Současné vedení radnice v tomto případě už před volbami kritizovalo bývalou starostku za nečinnost, ale teď se chová velmi podobně – nápravu politici pouze slíbili, ale žádné konkrétní opatření zatím nepřijali.

„Až do rána jsou ulice plné opilých lidí. Hlučně se baví a dělají nepořádek. Zvrací po chodnících a močí na okolní domy,“ stěžují si místní. Nikdo z nich si ale nepřeje, aby v novinách figurovalo jeho jméno. Bojí se odplaty místních restauratérů.

„V zimě problém není tak veliký, protože se všichni drží uvnitř. V létě ovšem posedávají před hospodami a vůbec je nezajímá, že nás jejich řev ruší. I když je v bytě horko, spíme se zavřeným oknem. Jinak to nejde,“ stěžuje si žena žijící v Kryštofově ulici.

„Mezi restauracemi je i nonstop herna, jejíž hosté odcházejí často až ráno. Válejí se po ulicích, když jdou naše děti do školy,“ popisuje situaci s nechutí další z obyvatelek této lokality.

Úkol přišel včera

Nejméně rok se místní lidé obracejí s prosbami o pomoc na místní radnici. Ta je ale zatím přes sliby problému nezbavila.

„Záležitost samozřejmě řešíme. Ředitel městské policie má speciální úkol, zaměřit se na tuto lokalitu. Víc k tomu nemohu momentálně říct, je to tajné,“ vyjádřil se včera starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Sám ředitel strážníků z Prahy 11 Petr Schejbal ovšem přiznal, že úkol je víc než čerstvý.

„Já jsem to dostal dnes od pana starosty, takže na základě oznámení budeme provádět místní šetření. Městská policie tam zvýšila hlídkovou činnost,“ řekl včera odpoledne Deníku. Dodal, že strážník má ze zákona možnost zjistit si, zda provozovatel nebo majitel má povolení na předzahrádku, a jaká je její provozní doba.

„Toto všechno vydává příslušná městská část. Pokud provozovatel povolení nemá, můžeme dát podnět k zahájení správního řízení,“ nastínil možný postup.

Občanům vzkázal, že pokud mají pocit, že někde dochází k přestupku, má se dotyčný obrátit na strážníky. Za tento rok je prý ale ani jednou nikdo ze Starobylé nekontaktoval. Lidé se však na městskou policii neobracejí, protože by museli uvést své jméno a další osobní údaje. Obávají se, že by se pak tyto informace mohly dostat k provozovatelům podniků.

Loni v říjnu, kdy se Pražský deník stížnostmi obyvatel Hájů poprvé zabýval, tehdejší starostka Marta Šorfová lidem vzkázala, že s problémem nemůže nic dělat. Sklidila za to tehdy velkou kritiku od stranických protivníků z ODS – současného radního města Jiřího Janečka a nynějšího starosty Dalibora Mlejnského, který právě Šorfovou vystřídal.

„Radnice to prostě musí řešit tak dlouho, dokud občané nebudou spokojeni. Musí spolupracovat s hygienou při měření hluku zevnitř i venku. Dále by měli do těchto zařízení neustále docházet pracovníci živnostenského odboru,“ radil před volbami Šorfové dnešní radní Janeček.

Kontrola z úřadu

Také Mlejnský tvrdil, že pokud některý z podnikatelů bude dělat problémy a nedokáže zkrotit své hosty, bude mít ve své provozovně denně kontrolu z úřadu. Kolik se jich doopravdy uskutečnilo, není možné zjistit. Jak včera Janeček naznačil, situaci by mohly zklidnit kamery, které by měly být do této lokality instalovány v rámci akce Bezpečné Jižní Město.

Ředitel pražské hygienické stanice Vladimír Polanecký nespokojeným obyvatelům navrhuje, ať na hygienické stanici zažádají o kontrolní měření hluku.

„Nejdříve by se někdo z místních musel obtěžovat a napsat nám stížnost. Poté bychom provedli několik měření,“ řekl. Zda by hygiena provoz restaurací úplně zakázala, prý nelze jednoznačně říci. „Záleží, jestli bychom vůbec něco naměřili,“ dodal Polanecký.