Připomněli si povodeň

Například základní škola ve Štěchovicích u Prahy si včera připomněla pět let od doby, kdy budovu zavalila povodeň.

„Voda tehdy sahala do výše čtyř metrů, zatopeny byly tři třídy, tělocvična a kabinety. Školní rok jsme museli zahájit na faře,“ zavzpomínala ředitelka školy Jana Kopačová.

I proto letos přivítali prvnáčky mimo prostory školy, a to v místním kulturním centru. Na osmnáct dětí včera čekalo překvapení v podobě papírových květin s jejich jménem, dárkem a dortem.

Přestože většina žáčků se do školy těšila, našli se i tací, kteří měli pláč takřka na krajíčku. „Dcera měla celou dobu radost, že jde do školy. Dneska ráno ji to ale přepadlo, a moc se jí nechtělo,“ řekla maminka Verunky Liškové.

V Základní škole Genpor. Františka Peřiny v Praze 6 šerpovali prvňáčky žáci devátých tříd. „Chtěli jsme to pojmout trošku netradičně. Žáci z vyšších ročníků si připravili kulturní program, který potom nejmenším předvedli,“ sdělila ředitelka Jarmila Holá.

Rozšířené gymnázium

Včerejšek byl důležitým mezníkem pro základní školu na náměstí Currieových. V jejím areálu totiž radní magistrátu otevřeli nové detašované osmileté gymnázium Jana Patočky. Na gymnáziu začalo studovat 63 loňských páťáků.

Jako vždy nemohli při zahájení školního roku chybět politici. Premiér Mirek Topolánek navštívil základní školu v Umělecké ulici. „Vy jste generace, která se narodila už do svobodné země, a na rozdíl ode mě můžete studovat i pracovat kdekoliv v Evropě. To je věc, kterou my jsme nezažili. Trochu vám ji závidíme, zkuste této možnosti využít,“ motivoval premiér žáky devátých tříd.

Školáci v Praze nemají vyšší kapesné než ostatní

Ačkoliv platy Pražanů patří v republice mezi nejvyšší, na kapesných školáků se to nijak výrazně nepromítá. Z exkluzivního průzkumu, který Deník udělal mezi školáky v Praze, vyplynulo, že 36 procent dětí dostává maximálně stokorunu měsíčně a 18 procent kolem dvou set korun. Téměř 20 procent žáků nedostává kapesné vůbec.

„Nepotřebuju ho, všechno, co chci, mi rodiče koupí,“ sdělil osmiletý Adámek Škada.

Podle klinického psychologa Slavomíra Hubálka je v každé rodině vztah k penězům jiný. Nedá se proto obecně říct, jak velká částka je pro školáky ideální.

Hodnota peněz

„Myslím si, že ideální věk, kdy by děti měly začít dostávat od rodičů peníze, je právě doba, kdy nastoupí do školy. Pravidelným přísunem financí se naučí znát hodnotu peněz,“ řekl Hubálek. Dětem by mělo stačit pár desítek korun. „Dávat prvňákům několik set korun není vhodné,“ sdělil.

A za co pražské děti nejčastěji utrácejí? Na žebříčku nejběžnějších výdajů se drží jídlo včetně sladkostí, kino, koncerty a volný čas či dárky.

Mnohé děti spoří

Přes čtyřicet procent dětí se také přiznalo, že pravidelně šetří. „Nějaké peníze si dávám do kasičky. Když dostanu za přání k narozeninách nebo svátku, ukládám si je na knížku,“ řekla devítiletá Kačenka Turková. Stoupající trend spoření v Praze Deníku potvrdila i Pavla Plachá z České spořitelny. „Na vzestupu jsou jak dětské vkladní knížky, tak i konta,“ uvedla.