Ranního pietního aktu se zúčastnili také členové vlády, představitelé armády, další politici a zástupci Sokola, někdejších politických vězňů a válečných veteránů.

Při vojenské přehlídce prezident propůjčil vojenským jednotkám bojové prapory. Po položení věnců pak spolu s ostatními politiky a dalšími přítomnými uctil minutou ticha památku všech, kteří v bojích za samostatnost Československa zahynuli.

„Já jsem rád, že ten slavnostní den 28. října, náš největší svátek, zahajujeme právě zde na Vítkově a právě touto formou. Takže doufám, že takto se ponese v tomto duchu celý dnešní den,“ řekl prezident po pietním aktu médiím.

Krátce nato se setkal o státním svátku také s členy diplomatického sboru. V projevu k nim připomněl roli prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, věnoval se ale také dnešní době. Diplomatům řekl, že republika má sice své problémy, ale „co nás v těchto dnech nejvíc trápí, je vývoj v našem sousedství, na evropském kontinentu“. Dluhová krize eurozóny je podle něj jen špičkou mnohem většího ledovce. Uvedl také, že snaha pomoci zadluženým zemím zvyšováním jejich zadluženosti není žádným řešením. Stejně jako podle něj není řešením „pokračovat týmž směrem, k další centralizaci rozhodování na úrovni EU“.

Prezident se také znovu vyjádřil k problematice jaderné energie, kdy podle něj nedávná katastrofa japonské elektrárny nezpochybňuje skutečnost, že „jaderná energie zůstává stabilním a nenahraditelným zdrojem energie“.

Odpoledne Klaus položil také věnec k Masarykově soše na Hradčanském náměstí. V podání smíšeného pěveckého sboru tam zazněly Masarykovy oblíbené písně: Teče voda teče … a Ach, synku, synku… Pietnímu aktu přihlížely stovky Pražanů a turistů.

Zásluhu československých legionářů na vzniku českého státu si dnes připomněli u památníku československých legií na náměstí Pod Emauzy zástupci Generálního štábu, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších veteránských organizací.

U památníku položili věnce z červených, modrých a bílých květů. Vojenská hudba zahrála slovenskou a pak českou hymnu. „Slyšet po dlouhé době slovenskou a českou hymnu, člověk si uvědomí, že slavíme 93. výročí vzniku československého státu, a ten by nevznikl bez toho, že by legie bojovaly už za první světové války,“ řekl první zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Miroslav Žižka.

Téměř 500 nových vojáků české armády složilo v Praze přísahu

Sborové "Tak přísaháme" znělo dnes hromově Hradčanským náměstím. Před sídlem českých králů a prezidentů přísahalo téměř 330 studentů prvního ročníku Univerzity obrany a 153 nových vojáků české armády, kteří absolvují základní výcvik ve vojenské akademii ve Vyškově. Slavnostní přísaha je součástí oslav 93.výročí vzniku samostatného Československa.

"Složení vojenské přísahy je symbolický akt a je to také akt právní, kterým jste dobrovolně na sebe převzali obrovskou zodpovědnost," řekl nastoupeným vojákům a vojákyním prezident republiky Václav Klaus. Připomněl, že přísahali příslušníci legií za první světové války i vojáci za druhé války. Pro ně nebyla vojenská přísaha pouhou proklamací, brali ji vážně a mělo by to tak podle prezidenta být i u dnešních vojáků a vojákyň.

Ministr obrany Alexandr Vondra zase připomněl, že akceschopná a připravená armáda je nezbytná pro fungování každého státu. "Vojenská přísaha je i závazkem morálním, slovo vlast nesmí být zvláště pro vojáka prázdným pojmem, ale hodnotou, kterou je třeba ctít a bránit," řekl ministr.

Slavnostní přísaze byli přítomni také náčelník generálního štábu české armády armádní generál Vlastimil Picek, arcibiskup Dominik Duka, předseda Senátu Milan Štěch, pražský primátor Bohuslav Svoboda, další politici, příbuzní, přátelé vojáků a stovky občanů.

Výročí vzniku republiky si dnes Česko připomíná slavnostními shromážděními, koncerty a mítinky. Národní výbor před 93 lety večer v Grégrově sále Obecního domu v Praze přijal zákon o ustavení samostatného československého státu a manifestem k národu vyhlásil samostatnost.

Projev prezidenta republiky Václava Klause při vojenské přísaze

Vážení vysocí ústavní činitelé, dámy a pánové, vojáci,

jsou to již tři roky, co se zde - na Hradčanském náměstí, v těsné blízkosti Pražského hradu - naposledy konala slavnostní vojenská přísaha, tedy něco, co bylo vždy považováno za jednu z významných součástí oslav nejdůležitějšího státního svátku naší země, Dne vzniku samostatného československého státu. Jsem rád, že se vojenská přísaha opět letos koná a jako prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil chci při této příležitosti novým vojákům Armády České republiky upřímně poblahopřát.

Vojáci,

složení vojenské přísahy není jen symbolický akt. Je to také akt právní, kterým jste na sebe dobrovolně převzali řadu povinností a velkou odpovědnost. Touto přísahou navazujete na vojenské tradice naší země. Přísahu skládali příslušníci československých legií vytvořených v průběhu první světové války, stejně tak účastníci druhé světové války, která se do dějin zapsala jako nejrozsáhlejší a nejničivější válečný konflikt naší planety. Zatímco ti první bojovali především za vytvoření společného státu Čechů a Slováků, hlavním cílem těch druhých bylo osvobodit svou, již existující vlast od německých okupantů a navrátit na její území svobodu a demokracii. Na hrdinství a odhodlanost Vašich předchůdců při výkonu své vojenské služby nezapomínejte. Pro tyto vojáky nebyla vojenská přísaha pouhou proklamací, brali ji velmi vážně. Mělo by tomu tak být i u Vás.

Slavnostní akt, v jehož rámci jste před malou chvílí složili vojenskou přísahu, by pro Vás měl zůstat jedním z nezapomenutelných životních okamžiků. Slíbili jste věrnost České republice, odhodlání ji bránit a zavázali jste se ke statečnosti a ukázněnosti. O to všechno usilujte s plným nasazením nejen v průběhu své budoucí vojenské kariéry, ale i v občanském životě.

Vojáci,
dovolte mi, abych Vám popřál mnoho pracovních úspěchů, štěstí a osobní spokojenosti a - v neposlední řadě - abych předem poděkoval Vašim blízkým za podporu, kterou Vám budou muset v průběhu Vaší profesionální vojenské služby poskytovat.

Zájem o prohlídku parlamentu i dalších míst je tradičně velký

Návštěvníci i obyvatelé hlavního města od dopoledne ve velkém počtu využívají příležitost prohlédnout si vnitřní prostory obou parlamentních komor, Obecního domu i rezidence pražského primátora. Všechna jmenovaná místa, otevřená dnes při příležitosti výročí vzniku Československa už od rána viděly přinejmenším stovky lidí. Zájem je velký, možná i větší než v minulých letech. "Tentokrát je opravdu výjimečný," řekla ČTK například vedoucí senátního oddělení vztahů s veřejností Květa Kozáková. Lidé mají čas do odpoledne.

Senát otevřel návštěvníkům oba své paláce, Valdštejnský a Kolovratský. Kromě historicky nejhodnotnějších a nejzajímavějších sálů mohou lidé nahlédnout například do pracovny místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky nebo Přijímacího salonku předsedy Senátu Milana Štěcha.

Velký zájem je tradičně také o den otevřených dveří ve sněmovně. Kromě hlavního jednacího sálu lidé mohou navštívit zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů. Zájemci o zhruba hodinovou prohlídku mohou přijít ke vstupu z Malostranského náměstí. Pracovníci Pražské informační služby je seznámí s historií sněmovních budov, architektonickými zajímavostmi i současným využitím.

Také do Obecního domu na Náměstí republiky od rána proudí lidé. "Už když jsem šla v půl deváté do práce, byla tu fronta," řekla ČTK pracovnice tamního informačního centra.

Pozadu v zájmu veřejnosti nezůstává ani primátorova rezidence na Mariánském náměstí, i ji si už přišly prohlédnout řádově stovky lidí. "Máme úžasnou návštěvnost, zájem je mimořádný," řekla ČTK mluvčí magistrátu Tereza Krásenská. Nejvíce se lidé podle ní zajímají o primátorův byt, který je letos zpřístupněn vůbec poprvé. Dosud magistrát otvíral pro veřejnost jen reprezentační prostory.

Senát bude mít otevřeno do 17:00, poslední prohlídka začne v 16:30. Do sněmovny mohou zájemci o zhruba hodinovou prohlídku přijít do 16:00, Obecní dům pořádá prohlídky do 15:00 a rezidence pražského primátora by měla být přístupná až do 19:00.

Čtěte také: Česko si připomíná výročí samostatného Československa