VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průhonický zámek má po rekonstrukci. Obnovy se dočká i park

Průhonice - Opravené reprezentativní místnosti a rekonstruované venkovní fasády. Průhonický zámek je v novém a postupně se otevírá veřejnosti. Do roka by měla na malém nádvoří vzniknout i kavárnička.

27.6.2012
SDÍLEJ:

ARCHITEKTONICKÁ DOMINANTA parku. Průhonický zámek nechal koncem 19. století přestavět hrabě Arnošt Silva-Tarouca. Foto: Foto poskytl Botanický ústav AV ČR

Obnova čeká rovněž přilehlý zámecký park o rozloze 250 hektarů, v němž se nachází významná sbírka rostlin.

Opravená část zámku, který nechal přestavět hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, jenž rozsáhlý park založil, nyní slouží jako konferenční, společenské a kulturní centrum.

Obnova interiéru se týkala sedmi místností, jako například největšího Rytířského sálu, Modrého salónu či Zrcadlového salónu, které je nyní možné pronajmout si k organizaci nejrůznějších akcí.

„Pořádají se tu narozeninové oslavy, firemní akce, vánoční večírky, koncerty, semináře a další kulturní události. Oblíbené jsou především svatby. Ročně jich tu máme skoro dvě stě," vyjmenovává marketingový manažer zámku Dalibor Matušinský.

V sálech a salónech zámku se také pořádají výstavy. V současné době zde mohou návštěvníci zhlédnout expozici výtvarnice a malířky Emmy Srncové.

Jubilejní výstavu uspořádala u příležitosti svých 70. narozenin. „Jsou tu velké olejomalby, které nejsou jen tak k vidění. Další možnost bude zase za deset let," láká Matušinský. Vystavené olejomalby i keramiku si lze prohlédnout každý den od 10 do 18 hodin.

Kromě toho že se na zámku koná, zejména v posledním roce, spousta společenských akcí, slouží novorenesanční stavba především jako sídlo Botanického ústavu Akademie věd ČR, a to od roku 1962.

V blízkosti Průhonického parku, jenž patří do památkové rezervace UNESCO, se mimo jiné nachází i Správa jeskyní ČR a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví.

„Často říkám, že v Průhonicích je větší koncentrace vědců na hlavu než kdekoli v Evropě. Když si vezmete, kolik lidí v Průhonicích žije a kolik zde působí vědců, je to úžasné," uvádí Matušinský.

Za růžemi do New Yorku? Stačí do Průhonic

Průhonický park láká v současné době na rozkvetlé růže, kterých je tu zasazeno na čtyři tisíce. „Počtem jich je stejně jako v růžové zahradě v New Yorku. Tam je ale méně variant, než jich kvete v našem parku. Jsou tu pnoucí, malé, velké, přírodní i vyšlechtěné či stromkové," popisuje Matušinský.

Dva projekty na obnovu

Přírodně krajinářský park má v dohledné době také projít rekonstrukcí, a to prostřednictvím dvou projektů.

První se týká obnovy porostů podél parkových cest, jichž je v průhonickém komplexu na třicet kilometrů.

Druhý projekt je zaměřený na dendrologii, tedy na dřeviny, jejichž sbírka v parku dosahuje okolo 1600 druhů. V rámci zmíněného projektu bude instalována stálá expozice mapující historický vývoj památek zahradnického umění.

„Park je unikátní mimořádnou sbírkou domácích i cizokrajných druhů dřevin. Hrabě Silva-Tarouca, který park založil, nastavil vysokou laťku a tu je potřeba udržet," vysvětluje důležitost projektů vedoucí Správy Průhonického parku Ivan Staňa.

O historii zámku a parku v Průhonicích

K původnímu románskému kostelíku ze 12. století byla přistavěna kamenná tvrz, která se v 16. století přestavěla na renesanční zámek.

Průhonické panství mělo za svou historii mnoho majitelů, posledními velkými vlastníky byla za Rakousko-Uherska významná rodina Nostitz-Rhineck.

Sňatkem s jejich jedinou dcerou přišel v roce 1885 do Průhonic hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, který se rozhodl prostý zámek s nevýraznou siluetou přestavět na architektonickou dominantu zdejší krajiny.

Přestavbou zámku ve stylu české novorenesance pověřil hrabě architekta Jiřího Stibrala. Společně s tím započal i rozvoj parku. Postupným vykupováním pozemků získal Silva-Tarouca soubor o rozloze více než 200 hektarů. Hrabě využil členitého údolí říčky Botič. Původní porosty s domácími dřevinami obohatil množstvím cizokrajných dřevin. Upravil tok říčky, vybudoval rybníky a park doplnil průhledy, vyhlídkami i volnými loukami. Na skalnatých partiích nad Botičem vybudoval rozlehlé Alpinum.

Hrabě budoval park od roku 1885 do své smrti v roce 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu.

Zdroj: Botanický ústav AV ČR

Výstava Emmy Srncové

- Expozice olejomaleb a keramiky malířky a výtvarnice Emmy Srncové je v sálech a salónech zámku k vidění do 2. září.

- Otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin.

- Základní vstupné stojí 120 Kč, v ceně je vstup do Průhonického parku.

- V sobotu 21. července od 14 hodin bude mít malířka na zámku autogramiádu.

Autor: Barbora Kabátová

27.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení