VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro lidi bez domova bude v Praze více lůžek

Praha - K přespání bude až 400 míst. Také loď Hermes rozšiřuje kapacitu. Odpondělí se mohou bezdomovci nechat očkovat proti chřipce.

3.11.2009
SDÍLEJ:

HERMES. Ubytovna na lodi zvyšuje před zimou svou kapacitu o třicet míst.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Lidem bez domova začíná v těchto dnech zřejmě nejhorší období celého roku. Venku je stále větší zima, což bezdomovcům život hodně komplikuje.

Centrum sociálních služeb proto připravilo rozšíření kapacit pro přečkání noci v období zimních měsíců. K dispozici by mělo být až 400 míst. „Počítáme s navýšením míst na lodi Hermes až o třicet míst, v ubytovně pro muže bez přístřeší o dalších 30 a o 20 v domě tréninkového bydlení,“ vypočítal radní Jiří Janeček (ODS), do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb.

Rozšiřují denní služby

Rozšiřovat se nebudou jen ubytovací kapacity, ale i služby. Na lodi Hermes by se v případě zhoršeného počasí mělo otevřít denní centrum pro přibližně 70 lidí.

Jak to chodí na lodi Hermes?

Loď kotví na nábřeží Kpt. Jaroše – Štefánikův most.

Mohou zde přespávat muži i ženy v sociální a bytové nouzi. Musejí být plnoletí, s platným dokladem totožnosti, ve střízlivém stavu a soběstační. Přespání stojí 20 korun.

Klienti musí večer přijít v době 19.30 až 20.30. Ráno je budíček v 6 a do 6.30 hodin musejí všichni loď opustit.

Zvýšit by se měla také intenzita terénní sociální práce a hygienicko-ošetřovatelská činnost. „Více bude i výjezdů speciálně upraveného sanitního vozu pro lidi bez přístřeší. V současné době vyjíždí dvakrát do týdne, během mrazivých dnů by do vytipovaných míst dojížděl denně,“ pokračoval radní Janeček.

V uplynulých měsících pracovníci terénních programů mimo jiné mapovali místa, kde se bezdomovci nejvíce vyskytují a kam se na zimu budou přesouvat. Lokality, jako jsou například opuštěné části vlakových nádraží a podobné budovy, budou pracovníci pravidelně navštěvovat a v případě potřeby poskytnou zdravotní ošetření či základní stravu, přesněji čaj a polévku.

Čtyři sta vakcín proti chřipce

Odpondělí pak Centrum sociálních služeb poskytuje lidem bez domova očkování proti chřipce. „Podařilo se nám díky sponzorskému daru zajistit 400 vakcín,“ doplnil Jiří Janeček.

Očkování zahájili zaměstnanci centra na lodi Hermes, kde nabídnou klientům tuto možnost. Každý, kdo projeví zájem, se bude muset ještě podrobit preventivní prohlídce, jestli není nachlazen nebo netrpí nějakou virózou. Tito lidé nemohou být očkováni. Následně dostanou tuto možnost i lidé bez přístřeší v azylovém domě a také klienti, kteří navštěvují zařízení neziskových organizací.

„Toto očkování by mělo sloužit také jako určité preventivní opatření v souvislosti s výskytem prasečí chřipky v České republice,“ dodal na závěr ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján.

Autor: Lukáš Marek

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies