Je to jako ohraná píseň. „Praha je evropským Las Vegas a této nálepky se určitě chceme zbavit. Hazard je potřeba výrazně regulovat.“ Takto znějí slova z magistrátu rok co rok již mnoho let.

Nyní možná přece jen svítá na lepší časy. Vše bude samozřejmě záležet také na tom, zdali stát přijme potřebné zákony, které regulaci umožní. Nicméně již nyní je hlavní město připraveno zasáhnout.

„Na začátku chceme hazard alespoň zmrazit. To znamená neumožnit provozování nových videoloterijních terminálů (VLT), respektive výherních hracích přístrojů (VHP),“ slibuje pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Docílit toho chce mimo jiné prostřednictvím nové obecně závazné vyhlášky, která by mohla začít platit už v září, pokud ji na zasedání schválí zastupitelé.

„Byla by zde jasná pravidla o čase a místě, kde lze hazard provozovat. Určitě by to nebylo možné kolem škol, úřadů, různých kulturních institucí a nejlépe ani v místech, kde se kumuluje velké množství obyvatel,“ pokračoval primátor.

Více kasin než v Las Vegas

Uvedl také několik statistik. Zatímco například v Las Vegas je 122 kasin, tak Praha jich má neuvěřitelných 180, pravdou samozřejmě je, že se nejedná o tak honosná sídla, jaké zná většina z nás z proslulého amerického města v poušti.

O tom, zdali by se povolilo provozování VLT či VHP by rozhodovaly také městské části. Otázkou zatím zůstává, kdo by měl konečné slovo, magistrát či místní radnice.

Počty přístrojů v Praze jsou podle Svobody doslova strašlivé. Počet VHP se sice podařilo snížit na 3900, ale počet terminálů naopak astronomicky vzrostl až na 8 tisíc.

„A zatímco se podaří vyléčit zhruba 40 procent alkoholiků mužů a 28 procent žen, u hazardních hráčů je to jen mizivé jedno procento,“ vypočítal Svoboda.

Ještě zpět ke zmíněnému Las Vegas, zde by totiž Praha přece jen mohla hledat inspiraci a to zejména v tom ohledu, že by byl jasně vymezen prostor, kde se může hazard provozovat a za něj už by nesměl ani jeden automat.

Konkrétní lokality, ale magistrát prozradit nehodlá, pravděpodobně je ale má vytipované. V úvahu by mohla přicházet například Praha 8, kde mají v uvozovkách herny na každém rohu. Jen kolem v lokalitě kolem Palmovky lze napočítat desítky heren.

„Je to neuvěřitelné, až si říkám, jak se mohou všichni uživit, ale hráčů je zřejmě stále dost. Je to ale hrozné, jelikož jeden gambler svou závislostí negativně zasáhne do životů celé rodiny a mnohdy i dalších příbuzných. Myslím, že nikde není tak snadné hrát, jako je tomu v naší zemi a zatím se zdá, že to mnoha lidem vyhovuje,“ zlobí se Jarmila Sternová z Libně.

Rušit smlouvy bude zásadní problém

Pokud se podaří od září skutečně počty heren zmrazit a nová povolení nebudou vydávaná, tak není jisté, že se podaří čísla snižovat. Bude totiž problém vypovídat smlouvy a bude tak mnohdy nutné čekat, až doběhnou. Tady bude záležet i na konečné podobě nově připraveného zákona, který musí schválit ještě Senát a pak také prezident republiky.

„Bude to stále běh na dlouhou trať. Ale musíme se pokusit vytlačit hazardní přístroje. Není možné, aby byly v každé druhé restauraci, jako je tomu dnes. Je třeba je soustředit do několika kasin,“ uzavřel Svoboda.

Tato plánovaná prohibice sebou ale může přinést také druhotné problémy, které jsou zřejmé už dnes. „Hraje se načerno. Na mnoha místech v Praze mají často vypnutý automat, který pustí jen v určitých chvílích. Vzhledem k tomu, že případná kontrola se do objektu dostane až po zazvonění, tak se lze připravit a přístroj případně opět v klidu vypnout. Už jsem se setkal s tím, že přijede parta na určité místo, zapne tam automat, hraje se na něm den a večer si pro něj opět přijedou a odvezou ho pryč a je vyděláno, žádné daně, jen čistý zisk,“ řekl manažer kasin v Praze, který si nepřál být jmenován.