VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Park na Proseku bude bezpečnější

Praha- Probíhající úpravy by mu měly zajistit přívětivější a hlavně bezpečnější podobu.

6.2.2008
SDÍLEJ:

Začalo se s kaskádou. Práce na obnově proseckého parku běží už měsíc. V současnosti pracují dělníci na zchátralém systému umělých potůčků a jezírek.Foto: Milan Jaroš

Kdysi jeden znejpůsobivějších pražských parků sunikátním systémem vodních kanálů vposledních letech chátrá a stal se kvůli nepřehledným zákoutím nebezpečným místem pro tamější obyvatele. Mnozí znich totiž musí po setmění procházet středem parku, pokud ho nechtějí celý obcházet. Na místě se vminulosti už stalo několik přepadení.

Posílení bezpečnosti je prioritou

„Musím při cestě zpráce každý večer procházet parkem před desátou večer parkem a pokaždé si raději počkám na další chodce, protože mám strach. Už mě tu vminulosti jednou obtěžoval bezdomovec a nebyl to příjemný pocit,“ sdělila Deníku barmanka Petr Poledníková.

Posílení bezpečnosti je jednou zhlavních priorit právě probíhající rekonstrukce parku. „Necháme odstranit skupiny hustých keřů a místo nich vysadíme stromy. Ukeřů, které ponecháme, provedeme probírku,“ uvedl starosta Prahy 9Jan Jarolím. Celý prostor se tak stane přehlednějším, kčemuž přispěje inový typlamp.

Vparku začne také korzovat více strážníků. Vsoučasnosti má zdejší hlídka dva členy. „Jednáme sradnicí otom, aby zdejší okrskáři dostali dalšího kolegu. Uvidíme, zda to bude stačit. Podle potřeby jsme připraveni zvýšit dozor ipo tomto opatření,“ sdělil ředitel městské policie na Praze 9VlastimilOlič.

Park se dočká nového mobiliáře

Součástí celkové rekonstrukce parku je vytvoření hustší sítě cest sbarevnými asfaltovými povrchy, podél nichž budou instalovány obruby ze žulových kostek.

Návštěvníci parku se dočkají také nového mobiliáře, většího množství laviček a počítá se isobnovou zanedbané a vsoučasnosti nefunkční soustavy vodních kaskád svodotrysky, jezírky a potůčky, na nichž se objeví dřevěná posedová a pobytovámola.

Na místě původního a dnes zchátralého rozária zanedlouho vyroste odpočinkový prostor se záhony růží, tvarovaným živým plotem, prostornou mlatovou plochou a lavicemi ksezení.

Upřiléhající pizzerie budou vletních měsících pořádány kulturníakce.

Realizace původní vize

Projekt revitalizace parku Přátelství přijde na 42milionů korun, přičemž většinu nákladů pokryje dotace zevropských fondů. Opětimilionový příspěvek požádala radnice Prahy 9také magistrát. „Je to kvalitní projekt a pochopitelně ho vítáme. Revitalizace a rekultivace patří mezi priority městské rady,“ sdělil Deníku primátor PavelBém.

Úpravy prosecké oddychové zóny chce tamější radnice zvládnout do letošní zimy. Studii zpracoval architekt Otakar Kuča, který navrhl všedesátých letech minulého století původní park vanglickém stylu. „Po desítkách let se tak vrací Kuča na místo činu a podařilo se mu realizovat původní jeho vizi. Park včetně systému vodních koryt bude více vpřírodním stylu než doposud,“ dodal starosta Jan Jarolím.

Park přátelství

Původní projekt Parku přátelství zpracoval architekt Otakar Kuča, když zvítězil ve vypsané architektonické soutěži vroce 1968.Následovala realizace jeho projektu, která probíhala až do roku 1983.Park byl vytvořen vduchu anglických krajinářských parků sústředním motivem soustavy vodních kaskád, rybníčků a potoků. Vsouvislosti svýstavbou metra vtéto části Prahy zpracoval autor původního projektu vroce 2005návrh znovuoživení parku včásti nad tubusem metra. Vprůběhu roku 2006zpracoval inávrh revitalizace celé plochy parku. Tento návrh byl pak vroce 2007dále rozpracován do podoby realizační dokumentace dalšími odbornými projekčními kancelářemi. Realizován jeletos.

Autor: Jan Puci

6.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení