VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce technologických tunelů Národního divadla je u konce

Praha – Rekonstrukce technologických tunelů pražského Národního divadla byla dokončena. Práce trvaly 13 měsíců a vyžádaly si náklady ve výši 127 milionů Kč. Informovali o tom zástupci Národního divadla a firmy Metrostav, která rekonstrukci prováděla.

31.5.2012
SDÍLEJ:

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý v Praze si prohlíží jeden ze tří technologických tunelů divadla, jejichž rekonstrukce začala 3. května 2011 slavnostním výkopem.Foto: Deník/Martin Divíšek

Unikátní dílo přivádí vzduch a vodu pro vzduchotechniku a umožňuje transport materiálu z úrovně říční hladiny. Hlavním investorem bylo ministerstvo kultury.

„Původní tunely jsou ještě starší než samotná Zítkova budova Národního divadla. Právě jimi přiváželi řemeslníci většinu materiálu na její stavbu. Díky komplexní opravě si můžeme být jisti, že ani takové povodně jako před deseti lety cennou historickou budovu neohrozí," komentoval to ředitel české první scény Ondřej Černý.

Rekonstruované tunely mohou do objektu přivést až 136.000 krychlových metrů vzduchu za hodinu či přečerpat během hodiny až 750.000 litrů chladicí vody. Hlavním prvkem protipovodňové ochrany jsou ocelová, elektronicky ovládaná čtyřtunová vrata umístěná v nábřežní zdi.

Stav tunelů pod Masarykovým nábřežím byl delší dobu velmi špatný až havarijní. Jejich statiku narušil hustý provoz automobilů a především těžkých tramvajových souprav na komunikaci. Podle vedoucího projektu Radovana Aulíka z Metrostavu nebyly práce jednoduché – stavbaři museli například udělat dvanáctimetrový otvor v obvodové zdi „zlaté kapličky", aniž by ji narušily trhliny.

„Pracovalo se na extrémně malém staveništi o ploše asi 800 metrů čtverečních, a to při neomezeném provozu divadla. Zároveň museli stavebníci přeložit třicet inženýrských sítí," uvedl hlavní inženýr Tomáš Míčka. „Práci nám komplikovalo, že jsme po celou dobu rekonstrukce museli zajišťovat průjezd veřejné dopravy staveništěm, a také nutnost udržovat provizorní protipovodňová opatření," vysvětlil Aulík.

Stavba, nad níž měli dozor památkáři, spotřebovala téměř tisíc krychlových metrů betonu, přes 173 tun výztuží a 18 tun konstrukční oceli. Vystřídalo se na ní 850 pracovníků. Životnost základních nosných prvků je podle projektu společnosti Pontex minimálně 150 let.

Dva tunely ležící v těsné blízkosti byly spojeny v jeden, do země byly oproti původním plánům vloženy koleje. Černý spatřuje jeho využití při opravě spodního jeviště Národního divadla, která se má uskutečnit do deseti let. „Výrazně ji to zlevní, jinak bychom museli pro dopravu materiálu vytvářet alternativní transportní cesty," uvedl. Při rekonstrukci čekala dělníky i překvapení. Nalezli například štoly, o nichž nikdo nevěděl; kdysi dávno sloužily jako kanalizace.

V delším výhledu mohou opravené tunely sloužit k dopravě dekorací velkoobjemovými kontejnery, aniž k divadlu musejí zajíždět kamiony.

Čtěte také: Začala rekonstrukce tunelů Národního divadla

Autor: ČTK

31.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení