VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice se brání přepravci: 
Víc autobusů v Ládví nechceme!

Praha - Stovky autobusů navíc? To ani náhodou! Tolik zděšení radnice Prahy 8 po plánu Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (Ropid) vybudovat centrální konečnou zastávku středočeských autobusů uprostřed sídliště Ládví.

22.5.2014
SDÍLEJ:

Dosavadní podoba konečné stanice autobusů v Ládví. V případě realizace plánovaného terminálu se frekvence autobusových linek zřejmě zvýší. Zda to bude či nebude výhodné, či se změna dotkne života zdejších obyvatel, o tom ještě není definitivně rozhodnuto.Foto: DENÍK/Petr Štrompf

„Absolutně nesouhlasíme, aby se holešovický autobusový terminál přesunul doprostřed sídliště, kde jsou ze všech stran školy, školky a hustá obytná zástavba," vyjadřuje jasný nesouhlas s připravovanou změnou místostarosta Michal Švarc.

Podle radnice opakovaný nesouhlas přepravní společnost Ropid zrovna dvakrát nebere na vědomí. Nehledě na to, že městská část se obává dramatického nárůstu tranzitní dopravy, který by prý zvýšil aktuálně vysoké hladiny hluku a prašnosti. „Nezanedbatelná je i bezpečnost chodců na přechodech u stanice metra Ládví," dodává místostarosta Michal Švarc.

Citát místostarosty Prahy 8 Michala Švarce.Takzvaná autobusová točna v Opálkově ulici, toho času využívaná několika obvyklými letitými spoji by se podle plánu Ropidu zřejmě zcela změnila. Frekvence autobusů by se tak výrazně zvýšila, čehož by si tamní obyvatelé nepochybně všimli

Při posledním jednání Ropidem zamýšlený počet autobusů využívajících terminál přepravce poněkud zredukoval. A to na konkrétních 106 vozů. „I tak je to stále hodně,“ informoval místostarosta Michal Švarc. Dlužno podotknout, že autobusové linky už nyní svážejí cestující k metru stanice Ládví, v původním plánu Ropidu údajně bylo navýšení tří linek. „V řádu jsou to stovky autobusů,“ vysvětloval místostarosta Švarc.

„První etapa integrace autobusových linek z Mělnicka a Neratovicka do pražské integrované dopravy ukončených na stanici Ládví započala v roce 2008. V současnosti se připravuje spuštění 2. etapy, která představuje dokončení komplexní integrace autobusových linek na trasách Praha - Neratovice a Praha - Mělník - Štětí,“ konkretizuje Pavel Procházka, ředitel Ropidu.

Cestujících prý bude jen přibývat

Negativní stanovisko radnice Prahy 8 ale přepravce úplně nechápe - druhá etapa prý přinese zlepšení dopravní situace právě v diskutovaném Ládví.

„Je očekáván nárůst cestujících, bude méně zaparkovaných aut u stanic metra na území Prahy 8 a 9. Právě toto je velmi důležité, neboť Středočeši zejména v těchto oblastech zabírají parkovací místa rezidentům,“ specifikuje ředitel Procházka s tím, že druhá etapa zklidní provoz povrchové hromadné dopravy 
v ulici V Holešovičkách a na mostě Barikádníků na Praze 8 a není od věci ani příprava provozní kapacity na otevření tunelu Blanka.

V Letňanech by terminál nevadil

Citát ředitele Ropidu Pavla Procházky.„Uvítají to především motoristé, kteří každé ráno stojí 
v kolonách v Holešovičkách, sahajících často až na Prosek,“ doplnil ředitel Pavel Procházka. Radnice Prahy 8 navrhuje jiné řešení.

„Jako nikoho neohrožující ani nezatěžující alternativu spatřujeme v terminálu ve stanici metra Letňany. Příjezd i sama stanice je daleko od zástavby a navíc má podstatně lepší podmínky pro otáčení a parkování autobusů,“ oponuje místostarosta Michal Švarc.

Přepravce Ropid to ale vidí jinak - umístěním konečné na terminálu v Letňanech by prý došlo kvůli prodloužené jízdní době k úbytku cestujících a nárůstu parkujících aut kolem stanic metra Kobylisy, Ládví či Prosek a dalšímu zahuštění automobilové dopravy v ulici v Holešovičkách.

„Osobně si jakýsi terminál na Ládví nedovedu představit, ale jen kvůli tomu, že nedovedu posoudit, jestli 
k něčemu bude nebo ne. Bydlím v Ládví už třicet let a třeba to někomu pomůže,“ míní Václav Polišanský, prodejce tabáku a tiskovin z nedalekého obchodního centra. Komu by terminál v Letňanech nepomohl, ví ředitel Ropidu Pavel Procházka.

„Zejména pro Středočechy by toto řešení bylo absolutně nepřijatelné. Znamenalo by to prodloužení dojezdových časů až o 20 minut,“ argumentoval. Podle ředitele je zde hlavní argument pro nový terminál 
i prostá matematika. Současné čtyři linky na Ládví čítají 124 odjezdů v jednom směru za den.

Počet všech autobusů projíždějících ulicí Čimickou ze sídliště Bohnice je podle Ropidu více než šestinásobný „Počet odjezdů spojů v jednom směru je ale už 893! Zde takový počet autobusů radnici Prahy 8 zjevně nevadí,“ doplnil ředitel Procházka.

Rozhodnutí bude na magistrátu

Přepravce Ropid chce plánovaný provoz terminálu 
v Ládví zahájit už v letošním srpnu. „K žádnému kompromisu jsme zatím při jednáních nedospěli. Kostky jsou stále vrženy,“ konstatoval místostarosta radnice Prahy 8 Michal Švarc.

Rozhodnutí, zda dojde i proti vůli Prahy 8 k instalaci terminálu v Ládví, či zda podle radnice zvítězí zdravý rozum, učiní údajně v nejbližší možné době magistrát.

Autor: Petr Štrompf

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení