VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řemeslníci, kteří najdou práci vždycky? Pokrývači i tesaři

Praha /ROZHOVOR/ - Zatímco pracovní trh s kominíky bude brzy přesycen, šikovní pokrývači i tesaři si práci ve stavebnictví najdou i v budoucnu.

11.2.2014 4
SDÍLEJ:

Řemeslo, které má budoucnost. Pokrývači (na snímku), klempíři i tesaři – o tyto absolventy učilišť je ze strany stavebních firem stále velký zájem.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

6360 Tolik je v současné době pražských učňů na oborech s výučním listem. Hlavní město zřizuje celkem 27 škol, kde lze získat výuční list, soukromých učilišť je 21.

Už odmalička ho bavila práce se dřevem. Když si ale v deváté třídě Pavel Adamus chtěl dát přihlášku na truhláře, zasáhla jeho maminka. 

„Řekla mi, že mám na víc, než jen dělat rukama. A tak jsem šel na obchodní akademii," přiznává osmadvacetiletý Pavel z Modřan, který podle svých slov nikdy nepatřil mezi premianty. „Ale ani mezi čtyřkaře, z čehož mamka asi usoudila, že na učňák nepatřím."

Obchodní akademii se sebezapřením dostudoval. Práce v administrativě, kterou už dělá přes šest let, ho ale nebaví. „Kdybych se mohl vrátit zpátky v čase, asi bych si tu truhlařinu i přes odpor mamky vydupal," říká Pavel Adamus.

Podobné smýšlení rodičů se podle ředitele Střední odborné školy stavební a zahradnické Miloslava Janečka začíná obracet. „Rodiče si uvědomují, že vyučení je základ. A že si kvalitní práci vyučení řemeslníci mohou nechat kvalitně zaplatit."

Potřebu spolehlivých řemeslníků si uvědomuje i hlavní město jako zřizovatel mnoha učilišť. Praha zareagovala na poptávku na trhu práce a otevřela dva nové obory s výučním listem: kamnář a kameník.

Největší pokles zaznamenali prodavači

Skomírajícími obory podle pražského magistrátu jsou naopak nástrojář, obráběč kovů, krejčí či řezník uzenář. Největší pokles však podle statistiky ministerstva školství zaznamenaly v porovnání roků 2008 a 2013 obory prodavač (o 70 procent) a kuchař - číšník (o 50 procent). Dařilo se naopak cukrářům (růst o 40 procent) a klenotníkům (o 50 procent).

Velký zájem mezi školáky opouštějícími základní školy je v současné době o kominictví. „V republice jsme před šesti roky byli poslední, kde se kominíci učili. Měli jsme dva učně. Nyní jich máme čtyřicet," vypočítává Miloslav Janeček. Upozorňuje však na to, že i samo Společenstvo kominíků ČR začíná vysílat signály, že už brzy by mohl být pracovní trh kominíky přesycen.

Čtěte také: POLEMIKA: Řemeslo má zlaté dno, ale cesta k němu je dlouhá

Ředitel školy Miloslav Janeček: Nejlepší řemeslníci si bez problémů vydělají měsíčně přes třicet tisíc korun

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy stavební a zahradnické na Jarově.Jaké učňovské obory budou do budoucna perspektivní? A jak si mohou učni přivydělat už v rámci školy? To Pražskému deníku prozradil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy stavební a zahradnické na Jarově.

Setkáváte se ještě v dnešní době s předsudky typu: Ten náš kluk je hloupý, proto ho dáváme na učňák?

Za posledních pět šest let pozoruji, že se pozice učilišť zlepšuje. Není to o tom, že by k nám na Jarov dnes přicházeli jen ti nejhorší žáci ze základní školy, máme jich i mnoho se slušnými známkami. Nejen samotní žáci, ale i rodiče si totiž uvědomují, že vyučení je základ. A někteří třeba už od začátku rovnou mluví o tom, že po vyučení chtějí pokračovat dál ve studiu. Nejen na maturitní nástavbě, ale i vysoké škole.

Máte tedy ve třídách i premianty?

Ano, téměř v každé třídě najdeme někoho s vyznamenáním. Ale u nás to není prioritně o tom, že by se učni honili za dobrými známkami, za vyznamenáním. Je potřeba se hlavně pořádně naučit vybrané řemeslo.

Pozorujete za poslední léta, jestli k vám ze základních škol chodí žáci, kteří se už s řemeslem, které chtějí studovat, dopředu seznámili?

Je to docela častý jev. Řemeslo už mnozí odkoukali v rodině, například od otce či strýce… Ti pak mají motivaci zase o kousek vyšší a bývají pak pro nás nejcennější.

Do jaké míry vám pomáhají ke zviditelnění akce typu Řemeslo žije?

Pomáhá nám jakákoli pozitivní zmínka o řemeslech, jakékoli připomenutí toho, že řemesla existují a že dokážeme mladé lidi naučit mnoho hezkého. A hlavně že je tam předpoklad dobrého uplatnění po absolvování školy.

Z údajů magistrátu vyplývá, že se v hlavním městě mimo jiné zvyšuje zájem o obory kominík nebo kamnář. Co za tím podle vás stojí?

Kominíci, to je klasická ukázka. Když jsem před šesti lety přišel na Jarov jako ředitel, v ročníku byli v tomto oboru dva kluci. Dokonce jsme byli poslední v republice, kde se kominíci učili. V současné době máme celkem čtyřicet kominíků a zdaleka nejsme jediná škola, která tento obor učí. A je to dáno i tím, že se v určitém okamžiku v médiích objevily informace, že si kominíci vydělají.

Poraďte rodičům a žákům, kteří ještě váhají… Jaké obory budou mít podle vás do budoucna dobré uplatnění?

Když mluvím s představiteli jednotlivých cechů nebo různých firem, tak vím, že se z každého našeho řemesla dokáže uplatnit absolvent, který pracovat chce, umí to řemeslo, je spolehlivý a slušný. A je jedno, jestli je to truhlář, instalatér, malíř… Ale kdybych měl konkrétně uvést opravdu perspektivní obory budoucnost mají určitě malíři, kterých je stále nedostatek, sklenáři, kteří jsou v současné době tak trochu podceňováni a dále lidově řečeno obory, které jsou spojené se střechami klempíři, pokrývači a tesaři. Právě o absolventy těchto oborů je v posledních letech ze strany stavebních firem velký zájem. Obecně ale platí, že ti, kteří jsou opravdu dobří, se nestydí mluvit o tom, že si vydělají zajímavé peníze. Že si mohou svoji kvalitní práci nechat kvalitně zaplatit.

Kolik je to řádově?

Ti nejlepší řemeslníci si bez problémů vydělají za měsíc přes třicet tisíc korun čistého.

Máte jako ředitel zpětnou vazbu od těch nejlepších? Víte, jak se daří vašim talentovaným absolventům?

Zpětnou vazbu máme hlavně přes řemeslné cechy, z nichž některé sídlí i přímo u nás ve škole. Např. Cech malířů a lakýrníků ČR, Cech kamnářů ČR, nově Cech obkladačů, Cech podlahářů. Jsou pro nás cenné, protože přes ně se pak dostáváme do firem a můžeme naše žáky posílat na praxe.

Propojení učňů s praxí je tedy stále velké…

Přesně tak. Kromě klasických praxí k nám chodí na konci roku zaměstnavatelé, kteří se ptají u mistrů na šikovné žáky, kteří právě končí školu. A žáci ve všech ročnících si mají možnost něco vydělat i ve škole za tzv. produktivní práci. Škola totiž drtivou většinu odborného výcviku koná na zakázkách, které máme od veřejnosti. Vyrábíme nábytek, okna, dveře, malujeme… Už za toto žáci získávají odměnu. Nejsou to žádné horentní částky, ale ti lepší si bez problémů vydělají nějakou tisícovku měsíčně. Je to příjemné kapesné i s ohledem na to, že by tak jako tak ve škole museli sedět.

ZAJÍMÁ NÁS! Kdybyste si mohli znovu vybrat, jaké povolání byste si zvolili a proč? Dejte nám, prosím, vědět v diskuzi pod článkem.

Autor: Veronika Cézová

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení