Budou se na místě, kde dnes stojí klánovický les, odpalovat golfové míčky? Zvětší se již tak velká ďáblická skládka? A vyhrají odpůrci přemostění ve Velké Chuchli?

Otázky, na jejichž odpovědi čekají tisíce Pražanů už roky.

Za několik týdnů ale tahanice kolem řady nevyjasněností skončí. Ve třech městských částech, ve Velké Chuchli, v Klánovicích a Ďáblicích totiž nepůjdou 9. a 10. října lidé volit pouze zástupce parlamentu, ale zároveň zamíří k referendu. Podle politologů mají šanci uspět. I kdyby ne, zapíše se druhý říjnový víkend do dějin Prahy stejně. Tři referenda v jeden den se v historii metropole dosud nekonala.

„Podle nového zákona už nemusí k urnám přijít polovina lidí, ale jen pětatřicet procent, aby hlasování bylo platné. Iniciátoři doufají, že díky společnému termínu s předčasnými volbami přijde více lidí,“ tvrdí právník Lukáš Matějka, který přičítá vyhlášení referend i ke schvalování závazného územního plánu pro deset let.

S tím souhlasí i politolog Jan Bureš. „Je pravděpodobné, že účast bude u volebních uren větší, a tím šance lidí na úspěch v referendu rostou,“ domnívá se politolog Jan Bureš.

Ďáblice: ne skládce

Jedním z míst, kde se má v říjnu rozhodnout, jsou Ďáblice. Kapacita zdejší skládky stačí na dva roky, pokud by se rozšířila, bude fungovat do roku 2015. Proti tomu se však vzbouřili místní a nasbírali podpisy pro vyhlášení plebiscitu. Podle Mikoláše Černého, který skládku zastupuje, ale referendum zřejmě nepřinese nic nového. „Proti záměru rozšíření už se vyslovila ďáblická městská část. Když dopadne referendum tak, jak chtějí odpůrci skládky, jen tím potvrdí hlas radnice,“ tvrdí Černý.

Věc je o to komplikovanější, že převážná část rozšířené skládky by měla ležet v katastru Březiněvsi. Ta ji ale naopak chce, protože tvoří přirozený val mezi dálnicí a domy. Navíc z ní obec profituje, protože provozovatel dává úřadu ročně několikamilionové částky. Proto už obec požádala magistrát, aby změnil územní plán a skládce už nic nebránilo.

ČTĚTE VÍCE:Ďáblická skládka: místní odmítají její rozšíření

Jak řekla jedna z iniciátorek referenda Táňa Dohnalová, hlasování se v Ďáblicích koná proto, že si obyvatelé chtěli vyjádření radnice pojistit.

Klánovice proti golfu

Zvratu v postoji radnice se už dočkali v Klánovicích. Zatímco minulé vedení se stavělo zásadně proti golfu, to nové je pro. Na posledním zastupitelstvu politici nelenili a územní plán schválili, aniž počkali na výsledek referenda.

ČTĚTE VÍCE:O golfu v Klánovicích rozhodne až referendum

Magistrát dal ale odpůrcům golfu za pravdu a o kácení lesa budou moci Klánovičtí rozhodnout.

Chuchle: jde o most

Nelehkou cestu k referendu měli ve Velké Chuchli. Občané sice hlasy pro vyhlášení plebiscitu nasbírali a svitla jim tak naděje, že přemostění, jenž chce radnice, nebude, ale záhy na ně podal trestní oznámení starosta. Tvrdil, že některé podpisy nejsou autentické.

Podle Matějky to však nejsou jediné problémy. „Bohužel lidé v Praze mají těžkou situaci. I když by referendum dopadlo tak, jak chtějí, jejich názor musí akceptovat radnice. O důležitých věcech typu změna územního plánu však rozhoduje magistrát, a ten hlas občanů brát v úvahu nemusí,“ posteskl si. Hlavní město by se totiž muselo řídit pouze referendem celopražským.

Neúspěšné pokusy

V Praze se naposledy konalo referendum před dvěma a půl lety, kdy se obyvatelé Prahy 1 mohli vyjádřit, jestli by chtěli na Kozím plácku sochu Sigmunda Freuda. Hlasovala ale jen dvacetina obyvatel z okolí, a tak byl výsledek neplatný.

Příznivě se nevyvíjel ani záměr celopražského referenda proti olympiádě. Její organizátoři totiž ani nenasbírali dostatečný počet podpisů, aby mohlo být vyhlášeno.