VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro lidi bez domova bude v Praze více lůžek

Praha - K přespání bude až 400 míst. Také loď Hermes rozšiřuje kapacitu. Odpondělí se mohou bezdomovci nechat očkovat proti chřipce.

3.11.2009
SDÍLEJ:

HERMES. Ubytovna na lodi zvyšuje před zimou svou kapacitu o třicet míst.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Lidem bez domova začíná v těchto dnech zřejmě nejhorší období celého roku. Venku je stále větší zima, což bezdomovcům život hodně komplikuje.

Centrum sociálních služeb proto připravilo rozšíření kapacit pro přečkání noci v období zimních měsíců. K dispozici by mělo být až 400 míst. „Počítáme s navýšením míst na lodi Hermes až o třicet míst, v ubytovně pro muže bez přístřeší o dalších 30 a o 20 v domě tréninkového bydlení,“ vypočítal radní Jiří Janeček (ODS), do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb.

Rozšiřují denní služby

Rozšiřovat se nebudou jen ubytovací kapacity, ale i služby. Na lodi Hermes by se v případě zhoršeného počasí mělo otevřít denní centrum pro přibližně 70 lidí.

Jak to chodí na lodi Hermes?

Loď kotví na nábřeží Kpt. Jaroše – Štefánikův most.

Mohou zde přespávat muži i ženy v sociální a bytové nouzi. Musejí být plnoletí, s platným dokladem totožnosti, ve střízlivém stavu a soběstační. Přespání stojí 20 korun.

Klienti musí večer přijít v době 19.30 až 20.30. Ráno je budíček v 6 a do 6.30 hodin musejí všichni loď opustit.

Zvýšit by se měla také intenzita terénní sociální práce a hygienicko-ošetřovatelská činnost. „Více bude i výjezdů speciálně upraveného sanitního vozu pro lidi bez přístřeší. V současné době vyjíždí dvakrát do týdne, během mrazivých dnů by do vytipovaných míst dojížděl denně,“ pokračoval radní Janeček.

V uplynulých měsících pracovníci terénních programů mimo jiné mapovali místa, kde se bezdomovci nejvíce vyskytují a kam se na zimu budou přesouvat. Lokality, jako jsou například opuštěné části vlakových nádraží a podobné budovy, budou pracovníci pravidelně navštěvovat a v případě potřeby poskytnou zdravotní ošetření či základní stravu, přesněji čaj a polévku.

Čtyři sta vakcín proti chřipce

Odpondělí pak Centrum sociálních služeb poskytuje lidem bez domova očkování proti chřipce. „Podařilo se nám díky sponzorskému daru zajistit 400 vakcín,“ doplnil Jiří Janeček.

Očkování zahájili zaměstnanci centra na lodi Hermes, kde nabídnou klientům tuto možnost. Každý, kdo projeví zájem, se bude muset ještě podrobit preventivní prohlídce, jestli není nachlazen nebo netrpí nějakou virózou. Tito lidé nemohou být očkováni. Následně dostanou tuto možnost i lidé bez přístřeší v azylovém domě a také klienti, kteří navštěvují zařízení neziskových organizací.

„Toto očkování by mělo sloužit také jako určité preventivní opatření v souvislosti s výskytem prasečí chřipky v České republice,“ dodal na závěr ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján.

Autor: Lukáš Marek

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič autobusu. Ilustrační foto.

Může stávka řidičů ochromit spojení Prahy s okolím?

Byt. Ilustrační foto.

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

Údržba trati pro tramvaje ovlivní i provoz autobusů

Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Odborník: Praze pomůže, když zakročí proti vozům bez filtrů

Praha - Kromě nízkoemisní zóny by pražskému ovzduší pomohlo zejména zakročení proti autům, která mají odstraněný povinný filtr pevných částic. To tvrdí dopravní odborník Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.

Praha 12 neschválila rozpočet se schodkem 162 milionů korun

Praha - Městská část Praha 12 stále nemá schválený rozpočet pro letošní rok. Zastupitelstvo městské části v úterý nepřijalo návrh, podle něhož měly výdaje dosáhnout 434 milionů korun a příjmy 272 milionů. V úterý to sdělila Eva Burianová z radnice. Praha 12 je poslední městskou částí, která dosud hospodaří v rozpočtovém provizoriu bez schváleného rozpočtu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies