VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice hledají nové prostory: komplikací jsou peníze i spory

Praha - Pro některé městské části hlavního města je skutečnost, že by jejich úřad fungoval pod jednou střechou a ve vlastní budově, stále nesplněný sen. Jedna radnice sídlí na více adresách, jiné „přežívají" v nevyhovujících podmínkách a další dokonce úřad vůbec nemá ve svém majetku. Proto se také v Praze 7, Praze 8, Praze 10 nebo Praze 12 už léta mluví o stěhování do odpovídajících prostor.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Nová radnice Prahy 7 by měla do dvou let stát na adrese U Průhonu 38. Budova by měla do té doby projít nákladnou rekonstrukcí.Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Jenže přesun většinou komplikují neshody mezi politiky nebo nákladné projekty, které není z čeho platit. 

Významný posun v této věci učinili v minulém týdnu zejména zastupitelé v Praze 7. Na svém mimořádném zasedání totiž schválili nákup administrativní budovy v Holešovicích za 91 milionů korun. Náklady na rekonstrukci by pak podle zpracovaných posudků měly vyjít na 98 146 milionů korun.

„Příprava a realizace úprav objektu k nastěhování by měla trvat zhruba dva roky. Jsem rád, že naše zastupitelstvo našlo odvahu pořídit pro Prahu 7 po sto třiceti letech konečně radnici," komentoval hlasování starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě).

Ne všichni však chválí bleskový výběr nové radnice. „Mám velké výhrady k ceně vzhledem k tomu, v jakém stavu je budova, a jaká je její využitelnost pro úřad Prahy 7. Chápeme, že městská část hledá nové sídlo a tlačí ji čas, ale příliš krátká doba na přihlášky do výběrového řízení je také nevhodná," sdělil Pražskému deníku opoziční zastupitel za ANO Jan Svoboda.

Budova, která byla vybrána zastupitelstvem na základě výsledku veřejné soutěže, má devět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Součástí objektu je parkoviště ve dvoře pro 20 vozidel. Postavena byla začátkem 90. let.

Současné místo úřadu na nábřeží Kapitána Jaroše je ve vlastnictví státu, pronájem platí do roku 2019. Už předešlá vedení pod taktovkou ODS vybírala novou radnici. K miliardovým nákupům ale nikdy nedošlo, i díky referendu z podzimu roku 2013, kde se občané vyslovili pro zrušení dosavadního procesu výběru a stanovili maximální částku půl miliardy korun, kterou může městská část za novou budovu utratit.

Rekonstrukce, nebo nová stavba

Také Praha 10 už léta hledá, kde se usídlit, jelikož její objekt ve Vršovické ulici je ve špatném stavu. Minulé vedení hodlalo investovat do nové budovy přesně 775 milionů korun. Letos v červnu od tohoto záměru ale dnešní zastupitelé definitivně ustoupili.

Kontroverzní výstavba na parcele v Hagiboru vzbudila v minulosti bouřlivé reakce. Lidé demonstrovali a sepisovali petice, protože projekt považovali za předražený.  „Současné vedení radnice tímto usnesením udělalo pořádek na svém pracovním stole a vrací celou záležitost do bodu nula," prohlásil bývalý starosta a současný radní Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10).

Zároveň byla z řad zaměstnanců úřadu a odborníků sestavena pracovní skupina, která nyní vyhodnocuje různé varianty dalšího postupu a zpracovává dokument, který bude zastupitelům předložen během jara příštího roku.

„Ve hře jsou nyní dvě základní varianty: oprava stávající budovy úřadu, nebo výstavba nové radnice poblíž stanice metra Strašnická," tvrdí mluvčí Prahy 10 Vít Novák a dodává, že během podzimu byl také spuštěn projekt ve spolupráci s platformou Demokracie 2.1, v němž jsou občané dotazováni, jak si přejí řešení vyhovující budovy.

Práce se kvůli sporům zastavily

Nejdál s realizací nového objektu radnice jsou v Praze 8. Samotné práce na projektu Nová Palmovka dokonce začaly už v dubnu loňského roku. Jenže kvůli řadě problémů dnes stavba stojí a není jasné, kdy se opět rozběhne.

Firma Centrum Palmovka, kterou vlastní Praha 8 a má výstavbu na starosti, podala již v červenci žalobu na určení vlastníka rozestavěné budovy. Pochybnosti o vlastnictví vyplynuly z analýzy smluv, které si nechala udělat. Právě kvůli tomu přestalo Centrum Palmovka na jaře platit dodavateli, firmě Metrostav. Stavební společnost v květnu práce pozastavila a požaduje vyplatit dlužných 240 milionů korun.

Zatím poslední komplikací je pokuta 150 tisíc korun, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil osmé městské části právě za chyby související s výstavbou centra. Finanční postih od antimonopolního úřadu je pravomocný, osmá městská část se proti němu neodvolá.

„V případě, že bychom byli na začátku, tak by to znamenalo skončení soutěže. Bohužel jsme dál, a proto je třeba, aby právníci řekli, co rozhodnutí vlastně znamená, když máme stavbu, která napůl stojí," prohlásil minulý týden starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Stavbu za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v létě 2010, celý komplex by měl kromě úřadu nabízet i rozlehlé nákupní centrum. Záměr stavby v minulosti kritizovali tehdejší opoziční zastupitelé, kteří ji označovali za megalomanskou.

Úřad má nyní sedm pracovišť

Otázku stěhování do nové radnice řeší Praha 12 dokonce už dvě desetiletí, zatím ale bez výsledku. Úřad se v současnosti nachází na sedmi různých pracovištích, což je velmi nepřehledné zejména pro občany. Navíc nemovitosti nejsou v dobrém technickém stavu a chybí bezbariérové vstupy. V nejbližší době se ale situace nezlepší.

Jedním z řešení, které nabízí například opoziční TOP 09, je využití budovy bývalého Prioru na Sofijském náměstí. Podle názoru vedení radnice ve složení ANO, Změna pro Prahu 12 a ČSSD by ale přestavba vyšla dráž než vybudování nového objektu.

„Existuje i varianta přestavby a přístavby hlavní budovy radnice v Pískové ulici, nebo možnost zvolit úplně jiný pozemek a na zelené louce postavit nový objekt. Definitivní projekt zatím neexistuje," říká tisková mluvčí Prahy 12 Ivana Hudcová a dodává, že se problémem opět začíná vedení městské části intenzivně zabývat.

Čtěte také: Praha 7 zná adresu nové radnice. Starosta poděkoval zastupitelům za odvahu

Autor: Matěj Ludvík

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení