VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převrat: 'jihoměstské Palermo' ovládli jeho nesmiřitelní kritici

Praha 11 - V červnu roku 2010 si na tehdy opozičního zastupitele Prahy 11 a hlasitého kritika poměrů v městské části Jiřího Štylera počíhal u garáže za jeho domem na starém Chodově holohlavý „kickboxer" a uštědřil mu několik tvrdých ran do obličeje a hlavy.

11.11.2014
SDÍLEJ:

Členové Hnutí pro Prahu 11 při distribuci Jihoměstských novin jimi vydávaného občanského zpravodaje informujícího o kauzách hýbajících Prahou 11. Nový starosta Jiří Štyler je první zleva.Foto: www.hpp11.cz

Pak naskočil do přistaveného vozu, které bylo podle registrační značky pronajaté firmou s majetkovou účastí radnice Prahy 11. Štyler skončil na jednotce intenzivní péče s vážným poraněním a později předložil Pražskému deníku jasné důkazy toho, že napadení souviselo s jeho opoziční činností v zastupitelstvu.

Redakce Pražského deníku dostala k dispozici i takzvanou složku „Pekař". Dokumentovala sledování Štylera i jeho kolegů z Hnutí pro Prahu 11. Fotografie ze „sledovaček" i jejich detailní popis byly přiloženy. „Detektivové" z tehdejší bezpečnostní služby ABL dokonce sledovali i Štylerovu manželku a nezletilého syna. To vše v době, kdy byl mezi Prahou 11 a bezpečnostní agenturou uzavřen obchodní kontrakt.

Následovala kampaň, která měla diskreditovat členy opozičního hnutí, na níž oni odpovídali trestními oznámeními, která zpravidla byla „odkládána." Totéž platilo o trestních oznámeních poukazujících na podezřelé hospodaření radnice.

Nesmiřitelnost zastupitelů HPP11 ale nakonec voliče oslovila natolik, že hnutí drtivě zvítězilo v říjnových komunálních volbách. A jeho předseda Štyler byl v pondělí hlasy zastupitelů za HPP11, ANO a TOP 09 zvolen starostou.

Nepohodlná a hlučná opozice

Soudní „stopka" výstavbě mrakodrapu na Litochlebském náměstí v režii radnice Prahy 11 a pražského magistrátu. Soudní zastavení výstavby obytného komplexu Milíčov – sever z důvodu hrozby likvidace ohrožených živočichů. Opět soudní zastavení výstavby bytovek na louce u metra Opatov, nebo soudní potvrzení nezákonného navýšení rozsahu i výšky plánovaného developerského projektu Na Výhledu v Blatenské ulici.

A v neposlední řadě také aktuální vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu týkající se čtyř desítek někdejších i stávajících zastupitelů Prahy 11 včetně žádosti o vydání senátora Milana Pešáka z ODS za schválení prodeje obecních pozemků na Roztylech a v ulici Stříbrzkého hluboko pod cenou. To jsou výsledky, které přiměli voliče 
v Praze 11, aby z „nepohodlné 
a hlučné" opozice učinili vedení své radnice.

Volby na jedenáctce drtivě vyhrálo Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) a jeho předseda Jiří Štyler byl v pondělí na ustavujícím zastupitelstvu hlasy „svých" zastupitelů i jejich kolegů za ANO a TOP 09 zvolen starostou. Nahradil Dalibora Mlejnského (dříve ODS), který skončil v opozici. Totéž se týká i zastupitelů za ODS, ČSSD a KSČM. Právě občanští a sociální demokraté 
v Praze 11 dlouhodobě vládli.

Vítězné HPP11 ve vedení městské části nově doplnilo hnutí ANO a strana TOP 09. Posty místostarostů si politická uskupení rozdělila rovnoměrně. Za HPP11 jím byl zvolen Ladislav Kos, za ANO pak Petr Jirava a za TOP 09 Jakub Lepš. V radě městské části, coby uvolnění, tedy placení radní, usednou ještě Petr Lukeš se Šárkou Zdeňkovou (oba za HPP11) a Jan Říčař (ANO). Neuvolněnými, tedy neplacenými, radními budou Stanislav Urbánek (TOP 09) a Ondřej Prokop (ANO). Nová koalice se v zastupitelstvu opírá o pohodlnou většinu dvaatřiceti hlasů z celkového počtu pětačtyřiceti.

Zpřístupnění informací všem obyvatelům

Starosta Štyler ustavující zastupitelstvo a hlavně obyvatele Prahy 11 ujistil, že si chce zasloužit takový potlesk, jaký následoval po jeho zvolení, po celé volební období. „Otevřeme radnici. Veškeré smlouvy a zakázky budou zveřejněny na webu Prahy 11 a všichni obyvatelé městské části budou mít přístup k informacím," slíbil Štyler. Vůbec nejdříve se chce zaměřit na rozpočtovou konsolidaci Prahy 11 a také stabilizaci zbylého obecního majetku.

Nová rada v čele se Štylerem ale rozhodně nebude mít snadnou práci. Předchůdci ve vedení městské části totiž zanechali minimum finančních prostředků a zbývají tu spíše dluhy na mnoho let dopředu. Jen investiční akce s názvem „Jedenáctka VS", tedy pětadvacetimetrový bazén na Chodově stála radniční kasu více než půl miliardy korun.

Štyler připomněl, že jen za poslední rok vládnutí bývalého vedení radnice byly utraceny bezmála dvě miliardy korun. Dalším nepříjemným závazkem pro novou radu pak může být plán jejích předchůdců na výstavbu takzvaných sociálních bytů Zahrady Opatov za 600 milionů korun. Metr čtvereční tu má přijít na závratnou sumu 50 tisíc korun.

Výběr některých kauz, které otevřeli členové HPP11Hnutí pro Prahu 11 se několika žalobami podařilo zastavit výstavbu developerského projektu v těsné blízkosti Milíčovského lesa a zachránit tak vzácný biotop, který obývají kriticky ohrožené druhy živočichů.

Dlouhodobě upozorňovali i na snahu radnice prodat pozemky na Litochlebském náměstí za cenu, která nedosahovala ani třetiny cen pozemků, které jsou v okolí Litochlebského náměstí obvyklé. Navíc uspěli u soudu se žalobou proti výstavbě mrakodrapu na Litochlebském náměstí.

Jako první upozornili Pražský deník na záměr radnice Prahy 11 vystavět v těsné blízkosti obchodního centra Chodov dosud nejvyšší budovy v České republice.

Dlouhodobě informovali o plánu na výstavbu kontroverzní vestecké spojky a křižovatky Exit 4, která měla přivést nákladní dopravu do blízkosti Milíčovského lesa.

Jako první informovali o sledování politiků bezpečnostní někdejší agenturou ABL, o odposleších, a fyzických útocích na politické oponenty.

Čtěte také: Starostou Prahy 11 se stal Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11

Autor: Jakub Krupka

11.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení