VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh se šťastným koncem: labuť zažila comeback do volné přírody

Praha - Herecké duo Kristýna Leichtová a Filip Kaňkovský, spolu s pracovníky Pražské zvířecí záchranky, vypustili zpět do přírody vyléčenou labuť velkou. Ta se mohla zpět na Vltavu vrátit po čtrnáctidenní rehabilitaci v záchranné stanici pro handicapované a zraněné živočichy Aves u Kladna.

17.3.2014
SDÍLEJ:

Labuť velkou po čtrnáctidenní léčbě vypustili zpět na Vltavu známí herci Kristýna Leichtová a Filip Kaňkovský. Ti se akce neúčastnili jen na efekt, v minulosti už oba projevili zájem o podporu činnosti Pražské zvířecí záchranky.Foto: DOP Praha

Labuť velkou našli zaměstnanci štěchovické vodní elektrárny přímo v jejím areálu na břehu Vltavy. Měla viditelnou stopu krve na boku a nebyla schopná pohybu.

Později se ukázalo, že narazila do drátů vysokého napětí, které v těchto místech nad Vltavou vedou. Pracovníci elektrárny proto zavolali Pražskou zvířecí záchranku, která se stará o zvířata nejen v hlavním městě, ale i na Prazezápad.

„Opeřence následně ochránci přírody odvezli do záchranné stanice Aves. Zde labuti odborníci poskytli nejlepší možnou péči a již po pár dnech zaznamenali výrazné zlepšení jejího zdravotního stavu. Po čtrnácti dnech rehabilitace se mohla labuť vrátit zpět do volné přírody," informoval David Zítek z Domu ochránců přírody v Praze.

Záměrně vybrané místo

Labuť velkou vypustili známí herci Kristýna Leichtová a Filip Kaňkovský, kteří už v minulosti projevili zájem o podporu činnosti Pražské zvířecí záchranky. Labuti umožnili comeback v Davli. Toto místo vybrali ochránci přírody záměrně.

Důvodem byl fakt, že je v blízkosti původního místa nálezu, vyskytují se zde další labutě a nehrozí jí nebezpečí v podobě vysokonapěťových drátů.

Jak Deníku řekl ředitel Avesu Petr Starý, ročně v záchranné stanici u Kladna přijmou přes tisíc živočichů. Úspěšnost jejich návratu do přírody přesahuje lehce hranici padesáti procent.

Zhruba sedmdesát procent pacientů tvoří ptáci. Patrně největší raritou byl předloni vzácný orel mořský, kterého se záchranářům v Avesu podařilo vyléčit a vypustit zpět do volné přírody.

Zvířecích pacientů je pořád dost

„Dostanou se k nám opeřenci, kteří narazili do drátů nebo se střetli s projíždějícím automobilem. Další kapitolou jsou pak malé poštolky z měst, které potřebují k rozlítání několik dní. Lidé nám je nosí v obavě, že je sežerou psi nebo kočky. Poté, co je naučíme lovit, je opět vypouštíme," uvedl Petr Starý.

Co se týká labutí, ročně jich mají v Avesu v péči v průměru kolem třinácti. Bývají zpravila zraněny o dráty vysokého napětí nebo mají poranění od rybářských háčků a vlasců.

„V pátek nám byl do záchranné stanice přivezen první malý zajíček. Chtěl bych apelovat na veřejnost, aby se malých zajíců nebo srneček v domnění, že jsou opuštěni, nedotýkali. Jejich matky jsou pravděpodobně opodál a jen se starají o zajištění potravy. Pokud se tato mláďata dostanou do naší záchranné stanice, je jen přibližně poloviční šance, že se je podaří odchovat," upozornil Petr Starý.

Autor: Robert Božovský

17.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení