VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Replika Betlémské kaple stojí již 55 let

Staré Město - Původní stavba byla založena zakládací listinou z roku 1391 Hanušem z Mühlheimu a Janem Křížem a kázalo se v ní výhradně česky.

4.7.2009 1
SDÍLEJ:

BETLÉMSKÁ KAPLE.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Většina Pražanů netuší, že staře se tvářící kaple, o níž mnozí předpokládají, že v ní kázal Mistr Jan Hus, je vlastně jen replikou původní stavby. Od jejího slavnostního otevření uplyne zítra přesně 55 let.

„Znovupostavení kaple bylo především přáním Zdeňka Nejedlého, poválečného komunistického ministra, který vyzdvihoval roli husitského hnutí. Jednalo se tedy o politické rozhodnutí. Ostatně Nejedlý inicioval i natáčení historických filmů s husitskou tematikou,“ řekl Deníku k Betlémské kapli historik architektury Zdeněk Lukeš.

Pod obojí

Původní Betlémská kaple byla založena zakládací listinou z 24. května 1391 Hanušem z Mühlheimu a Janem Křížem. Kaple byla určena výhradně pro kázání v češtině. To, že nešlo o prostor určený k bohoslužbám, bylo vyjádřeno jak termínem kaple, tak stavebně, neboť budova neměla žádný presbytář. Později, už v době Husova uvěznění v Kostnici, však došlo i ke slavení eucharistie, a to pochopitelně pod obojí způsobem.

Nejvíce je Betlémská kaple spojována s působením Jana Husa. Ten zde kázal od roku 1402 do roku 1413. Jan Hus byl zároveň od roku 1402 rektorem Karlovy univerzity, a tak začala být Betlémská kaple spojována s univerzitou. Na kázání do kaple často chodila i druhá manželka Václava IV., královna Žofie Bavorská. V pozdním středověku a po celou renesanci sloužila kaple v podstatě jako regulérní farní kostel.

Roku 1548 byla kaple nákladně obnovena. V roce 1622 odevzdal Ferdinand II. Betlémskou kapli Tovaryšstvu Ježíšovu, které tehdy spravovalo celou pražskou univerzitu. Po zrušení jezuitského řádu roku 1773 fungovala Betlémská kaple jako filiální kostel k nedalekému kostelu svatého Jiljí, ale roku 1786 byla pro svůj špatný stav zbořena.

Několik desetiletí sloužila prázdná parcela jako sklad dřeva. V letech 1836 až 1837 zde byl postaven třípodlažní činžovní dům. Betlémská kaple byla obnovena až po komunistickém vyvlastňování. Ačkoliv byla připomínána jako působiště Mistra Jana Husa už v 19. století, teprve k zamýšleným oslavám 500. výročí jeho upálení roku 1915 ředitel Národního muzea Karel Guth prvně prokázal, že kaple stála v místech činžovního domu. Následně byly provedeny sondy, které ze svého hradil pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ty prokázaly velký a překvapující rozsah zachování původního gotického zdiva.

Záchrana a obnova

Nicméně o obnově kaple mohlo být rozhodnuto teprve poté, kdy nemusel být brán ohled na práva soukromého majitele domu, tedy po jeho vyvlastnění a demolici v roce 1948. Projekt záchrany a obnovy kaple by1 svěřen architektovi Jaroslavu Fragnerovi, a to včetně úpravy okolí.

„Ať už byl ten záměr jakýkoliv, tím, že se toho ujal zkušený architekt Fragner, který měl v té době již za sebou návrh zdařilé rekonstrukce Karolina, to dopadlo dobře a Fragner se tohoto úkolu zhostil s úspěchem. Jedná se ale o repliku, což není ani kopie původního stavu, který nám není do detailů znám. Fragner také využil moderní materiály, například železobeton,“ pokračuje Lukeš a dodává: „Výzdoba interiérů nebyla známá, a proto sem byly přeneseny malby ze středověkých knih. Je to ale lepší, než kdyby tam byl třeba Stalin.“

Kaple v současnosti slouží jako slavnostní aula Českého vysokého učení technického v Praze.

Autor: Jan Piroch

4.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení