VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O nové přívozy byl první den zájem

Praha - Stovky lidí si vyzkoušely spojení mezi oběma břehy a ostrovy v centru Prahy.

1.8.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Dne 1. srpna 2008 byl slavnostně zahájen provoz nových přívozů označených jako P4 a P5. Oba nové přívozy budou začleněny do systému Pražské integrované dopravy. Foto: Vít Šimánek

Na pražském úseku Vltavy začalyv pátekfungovat další dva přívozy a hned o ně byl velký zájem. První den je vyzkoušelo několik stovek lidí.

Po lodním spojení Sedlece a Zámků, Podbaby a Podhoří, Lihovaru a Veslařského ostrova mohou lidé využívat pravidelné lodní spojení mezi břehy a centrálními ostrovy v centru. Přívozy zažívají v Praze velký rozmach, za poslední tři roky se jich podařilo zprovoznit už pět.

Jedním z prvních cestujících, kteří si v pátekvyzkoušeli nový přívoz s označením P5, plující od Jiráskova mostu k botelu Admirál, Výtoni a k Císařské louce, byl cyklista Josef Kupček z Prahy 4. „Jezdím denně do práce na kole z Nuslí na Smíchov, takže přívoz v úseku mezi Výtoní a Admirálem mi poskytne příjemný oddych na trase,“ pochvaloval si.

Vzpomínka na vory

Jelikož přístaviště přívozu jsou na trase cyklostezek, dá se předpokládat, že o něj bude zájem i mezi dalšími cyklisty. Loď Blanice je pro to také přizpůsobena. Vejde se na ní naráz až 50 lidí a 12 kol.

Přístaviště na Císařské louce budou zase využívat hlavně turisté, přebývající v tamějším parkovišti karavanů. V létě jich tu jsou desítky. „Urychlí nám to cestu do centra. Doposud jsme museli při cestě na břeh přejít celý ostrov až k Lihovaru, nyní budeme na tramvaji do centra za dvě minuty,“ svěřil se slovenský turista Ján Hreháč, který kempuje v Praze každý rok.

Přívoz vítají i starousedlíci z Podskalí na Výtoni.

Podle praporečníka spolku Vltavan Františka Tůmy dojde k lepšímu spojení této části Prahy s centrem. „Je to příjemná vzpomínka na minulé přívozy a také svým způsobem na tradiční vorařství, které tu mělo základnu.“

Nové pohledy z řeky

Na přívozu s označením P4 popluje menší loď Alka, na kterou se vejde najednou dvanáct lidí a minimálně pět kol. Pokud nebude plno, budou na loď vpuštěni i cyklisté, ale kvůli krátké trase mezi Národním divadlem, a Střeleckým, Slovanským a Dětským ostrovem se stane spíše atrakcí turisty a Pražany při jejich procházkách centrem.

Jedním z častých hostů bude i primátor Pavel Bém se svou manželkou. Řekl to Deníku na slavnostním zahájení. „Rád je budu využívat. Myslím, že se tak zachovají i další Pražané, protože přívozy jsou zpestřením pro víkendové výlety. Navíc zatraktivní systém MHD a dobře propojí městské části na obou březích.“

O přívozy byl hned od zpuštění provozu velký zájem. Během prvního odpoledne se svezly stovky cestujících, i díky pěknému počasí jezdily lodě neustále plné. „Dobrá věc, která nabídne turistům nové pohledy na centrum z řeky,“ komentoval novinku na řece ukrajinský turista Alexej Ševčenko.
Pozn.: včera jsme nepoužili přehledné mapky tras přívozů, tak pokud byste chtěli z nich udělat např. infografiku, je to na „íčku“.

Dva nové přívozy

Linka P4 zajistí ve dvacetiminutových intervalech spojení mezi přístavišti Národní divadlo-Hollar, Střelecký ostrov, Slovanský ostrov-Žofín a Dětský ostrov. Na loď Alka se vejde 12 cestujících a přibližně pět kol.

Nové vltavské přívozy.

Linka P5 zajistí ve třicetiminutových intervalech spojení mezi přístavišti Jiráskovo náměstí, Botel Admirál, Výtoň a Císařská louka. Loď Blanice dokáže naráz svést až padesát cestujících a kolem dvanácti kol. Společně s linkou P4 bude v provozu denně od 8 do 20 hodin až do 31. října. Příští rok od 15. dubna do 15. října.

Za kolik

Cestující mohou použít časovou jízdenku MHD nebo běžné jednotlivé přestupní jízdenky v základní ceně 26 korun, která bude k zakoupení přímo u převozníka. Nebudou platit nepřestupní jízdenky za 18 korun, ani SMS jízdenky. Jízdní kola a kočárky jsou přepravovány zdarma. Navíc je možné si na místě koupit jednorázový lístek jen na přívoz za 25, respektive 12 korun.

Stávající Pražské přívozy

Sedlec – Zámky

Zajišťuje spojení Sedlce a Zámků na severním okraji Prahy. Funguje od 1. července 2005. Celoroční provoz.

Podbaba – Podhoří

Spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím. Funguje od 1. července 2006. Celoroční provoz.

Lihovar – Veslařský ostrov

Spojuje oblast Podolí a Zlíchova od dubna do října. Funguje od 17. července 2007. Provoz od dubna do října.

Zdroj: První všeobecná člunovací společnost

Autor: Jan Puci

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení