VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukci parku na Klárově brání garáže

Malá strana - Dokud podzemní parkoviště nevznikne, má zeleň na povrchu smůlu. Trávníky by se totiž při zahájení stavby stejně musely rozbagrovat.

19.5.2009
SDÍLEJ:

PARKOVIŠTĚ POD PARKEM. Podzemní stání na druhé straně Vltavy jsou prázdná, investorovi se zmenšený projekt pod Klárovem v současné době nevyplatí. A park marně čeká na své zvelebení.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Smlouvu o výstavbě a provozování garáží na Klárově uzavřela Městská část Praha 1 s firmou Parking Praha již v roce 2001. Od té doby se stále nic neděje a garáže se ani nezačaly stavět.

Místní obyvatelé to sice kvitují s povděkem, ale radnice i přes nečinnost firmy a nulové riziko v případě odstoupení od smlouvy kontrakt nevypověděla. A to přesto, že kvůli tomu nemůže být dokončena rekonstrukce parku na Klárově. Podle vedení radnice sem garáže patří, už jenom pro blízkost vládních a parlamentních budov. Jejich vybudování by mělo dopravně odlehčit i Malostranskému náměstí.

Výzva k vypovězení smlouvy

„Původní podmínkou smlouvy bylo získání územního rozhodnutí a nabytí jeho právní moci do konce roku 2003, i kvůli povodním byla dodatkem tato lhůta prodloužena do konce roku 2007. Od začátku roku 2008 může kterákoliv ze smluvních stran od smlouvy odstoupit. Nevím, proč tak Praha 1 už dávno neučinila,“ říká opoziční zastupitelka Kateřina Klasnová (Věci veřejné), která se již několikrát snažila přimět zastupitelstvo Prahy 1 k vypovězení smlouvy.

„Věc opravdu za poslední roky nezaznamenala žádný posun,“ přiznává místostarosta Prahy 1 Karel Koželuh (ED), který má věc na starost. „Poté, co byl park na Klárově částečně zrekonstruován, snížila se potenciální plocha plánovaných garáží o 20 procent a za současných ekonomických podmínek se investorovi nevyplatí je stavět. Prahu 1 vyčkávání zatím nic nestojí a nic to pro ni neznamená,“ dodává.

Suchá tráva a rozbahněné cesty

To ovšem není tak docela pravda. Kvůli plánovanému projektu garáží nemůže být dokončena rekonstrukce parku s tím, že by se při výstavbě garáží stejně musela zeleň rozbagrovat.

„Proč tedy ale nemohly být garáže postaveny před rekonstrukcí parku? Proč musíme čekat na dokončení zavlažování trávníku, dobudování chodníku a výměnu laviček?“ ptá se Klasnová, poukazující na suchou trávu v letních měsících i rozbahněné nezpevněné cesty po dešti. „Ostatně já si zde ani garáže nepřeji, a to nejen proto, že na Klárově bydlím, ale protože si myslím, že sem garáže nepatří. Ostatně jedny, které jsou jen přes most na Palachově náměstí, jsou nevyužívané,“ dodává Klasnová.

Karel Jarolímek, ředitel společnosti Vinci park, která je nástupkyní původní firmy Parking Praha, se k problému odmítl vyjádřit.

Praha 1 i firma Vinci Park zřejmě čekají, zda se k projektu výstavby garáží finančně připojí i pražský magistrát. Do té doby bude park na Klárově nedokončeným paskvilem, připomínajícím nešťastné a nedomyšlené plánování politiků a úředníků.

Autor: Jan Piroch

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení