku pražský magistrát. „Prázdninový příběh rumunského chlapce má smutný konec a jeho pražskou epizodu je nezbytné ukončit. Ti, kteří ho v posledních týdnech doprovázeli, by se měli vrátit domů. Není nejmenší důvod, aby nadále vyčkávali na území Prahy. Nemají, bohužel, na co čekat. Praha v tomto ohledu pomůže s repatriací. Budou na ni použity prostředky z rozpočtové rezervy,“ napsal v SMS Deníku z dovolené pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Peníze od města nebyly nakonec potřeba

Na pomoc magistrátu ale nakonec nedošlo. „Pozůstalí romského prince i pohřební služba, s níž se dohodli na převozu zemřelého do vlasti, informovali Prahu o tom, že peníze od města nepotřebují. Veškeré náklady se podařilo pokrýt z darů soukromých subjektů. Humanitární gesto podle svých slov oceňují, ale žádná pomoc od hlavního města není nutná, vše nezbytné je již zajištěno a vyřešeno,“ potvrdil Daniel Častvaj z tiskového oddělení pražského magistrátu.

Největším dárcem byla redakce pánského měsíčníku maxim, která Romům poskytla 1000 euro. „Někdy se člověk musí chovat velkoryse,“ řekl Deníku šéfredaktor Maximu Pavel Vondráček. „Když jsme se dozvěděli, že nemají peníze, chtěli jsme jim poskytnout celou částku. Nakonec ale část peněz sehnali sami,“ dodal Vondráček, podle kterého půjde celá částka z rozpočtu redakce.

Zmatky před nemocnicí

Krátce po poledni pohřební služba naložila tělo chlapce v rakvi do pohřebního auta za nářku matky a dalších příbuzných. Po vyřízení všech potřebných povolení na rumunském velvyslanectví vyrazilo pohřební auto do Rumunska.

Došlo ale k zmatečné situaci. Romové si totiž mysleli, že pohřební služba nechá rakev na ambasádě zapečetit a poté se vrátí zpět před nemocnici. Proto do pozdních večerních hodin vyčkávali v parku před areálem nemocnice.

„Ihned po vyřízení potřebných povolení vyrazil automobil s rakví do Rumunska,“ potvrdila Martina Rozsypalová z pohřební služby s tím, že další informace si rodina nepřeje zveřejňovat.

„Nemocnice nadále zjišťuje, zda byl pacient pojištěn v Rumunsku. Podali jsme dotaz na Rumunskou ambasádu. Podle toho budeme postupovat dál. Více se k financím vyjadřovat nemohu,“ sdělila mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Úklid v Husinci

Oddechl si i středočeský Husinec, kde Romové poslední dny nocovali. „Zůstal po nich velký nepořádek, proto jsme s úklidem začali již ráno,“ sdělila starostka Husince Marie Těthalová. Podle ní se odpadky, mezi nimiž bylo i několik mrtvých slepic, naplnil celý kontejner.

Autor: Jan Piroch

4.8.2009
SDÍLEJ:
20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení