VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prozkoumejte zákoutí staroměstských tržišť

Praha - Tentokrát vyrazíme s Prahou Neznámou po staroměstských trzích, které dominovaly nejen středověku.

25.4.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Praha neznámá, ulice Havelská, Praha, 24.4.2017Foto: Deník / Cvrčková Klára

Tržiště byla na území dnešního Starého Města ještě dávno předtím, než ho král Václav I. v roce 1235 založil. Zájemci na procház-ce odhalí nejen, s čím se obchodovalo a čím se platilo, ale i jak vypadala během středověku Praha jako taková.

Některá místa byla tématická 

Každé pražské město mělo hlavní tržiště, na kterém se konaly tradiční trhy i výroční jarmarky o církevních svátcích. Některá místa byla vyloženě tematická. Pražané mohli vyrazit na kurný, dobytčí, svinský nebo třeba rybný trh. Ostatně dodnes lze některé z nich odhalit v názvech ulic a náměstí.

Barevné hromady se zbožím často vypadaly jako živý koberec. Uprostřed pak sedávali trhovci a vychvalovali svoji nabídku. Kromě tradičního ovoce a ořechů se daly už tehdy sehnat také cizokrajné plody. Dochované tržní řády z 19. století přesně vymezovaly, co a jak se na trzích mohlo prodávat.

Místá, která miliovali Pražané v jakékoli době

Naučná vycházka začíná na kraji Ovocného trhu. V jednom z místních domů byla první krytá obchodní pasáž nazývaná Malý bazar. Nepotřebné vojenské zásoby stanů, celt, kotlíků, rýčů, nožů, sekerek a podobných věcí pro tramping a skauting tu v první polovině 20. století prodával sportovec Emmerich Rath. Ten získal pět set mistrovských titulů v mnoha sportovních odvětvích.

Rath byl také účastníkem olympijských her v Paříži a velkou měrou se zasloužil o vznik tábornických osad u Sázavy. Po nástupu komunistů k moci byl ale jeho obchod znárodněný a za propagaci západního způsobu života ho na rok zavřeli do převýchovného tábora pro buržoazní živly ve Svatém Janu pod Skalou. Protože mu vyměřili důchod ve výši 370 korun měsíčně, skončil jako metař a bezdomovec.

Další zastávkou bude Stará rychta 

V roce 2004 mu byla udělena Cena fair play in memoriam. Na vycházce se dozvíte více. Další ze zastávek bude Stará rychta, ze které se stal po husitské revoluci hospodářský objekt. Bývala tam velká skladiště, hospoda a dva velké sály, kde se pravidelně pořádaly šermířské turnaje či představení komediantů a kejklířů.

Zboží se na pražských tržištích prodávalo z nůší, trakařů a vozíků, hygiena se moc neřešila. To se změnilo s otevřením Staroměstské tržnice v roce 1897. Vycházka poodhalí, kolik tam pracovalo úředníků a co zvláštního si na místě mohli lidé koupit.

Předposlední zastávkou je ulička V Kotcích. Přestože dnešní podoba tomu neodpovídá, byla na tehdejší dobu takovým luxusem, že tam slavil svou korunovační hostinu i český král. Procházka příchozím vysvětlí i termíny jako undrlák, likupník nebo fakt, že třídění odpadků není žádný novodobý vynález.

Staroměstská tržnicevycházka se uskuteční v úterý v 17.30 hodin, cena je od 100 Kč
rezervace je nutná na telefonním čísle 720 975 495 nebo na http://www.prahaneznama.cz/akce-a-udalosti/komentovane-vychazky-s-prahou-neznamou/
délka vycházky: 1,5 až 2 hodiny
vycházka je vhodná pro vozíčkáře, i pro kočárky
provádí Dana Kratochvílová; sraz účastníků je před domem U Černé Matky Boží
účastníci se dozvědí, proč je madona před domem černá, kde byla první pražská pasáž , kde se nacházela Universitní kolej krále Václava, co určoval Tržní řád nebo kde jste mohli dostat dva za dlaň

Staroměstská tržiště. Infografika.

Autor: Andrea Grubnerová

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení