„Snažím se, abych měla pořád dobrou náladu. A aby to bylo vidět i navenek," usmívá se dvaadvacetiletá Ilona z Černého Mostu, která je na vozík upoutána už odmalička. Kvůli dětské mozkové obrně.

V kavárně pracuje od září. Hostům připravuje nápoje, kasíruje je na pokladně. A kromě toho o víkendech dálkově studuje obchodní akademii v Satalicích. Za pár let by se totiž ráda stala účetní.  „Nejdřív se ale musím pořádně naučit s počítačem, teď to vypadá, že na začátku července bych mohla nastoupit do farmaceutické firmy v Praze 5, kde bych zadávala data do počítače," plánuje si studentka Ilona.

Tuto praxi získala díky projektu občanského sdružení Borůvka „Pracuji, tedy jsem". „Získali jsme partnera – pracovní agenturu, která nám pomáhá se simulací pracovních pohovorů, a zároveň přes ni oslovujeme potenciální zaměstnavatele," vysvětluje ředitelka Lenka Nádvorníková, jak projekt funguje. Zkusilo si ho 43 klientů a téměř polovina opravdu našla práci.

Odrazový můstek

To, že se z Ilony nestane baristka, nikoho v Borůvce netrápí. Spíše naopak. „Nesnažíme se vychovat kavárníky. Chceme, aby klienti, kteří sem přijdou, měli možnost hlavně poznat sami sebe. A potom to aplikovat někde jinde. Měl by to být pro naše klienty odrazový můstek," přeje si Andrea Šváchová, zakladatelka TA KAVÁRNY.

Obzvláště pyšná je na jednu z bývalých klientek, která se dostala do „běžné" kavárny, ale nebyla tam pozitivně přijata. Dělala podřadnou práci, kterou dělat nechtěla. Po čtyřech měsících dala výpověď a přes rok nemohla najít žádnou práci.

„Nyní pracuje jako pečovatelka, pomáhá starým babičkám. Dělá práci, kde je oceněná, kde ji mají rádi a kde ji to baví. V tu chvíli, kdy dala výpověď, jsem na ni byla hrozně moc pyšná. Protože to není tak snadné, ani pro nás zdravé lidi. Máme něco jistého a bojíme se těch změn. A tohle ona zvládla," prozradila Šváchová.

A co plánuje Borůvka do budoucna? „Za tři týdny budeme na Vyšehradě pořádat akci Trhy chráněných dílen v rámci oslav patnáctiletého trvání našeho sdružení. A z dlouhodobých cílů budeme i nadále oslovovat tělesně postižené, kteří jsou bez práce, aby se zúčastnili našeho tréninkového programu. Někteří z klientů totiž odcházejí již nyní ke svým potenciálním zaměstnavatelům a my tak máme volná místa pro další klienty," popsala Nádvorníková.

Občanské sdružení Borůvka ve zkratce:

Organizace byla založená v dubnu 1998. Věnuje se integraci osob se zdravotním postižením do běžné společnosti.

V začátcích to byla pomoc především formou osobní asistence pro žáky a studenty, doprava bezbariérovými mikrobusy do škol. Zároveň Borůvka začala provozovat obchůdek v areálu Jedličkova ústavu, kde se prodávají výrobky z chráněných dílen.

Před šesti lety občanské sdružení vymyslelo projekt „Rehabilitace i pro další". Je zaměřen na klienty především s fyzickým postižením, protože právě těm většinou nestačí fyzioterapie poskytovaná ze zdravotního postižení. Za symbolický poplatek padesáti korun tak mohou navštěvovat procedury, např. vodoléčbu, elektroléčbu či masáže.

Ve stejné době, jako vznikl projekt „Rehabilitace i pro další", začalo občanské sdružení provozovat TA KAVÁRNU, která se nachází v areálu Jedličkova ústavu a školy. Borůvka se zde zaměřuje na trénink osob se zdravotním postižením, které jsou dlouhodobě bez zaměstnání.

V rámci projektu „Pracuji, tedy jsem," pak TA KAVÁRNA poskytuje klientům desetiměsíční trénink, ale i pomoc s nalezením odpovídajícího pracovního místa mimo chráněné prostředí u běžných zaměstnavatelů.

Borůvka má 15 zaměstnanců a devět klientů, kteří jsou v tréninkovém programu na dohodu o pracovní činnosti. Složení zaměstnanců  řidiči, fyzioterapeuté, trenéři v tréninkových programech, sociálně pracovní terapeut, vedoucí projektu „Pracuji, tedy jsem", grantový pracovník, ředitelka.

Roční provoz stojí organizaci mezi 5, 5 až 6 miliony korun. Největší část příjmů má Borůvka z grantů a darů, v minulých letech obdržela grant z evropských fondů  Operačního programu Praha-Adaptabilita, z Nadace Jedličkova ústavu, Nadačního fondu Avast. Projekt „Rehabilitace i pro další" financuje pražský magistrát společně s městskou částí Prahy 4. Zhruba  40 procent příjmů tvoří tržby z obchůdku a kavárny.