VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč slaví hasiči svátek na Květoslava?

Praha - Do dávné historie se hasiči příliš často neohlížejí. Žijí spíš současností - byť jsou právem hrdi i na svou minulost: na činnost svých předchůdců (a mnohdy i předků). U dobrovolných sborů, jejichž členové v místě působení mnohdy patří k hybatelům veřejného dění, se pak často setkáme i s aktivním navazováním na staré tradice.

4.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.hzscr.cz

Nahlédnutí pod příkrov tisíciletí až do éry římského impéria ale skutečně nebývá obvyklé. Výjimku přináší pondělí – 4. května si totiž hasiči každoročně připomínají svůj den: svátek svatého Floriána. Svého patrona.

Světce považovaného za patrona hasičů (a také kominíků i dalších profesí souvisejících s ohněm jako jsou kováři, hutníci, pekaři, hrnčíři, sládkové, mydláři či bednáři, stejně jako zedníků) bývá zvykem označovat nejenom za ochránce proti ohni, ale také před bouří, povodní (nebo naopak suchem a neúrodou) – a rovněž je vzýván v době hrozby války.

Ve většině našich kalendářů – na rozdíl například od sousedů na Slovensku, v Německu, v Polsku i v Maďarsku – nicméně Floriána nenajdeme; pro 4. květen uvádějí jmeniny Květoslava. Což je v pořádku, vysvětlí hasiči. Moc latiníků sice v jejich řadách nenajdeme – tohle ale dokáže objasnit leckterý z nich: nejde o nic jiného než o počeštěnou podobu odvozenou z latinského Florianus, což má základ ve slovesu florere – kvésti. A jsme doma; zpátky v českém kalendáři…

O tom, kdy má podle církevního kalendáře svátek Florián, se ale odedávna dobře vědělo. „Dokonce bylo v tento den zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí," připomněla v úterý Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů tradiční zvyklosti z venkovských usedlostí.

Florián je často zpodobňován jako postava ve zbroji římského vojáka, vylévající vodu z vědra na hořící dům. „Jde o připomínku toho, že prý kdysi svou modlitbou odvrátil plamennou zkázu," sdělil Deníku Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů. Zachránit hořící dům měl modlící se světec už jako malý chlapec.

Dramatické příběhy

Výkladů lze ale zaznamenat více, přičemž legendy většinou přinášejí poměrně dramatické příběhy: o zlikvidování ničivého ohně jediným vědrem vody či o přímluvě světce za uhlíře, který spadl do milíře odkrytého větrem. Často lze také zaznamenat teorii, že patronem hasičů se svatý Florián stal kvůli svému umučení ve vodě; v živlu, kterým se hasí plameny… Neplatilo to ale odjakživa. Původně byli za ochránce proti ohni považováni spíše svatý Vavřinec a svatá Agáta; svatý Florián přebíral žezlo až od 15. století.

Podle tradice byl Florián za vlády císaře Diokleciána na konci třetího století našeho letopočtu vojenským úředníkem působícím v oblasti dnešního hornorakouského Lince. Pomáhal pronásledovaným křesťanům, v jejichž víře vládnoucí elity spatřovaly nebezpečí pro říši spějící k úpadku. Za to prý byl v roce 304 – právě 4. května – svržen s mlýnským kamenem přivázaným ke krku do řeky Enže poblíž římské osady Laureascum či Lauriacum (dnes se tam nachází rakouské město Lorch).

Tělo, na které podle legendy upozornil orel, prý nechala křesťanka Valerie pohřbít na svém statku. Již o tři století později vnikl nad hrobem péčí pasovského biskupství klášter; dodnes je tam i městys St. Florian.

Světcovy ostatky

„Mučedníkovy ostatky pak přenesli dva jáhnové do Říma a v roce 1183 část získal od papeže polský král Kazimír, aby je uložil v nově vystavěném chrámu na krakovském předměstí Kleparz. Hornorakouský národní světec se tak stal i polským zemským patronem. Část světcových ostatků získal z Polska také Karel IV. pro svatovítský chrám v Praze," připomněl kladenský hasič Holomčík středověké mezinárodní souvislosti, které vlastně mají dosah až do našich dnů. Drobný ostatek skončil jako relikvie i v kostele v Kladně.

„K zajímavostem patří i jeden z bočních oltářů ve staroměstském kostele sv. Jakuba. Jako jeden z mála v Praze je zasvěcen sv. Floriánovi," poznamenala Adamcová.

Úcta k sv. Floriánu přetrvala staletí a měla různé podoby. Vyobrazení tohoto světce bylo možno spatřit nejen v kostelích, ale jeho sochy stály i na náměstích a návsích; jeho zpodobnění se často objevovalo třeba na pečetidlech, ale i ve štítových výklencích domů či na obrázcích malovaných na skle.

Dodnes je světcova postava k vidění na hasičských praporech i ve výzdobě spolkových místností; svatého Floriána najdeme na odznacích sborů i v názvosloví soutěží. „Symbolika svatého Floriána pronikla celým životem a prací českých hasičů," poznamenal Holomčík.

Ocenění opravdu výjimečných zásluhJméno patrona hasičů nese i jedno z nejvyšších vyznamenání, které lze v oboru získat. „Řád sv. Floriána se uděluje členům a organizačním jednotkám Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska za mimořádné výsledky," připomněl Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů. S dodatkem, že tohle ocenění je ale opravdu výjimečné – lze ho získat až následně po udělení medaile Za mimořádné zásluhy.

„Řád sv. Floriána je výběrové vyznamenání udělované výkonným výborem sdružení na návrh okresního sdružení. K řádu náleží diplom a stuha," připomněl Holomčík. Řád má tvar rovnoramenného osmihrotého kříže v pozlaceném provedení. Vnitřní kruh je červený a na něm je položen medailon s hlavou světce se dvěma plameny a opisem SV. FLORIAN.

Autor: Milan Holakovský

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení