Devátou oběť našli vyšetřovatelé hasičů a policie pracující na místě požáru v průběhu dopoledne; při bližší obhlídce spáleniště se našel také mrtvý pes.

K okolnostem vzniku požáru se zatím vyšetřovatelé nechtějí vyjadřovat. „Nemohu být konkrétní v žádném směru,“ řekl Deníku ve středu odpoledne Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Uvedl pouze, že při výslechu mladé dvojice, kterou se hasičům podařilo zachránit z místa požáru, získali hasiči cenné údaje, které mohou být přínosem k objasnění události. „Těmi informacemi disponujeme a pracujeme s nimi, nebylo by ale seriózní se k nim v nynější fázi získávání poznatků vyjadřovat; vyšetřovatelé musí prověřit jejich relevantnost – čímž ovšem nechci říci, že bychom těm lidem nevěřili; k tomu není důvod,“ konstatoval por. Hulan. Upřesnil pouze, že fakta získaná od vyslýchaných osob, které z místa požáru odvezly sanitky do nemocnic, mohou pomoci při bližším určení ohniska požáru a při ztotožnění obětí.

Oficiálně jsou těla uhořelých stále evidována jako neznámé osoby. Po vyzvednutí z požářiště se nacházela v takovém stavu, že posuzování totožnosti běžnými prostředky není možné a je třeba počkat na zkoumání při pitvě. Vyšetřovatelé přitom neočekávají, že by soudní lékaři stihli prozkoumat všech devět těl ještě během středy. Podle prvních předpokladů by se ovšem mohlo jednat o bezdomovce, kteří v objektu přebývali.

Příčina požáru se stále vyšetřuje

Také příčina požáru je zatím otazníkem. „Vyšetřovací verze existují, ale blíže se k nim vyjadřovat není možné. To bych musel vyjmenovat všechny varianty, které teoreticky přicházejí v úvahu,“ konstatoval Hulan. Rozhodně odmítl komentovat spekulace o případném úmyslném zapálení nevyužívané budovy, stejně jako o možnosti, že se na vzniku tragického požáru podílel alkohol či jiné návykové látky. Ještě během noci se hasiči i policisté vesměs shodovali, že požár mohla mít na svědomí neopatrnost osob bez přístřeší neoprávněně pobývajících v objektu, které se zřejmě zahřívaly nad svíčkami či jiným zdrojem otevřeného ohně.

K požáru rozlehlé budovy v Křižíkově ulici byli hasiči přivoláni půl hodiny po půlnoci. První jednotky dorazily na místo za šest minut – objekt už byl ale zcela v plamenech. Podařilo se vyvést z plamenů dva mladé lidi, kteří se nadýchali kouře. Jednadvacetiletého muže a 19letou dívku odvezla záchranná služba do nemocnic. „Tyto osoby nám řekly, že v domě by se měli nacházet i další lidé,“ uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Zachránit se už bohužel nikoho dalšího nepodařilo; až později byla při dohašování postupně nalezena těla osmi obětí. „Vzhledem ke špatnému přístupu a rozsahu požáru nebylo možné do objektu vstoupit, protože hrozilo zřícení stropní konstrukce,“ uvedla por. Adamcová. Připomněla, že po hodině zásahu, přesně v půl druhé a sedm minut, se tyto předpoklady také skutečně naplnily.

Dvoupodlažní objekt oheň zcela zničil. Vzhledem tomu, že šlo o budovu určenou k demolici, je přesto hmotná škoda minimální. Jedinou konkrétné škodou, kterou por. Adamcová zmínila, je asi 20 000 Kč za ohořelé stromy v okolí. Další náklady – zřejmě v řádu desetitisíců korun – si ještě vyžádá vyčištění vzduchotechniky na autobusovém nádraží, kde bylo třeba nařídit i mimořádný úklid. Samotný nový terminál autobusového nádraží, který stojí v těsné blízkosti, se hasičům podařilo uchránit. Hrozilo ale, že by se plameny mohly rozšířit i na jeho střechu.

Velitel zásahu, do kterého se zapojilo na půl druhé stovky hasičů ze 23 jednotek, povolal také specialisty na měření koncentrace škodlivin v ovzduší. Podle jejich závěrů lidem pohybujícím se v okolí nic nehrozilo, a tak nebylo třeba vyhlašovat mimořádná opatření. Počtem obětí se však požár stal netragičtější událostí v moderní historii požárního sboru v Praze.

Výběr požárů s třemi a více oběťmi na životech od roku 1990

Tragické požáry s větším počtem obětí nejsou v tuzemsku příliš časté. Mezi historicky nejtragičtější patří požár v listopadu 1984 v Ústavu sociální péče v Měděnci v severních Čechách, při němž zahynulo 26 chovanek. Touto událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku. Podobně jako dnes při požáru na pražské Florenci si osm obětí na životech vyžádal oheň, který v květnu 1995 zachvátil pražský hotel Olympik.

OSM OBĚTÍ

26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře vznícením textilií odložených na chladničce.
27. října 2010 - Noční požár drážní budovy nedaleko pražského autobusového nádraží na Florenci si vyžádal osm mrtvých. Hasiči je našli na spáleništi objektu o ploše zhruba sto metrů čtverečních. Příčina požáru ani totožnost obětí není zatím známa.

ČTYŘI OBĚTI

30. ledna 1996 - V Brně uhořeli dva dospělí a dvě děti při požáru bytu v Bratislavské ulici.
8. října 1996 - Oheň zachvátil noční klub African Safari v Praze 5. Přímo na místě zemřel jeden člověk, další tři lidé podlehli svým zranění v následujících dnech.
3. března 2004 - Čtyři lidé zemřeli a šest bylo zraněno při nočním požáru dělnické ubytovny v Brně-Bystrci.
2. února 2006 - Životy čtyř lidí si vyžádal požár bytu v panelovém domě na sídlišti Opatov v Praze 11. Tři lidé uhořeli, čtvrtý s těžkými popáleninami vyskočil z jedenáctého patra. Za založení požáru poslal pražský městský soud loni v říjnu dva pachatele do vězení na 15 a 12 let, Vrchní soud v březnu 2007 tresty potvrdil.
30. listopadu 2006 - Při požáru statku v Jakubovicích na Orlickoústecku zahynula matka a tři malé děti. Příčinou požáru byla nedbalost při používání infrazářiče.
9. ledna 2009 - V Ostravě při požáru dvou zahradních chatek u staveniště dálničního přivaděče uhořeli čtyři lidé, zřejmě bezdomovci.
19. prosince 2009 - Při požáru bytu v Brně-Zábrdovicích zahynuli čtyři lidé včetně zhruba rok a půl staré holčičky a šestiletého chlapce.

TŘI OBĚTI

13. ledna 1991
- Při požáru v ubytovně Státního statku Praha v Radotíně zahynuli tři lidé.
30. srpna 1995 - Hra s ohněm si vyžádala životy tří dětí, když shořel zemědělský objekt ve Slezských Pavlovicích na Bruntálsku.
9. ledna 2002 - Při požáru herny v brněnské Nádražní ulici zahynuli dva hasiči a zaměstnanec herny.
11. června 2003 - Dva manželé a jejich dvouleté dítě se udusili při požáru rodinného domku v Praze 4-Spořilově. Oheň se rozšířil po výbuchu plynu.
25. října 2003 - Tři životy si vyžádal oheň v opuštěném domku v Holešově na Kroměřížsku. V noci uhořely v objektu dvě dívky ve věku 23 a 19 let, jejich dvacetiletý kamarád zemřel v nemocnici.
7. února 2006 - Při požáru dřevěné ubytovny v Mochově u Prahy zahynuli tři lidé. Byli tu ubytováni zahraniční dělníci, kteří pracovali pro firmu Česká farma.
14. března 2006 - Tři lidé přišli o život a dalších pět bylo zraněno při požáru ve dvoupodlažní ubytovně ve Strojírenské ulici v Praze-Zličíně.
26. května 2008 - Požár dělnické ubytovny a truhlárny v areálu někdejšího brněnského podniku Zetor si vyžádal životy tří lidí - dvou českých a jednoho bulharského dělníka. (čtk)