VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči musí být trpěliví. Během prázdnin čeká Prahu mnoho uzavírek

Praha - Letošní léto bude v hlavním městě jako na staveništi. Technická správa komunikací (TSK) připravuje na hlavní stavební sezonu ještě více rekonstrukcí než v minulých letech, opravy se plánují na 37 místech. Nejvíce na to doplatí řidiči, kterým uzavírky prodlouží cestu do práce nebo na dovolenou. Už tak složitá dopravní situace ve městě, kde stále chybí problematický tunelový komplex Blanka, se dočasně ještě zhorší.

30.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Janeček

„Podařilo se v rozpočtu najít peníze na opravy, které byly dlouhé roky nezbytné, a nyní je můžeme realizovat. Navíc nám Státní fond dopravní infrastruktury přispěl 200 miliony korun na některé opravy. Financování se podařilo z více zdrojů," vysvětlil nárůst prací náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Tvrdí, že ale veškeré rekonstrukce mají svůj plán a jsou rovnoměrně rozloženy, aby nekolabovala doprava v určitých místech Prahy. Dolínek se hájí také tím, že se magistrát snaží napravit dluhy v kvalitě infrastruktury. „Reagujeme na potřeby, které se za posledních několik let nasbíraly,"dodává náměstek pro dopravu. Situaci potvrzuje i mluvčí TSK Barbora Lišková. „Díky výši přidělených finančních prostředků na letošní rok můžeme zahájit více akcí než v minulých letech," říká mluvčí.

100 milionů na snižování hluku

V plném proudu už je například rekonstrukce Kodaňské ulice na Praze 10. „Akce je zařazena do kategorie protihlukových opatření, tedy akcí k odstranění dlouhodobé hlukové zátěže v metropoli. U těchto akcí dochází ke změně krytu silnice z dlažby za živici, což vede ke snížení hlučnosti," uvedl ředitel TSK Ladislav Pivec s tím, že v tomto roce se do snižování hluku investuje celkem přes sto milionů korun, například na pokládku nízkohlučného asfaltu nebo výstavbu protihlukových stěn.

Chodníky v Kodaňské pak budou řešeny betonovou dlažbou a část kamennou mozaikou, chodníkové přejezdy a parkovací stání vylepší drobné kostky. Z důvodu realizace parkovacích zálivů musí být také upraveno a rozšířeno stávající odvodnění komunikace. Práce by měly být hotové během července.

Řidiči se také musí připravit na to, že do října bude částečně omezen provoz v Bubenské ulici v úseku U Výstaviště Na Šachtě. I zde se vyměnění povrch vozovky a projízdějící auta nebudou rušit místní obyvatele. Současně je zde plánována oprava vodovodního řadu, kterou provede Pražská vodárenská společnost, i pokládka kabelů k obnově semaforu. Dále dojde k úpravě odvodnění silnice.

K úplné uzavírce už došlo v Šáreckém údolí na Praze 6. Až do 5. července se tady pracuje na nové silnici o délce 450 metrů. Také budou kompletně upraveny krajnice a opěrné zídky.

Práce i na Nuseláku

Až do konce listopadu bude zcela uzavřená Bělehradská třída na Praze 2 v úseku mezi Rumunskou a Bruselskou. Ulice je také zařazena do projektu na odstranění zvýšené hlukové zátěže v metropoli, navíc je v ulici špatný technický stav tramvajové trati a mostu.

Mezi největší projekty letošního roku bezesporu patří pokračující sanace Nuselského mostu. Až do poloviny prosince by měla platit uzavírka pomalého pruhu a chodníku ve směru do centra. Dělníci provedou novou izolaci mostovky, povrch silnice v pravém pruhu i přilehlý chodník ve směru do centra.

Nedílnou součástí bude i oprava pláště mostu, která se bude současně provádět s prací na chodníkové římse, a proběhne ze zavěšené lávky, která v místě dočasně vznikla.

V Jinonicích vedle komplexu Waltrovky pokračují práce na nové silnici, chodnících i na přilehlé zeleni v ulici Na Hutmance včetně úpravy křižovatky s Radlickou. Uzavírka až do 5. července platí pro pravý pruh směrem z centra a dva pruhy opačným směrem.

Holešovické ulice

Další fáze dlouhodobé rekonstrukce holešovické ulice Komunardů bude pokračovat zase v červenci a srpnu. V případě, že bude projekt finančně pokrytý, dojde následně i na úseky Tusarova Bubenské nábřeží a Dělnická Bubenské nábřeží. Celková délka opravované silnice měří 1113 metrů a s přestávkami potrvá až do prvního čtvrtletí roku 2016.

Úplnou uzavírku jízdního pásu v obou směrech si vyžádá v červenci a srpnu oprava Vinohradské třídy mezi Hollarovým náměstím a Starostrašnickou. Tramvajová doprava by v tomto místě ale neměla být nijak omezena.

V rámci projektu Praha bez bariér se během srpna omezí automobilová doprava také v ulici Platónova, kde vznikne nový přechod pro chodce. V červnu a červenci zase mohou nastat problémy při průjezdu frekventovanou křižovatkou mezi ulicemi Moskevská, Ruská a Francouzská na Praze 10 a hned 1. srpna se dělníci přesunou do nedaleké Vršovické ulice, kde budou upravovat silnici i chodníky až do konce září.

Vyčerpaná kapacita silnic

Že budou mít řidiči v období kolem prázdnin komplikované cestování hlavním městem, potvrzuje i dopravní expert z Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka. „Letos v létě lze očekávat horší plynulost dopravy. Oprav je opravdu hodně a nejen v Praze, ale i v okolí, proto mohou být problémem i objížďky. Kapacita silnic bude vyčerpaná," říká.

Tvrdí také, že nejmenší dopad na dopravu mají práce, které probíhají v červenci a srpnu, kdy bývá „víkendový provoz". Naopak je podle něj kritický červen a září. Vomáčka ale uznává, že se v poslední době zlepšila koordinace prací a uzavírky jsou kratší než v minulosti.

Uzavírky komunikací Praha: léto 2015Bělehradská (květen listopad), Nuselský most (do prosince), Waltrovka Na Hutmance (do července), Komunardů (červenec srpen), Kodaňská (do července), V Šáreckém údolí (do července), Bubenská (květen říjen), Zlíchov (červenec srpen), Vršovická (srpen září), Platónova (srpen), křižovatka Moskevská Ruská Francouzská (červen červenec), K Cihelně (červenec prosinec), Malešická (srpen prosinec), Vinohradská (červenec srpen), Na Padesátém (červenec srpen), Kunratická spojka (červenec), Wilsonova (červenec nebo srpen), Městská (srpen září), Českobrodská (červenec nebo srpen), Mírová (červen červenec), Čs. Exilu (srpen nebo září), Novodvorská I. a III. etapa (červenec nebo srpen), U Kunratického lesa II. a III. (červenec), V Hodkovičkách (červenec), Modřanská (srpen nebo září), Na Baních (srpen září), Božanovská (září), 5. května (červenec srpen)
Předpoklad:Spořilovský plácek, K Barrandovu, Štěrboholská, Starokolínská, V Holešovičkách II. etapa (červenec), Šafránecká Roentgenova (červenec říjen), Kroftova (srpen říjen)
Zdroj: Technická správa komunikací

Autor: Matěj Ludvík

30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení