VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice vyhlásila potravinovou sbírku, četné dary se již hromadí

Dejvice - Městská část Praha 6 a Potravinová banka Praha 
z České Federace potravinových bank společně zahájily akci Šestka jídlem neplýtvá. Během dvou týdnů bude možné do budovy úřadu Prahy 6, čtyř informačních kanceláří a na Adventní Farmářské trhy přinášet různé potraviny pro pražskou potravinovou banku.

19.12.2014
SDÍLEJ:

Máme z lidské solidarity radost, jako by říkala Věra Doušková, předsedkyně pražské Potravinové banky. Z vydařené akce se jistě raduje i Ondřej Kolář, starosta radnice Prahy 6.Foto: MČ Praha 6

Tato sbírka potrvá až do úterý 23. prosince. Informoval o tom Adam Halmoši, mluvčí radnice Prahy 6.

Pomoc pro deset tisíc lidí

„Radnice zajistila prostory pro konání sbírky jak v budově úřadu, tak informačních kancelář a také na mimořádně oblíbených farmářských trzích na Kulaťáku. Zároveň jsme předali první vklad potravin – rýži, cukr, mouku, okurky, čokolády, stolní olej a kompoty. Velmi děkujeme všem, kteří do potravinové sbírky přispějí,“ uvedl Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6.

Podle starosty Pražská potravinová banka zajišťuje pomoc pro více než 90 organizací, které poskytují potraviny přibližně deseti tisícům lidí.

„Kolik tun potravin, které přitom nejsou prošlé ani nepoživatelné a mohly by dále pomoci, končí každý týden na skládce, se radši ani netroufám hádat. Proto jsme se rozhodli, že banku 
v jejím úsilí zastavit plýtvání potravinami podpoříme 
a věřím, že na Praze 6 se do této akce zapojí co nejvíce obyvatel,“ doplnil starosta Ondřej Kolář s tím, že se jedná 
o jednoduchou a rychlou formu pomoci, kdy může každý přinést nejrůznější potraviny.

Mezi odběrateli potravinové banky jsou podle radnice Prahy 6 zařízení pro děti bez rodičů, pro osoby v krizi, pro mládež s hendikepem, pro osoby bez domova a další 
skupiny obyvatel ohrožené sociálním vyloučením.

„Šestka“ první 
mezi radnicemi

Všem těm mohou, a to samozřejmě nejen občané Prahy 6, pomoci.

Co můžete přinést?Potraviny, zeleninu, ovoce, cukrovinky, mléko a mléčné výrobky, kakao, konzervy, trvanlivé uzeniny všeho druhu, těstoviny, rýži a další přebytečné potraviny, u nichž ještě neskončila doba expirace. Vítány jsou samozřejmě také čistící a hygienické prostředky.

„Pražská potravinová banka funguje od roku 2009. Za více než pět let existence je městská část Praha 6 vůbec první radnicí nejen v Praze, ale v celé České republice, která České Federaci potravinových bank nabídla pomoc 
a uspořádá sbírku potravin společně s námi. Kdokoliv bude chtít darovat potraviny, má možnost je přinést na pět míst vyhrazených úřadem a my už se postaráme o to, aby se dostaly k potřebným,“ řekla Věra Doušová, předsedkyně Potravinové banky Praha z České Federace potravinových bank.

„Potravinovou banku znám z předchozích let a její činnost pokládám za velmi užitečnou. Je hodně lidí, kteří by chtěli konkrétně pomoci potřebným a potravinová banka jim umožní učinit tak jednoduše a prakticky,“ poznamenal Marián Hošek, odpovědný za rozvoj sociální problematiky Prahy 6.

Podle Hoška tak dokáže pružně a adresně distribuovat potraviny, které pro někoho mohou být přebytečné, nebo které se rozhodl věnovat na dobré účely. „Adventní doba navíc k takovým pohnutkám přímo vybízí a jsem rád, že Praha 6 je první radnicí, která otevírá své prostory v plné šíři a podporuje myšlenku pomoci potřebným touto formou,“ míní Marián Hošek.

Emoce 
v předvánočním shonu napomohly

Prvenství v potravinové sbírce mezi radnicemi nelze dejvické radnici rozhodně upřít. Veřejnost tuto akci akceptovala s maximálním pochopením, ať už tomu emoce 
v předvánočním shonu jistě trochu napomohly.

Nicméně podobnou snahu s dobrým výsledkem uspořádaly i různé firmy v listopadové celostátní akci Národní potravinová sbírka. Ta byla dokonce výrazně úspěšnější než loni. Lidé celkem darovali 173 tun jídla, v roce 2013 to bylo 55 tun.

Dalších 25,5 tun jídla letos darovaly firmy, 1,6 tuny se nashromáždilo prostřednictvím serveru Dáme jídlo. Celkové vybrané množství se rovná přibližně 350 tisícům porcí jídla.

Nejštědřejší mezi městy je Praha

Nejvíc potravin – 3,6 tuny – se vybralo v některých pražských obchodních řetězcích. Česká metropole byla vůbec nejštědřejší v rámci vyhlášené akce, rovnat se hlavnímu městu může například ještě Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

„Máme radost, kolik lidí Národní potravinová sbírka oslovila a jak silný a pozitivní ohlas mezi nakupujícími měla,“ uvedl Jakub Unger z pořádající organizace Byznys pro společnost. Na sbírce se podílí i Česká federace potravinových bank a Armáda spásy.

Organizátoři potravinových sbírek se nedávno domluvili s Ministerstvem financí, že dary budou osvobozené od DPH. „To je naprosto v pořádku, protože charita je jedna věc a naše finanční náklady druhá. Jenomže zrovna tak důležitá, jako jídlo pro lidi. Klidně se podobných akcí znovu zúčastníme,“ řekl Pražskému deníku Miroslav Charvát, ředitel jednoho z pražských řetězců veřejného stravování.

Podle něj by se ale dárci neměli zanedbat dobu trvanlivosti jednotlivých potravinových produktů včetně potravin rychlé spotřeby.

Kde a kdy můžete pomoci?Hlavní budova radnice Praha 6, Čs. armády 23, Praha 6, tel. 220 189 111,
Informační kancelář Delta, Vlastina 888/34, Praha 6, tel. 233 312 225,
Informační kancelář Bělohorská, Bělohorská 1655/110, Praha 6, tel. 233 352 310,
Informační kancelář Petřiny, Čílova 304/9, Praha 6, tel. 235 350 828,
Informační kancelář Dolní Sedlec, V Sedlci 41/20, Praha 6, tel. 224 315 282.

Sbírka se koná také na adventních farmářských trzích na Kulaťáku: přinést potraviny lze do speciálního stánku Potravinové banky Praha, a to v pátek 19. prosince od 13 do 19 hodin a v sobotu 20. prosince od 8 do 14 hodin.

Čtěte také: O první Národní potravinovou sbírku byl velký zájem, Pražané významně přispěli

Autor: Petr Štrompf

19.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení