Přibližně v polovině ledna odstartovala soutěž Jak chutná Praha, jejímž cílem je napomoci znovuobnovení pozapomenutého gurmánského a gastronomického věhlasu, kterému se Praha v minulosti těšila. „Zašlete nám recepty z dob, kdy byla v Praze nejběžnější ryba losos a candát a na talířích nechyběli šneci nebo chřest,“ lákají pořadatelé soutěže.

„Věříme, že lidé nezaváhají a budou soutěžit a pomohou tím obnově tradice,“ uvedla Lucie Ramnebornová, ředitelka Pražské informační služby (PIS). Ta soutěž Jak chutná Praha pořádá ve spolupráci s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a Pražským kulinářským institutem.
Lidé mohou recepty posílat do konce března. Poté bude vybráno 50 nejzajímavějších receptů ve složení 25 jídel, 15 polévek a 10 dezertů a odborná porota dále vybere 20 finálových receptů v poměru 10 jídel, 5 polévek a 5 dezertů.

„Těchto dvacet receptů se umístí na web do soutěžní sekce, kde o nich budou hlasovat občané,“ pokračovala Ramnebornová.

SOUTĚŽNÍ RECEPTY PRAŽANŮ. ZLÁKAJÍ VÁS A ZKUSÍTE JE DOMA UVAŘIT?

Knedlíky z jáhel, autor Ivan Sochor
Kategorie: Hlavní chod
Ingredience: 200 g jáhel, 60 g ovesných vloček, 1 ks vejce, 20 g osmažené cibulky, 1 lžička petrželky
Pracovní postup: 20 dkg jáhel uvaříme v půl litru vody na husto. Když projdou varem, tak je vyndáme a necháme vychladnout. Pak je spojíme s 6 dkg mletých ovesných vloček, přidáme jedno vejce a na másle osmaženou cibulku v množství 2 dkg. Přimícháme trochu sekané zelené petrželky. Z tohoto těsta uděláme asi 12 kulatých knedlíků a uvaříme je 10 minut v osolené vodě. Podáváme s koprovou nebo okurkovou omáčkou.
Příběh: Naše babička velmi ráda vařila a ještě raději pekla. Na ty dobroty co jsem měl od ní jako malý kluk nikdy nezapomenu. Jelikož naše rodina neměla nikdy moc peněz, tak se babička snažila vařit jídlo z dostupných a levných věcí. Ale vůbec to nebylo poznat. Vždy to bylo dobré i syté. Toto je recept doslova opsaný z jejího ohmataného sešitu, který moje maminka drží jako cennost domácnosti.
Skopová kýta se zemčaty, autor Miroslava Vitoslavská
Kategorie:
Hlavní chod
Ingredience: 1,5 kg skopové - jehněcí kýty, 800 g brambor, 6 stroužků česneku, 1 ks cibule, 100 g slaniny, 1 dl soli, pepř, citron. kůru, 1 lžíce oleje, voda, ocet
Pracovní postup: Maso očistíme od tuku, nakrájíme na silnější plátky dáme do misky, osolíme opepříme, přidáme utřený česnek, 4 lžíce oleje, špetku citron. kůry, 1 lžíci octa promícháme a necháme do druhého dne. Druhý den dáme do středu hrnce, dokola dáme očištěné brambory, nakrájené na čtvrtky, přisypeme nakrájenou cibuli na kolečka a nakrájenou slaninu a podlijeme vodou. Dáme na druhý stupeň vařit na 5 hodin. Pak dáme na půl hodinky do trouby, aby se nám maso opeklo do zlatava. Podáváme horké se zeleninovým salátem.
Příběh: Inspiraci jsem našla v kuchařce z roku 1904. Původní recept: Naklepej kýtu, vyper, natři solí, našpikuj slaninou a česnekem a vlož do kuthanu a přidej trochu vody, octa, cibule a česneku, pak oškrabané brambory. Vše to nech dobře dusit, přidej trochu slabé jíšky a půl žejdlíku kyselé smetany, svař to vše dobře a potom nasyp na to citrónovou kůru a kapary, brambory pak hezky nalož po okraji mísy. Recept se mi líbil, a tak když jsem získala krásnou jehněčí kýtu z beskydského chovu neváhala jsem a recept udělala trošku moderněji. Málokdo v rodině poznal, že jí jehněčí.
Pražská polévka , autor Vladimír Fučík
Kategorie:
Polévka
Ingredience: 5 ks rohlíků, 1 l vody, 2 ks vejce, 1 špetka soli, 1 hrst zelené petrželky, šálek smetany
Pracovní postup: Pokrájené rohlíky zalijeme osolenou vodou a rozvaříme. Doporučuji ve vodní lázni nebo mlékovaru. Prolisujeme a zavaříme vejce rozkvedlaná ve smetaně. Dosolíme a dochutíme nasekanou petrželkou podle chuti.
Příběh: Recept pochází od naší milé tetičky z Prahy. Polévku podle něj vařila už naše babička. Snad proto se jí u nás neřekne jinak než „pražská polévka“
Pravidla, harmonogram a ceny Harmonogram soutěže:
leden až březen – sběr receptů

březen – 31. 3. ukončení zasílání receptů
duben – 4. 4. zasedání poroty, která vybere z 50 receptů 20,
ochutnávky receptů na Velikonočních trzích
duben až červen – hlasování veřejnosti o receptech, k 9. 6. ukončení soutěže a vyhlášení vítězů, od června budou nejúspěšnější recepty vařit a nabízet na zámku Ctěnice i v dalších restauračních zařízeních a cukrárnách
prosinec
prosinec – neúspěšnější recepty budou na Vánočních trzích
Ceny pro výherce:
- cena veřejnosti - zájezd do Itálie pro dvě osoby
- ceny poroty - poznávací zájezd do Paříže pro dvě osoby
- zájezd do Itálie pro dvě osoby
- víkendový pobyt pro dva na zámku Ctěnice
- kurz vaření od Pražského kulinářského institutu
Stručná pravidla:
Lidé mohou zasílat recepty doplněné o krátký příběh vztahující se k jejich původu až do konce března, a to poštou na adresu Pražské informační služby (Arbesovo náměstí 70/4, Praha 5 - 150 00), či je lze osobně donést na Informační centra PIS ve Staroměstské radnici a v Rytířské ulici poblíž Stavovského divadla nebo prostřednictvím webového formuláře na adrese www.praguewelcome.cz.