VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes Liboc má vést nový „silniční koridor“ pro tisíce aut

Praha – Motoristé budou asi nadšeni, obyvatelé dosud poklidné pražské čtvrti Liboc naopak. Tak hodnotí novinář a dlouholetý obyvatel Liboce Jan Rybář v nezávislém místním zpravodaji plán, na jehož konci se má otevřít „nový tranzitní koridor," vedoucí právě přes Liboc. Má být zkratkou mezi centrem Prahy, respektive křižovatkou Vypich, sídlištěm Petřiny a Evropskou ulicí a dále letištěm i Kladnem.

11.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ V. Havránek

„V krátkém časovém horizontu může nová ´dálnice´ pro tisíce aut dramaticky změnit dopravní infrastrukturu v Liboci a Na Dědině a zároveň zdevastovat dopravou klidné rezidenční zóny mezi Divokou Šárkou a Hvězdou," varuje doslova Rybář ve zpravodaji. A někteří místní obyvatelé, oslovení v uplynulých dnech Pražským deníkem, tyto obavy sdílí. Přestože ani oni nemají podrobnější informace. Dostat by se k nim totiž dosud mohli vesměs jen na magistrátním webu. Zde je možno najít příslušný dokument o více než 460 stranách, zabývající se mimo jiné řešením dopravní situace po případném prodloužení tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina. V málo známém dokumentu se uvádí, že bude nutné sáhnout k částečnému uzavření ulice Vlastina, případně k jejímu uvedení do jednosměrného provozu (viz mapa z územního plánu na str. 3).

Jak připomíná Rybář ve zpravodaji liboc.info, součástí dokumentu je i popis vzniku nové vysokokapacitní křižovatky, propojující Evropskou ulici se sídlištěm Dědina „přes klidovou zónu ulic U Silnice, Navigátorů, Pod Cihelnou a Nová Šárka."

Nová „dálnice" má zkrátit cestu autem z centra směr Kladno

Dopravně obslouží také chystanou moderní čtvrť v Ruzyni pro deset tisíc nových obyvatel

Magistrátní dokument uvádí, že nová kapacitní křižovatka, která má v budoucnu propojit Evropskou ulici se sídlištěm Dědina je prostou reakcí na možné dopravní změny v ulici Vlastina po případném prodloužení tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu.

„Její výstavba je motivována snahou udržet dopravu v lokalitě v klidu," píše se mimo jiné ve více než čtyřsetstránkovém dokumentu.

Někteří obyvatelé Liboce a Dědiny jsou ale jiného názoru. Podle libockého občana Jana Rybáře je z přiložených map zřejmé, že křižovatka má vést dopravu skrze území, které je ve stávajícím územním plánu označeno za výhradně obytnou zónu a stát se základem pro výše zmíněnou dopravní tepnu, vedoucí dopravu přes Liboc.

Z dopisu pro primátora

„Magistrátní dokument počítá se zásadním nárůstem automobilového provozu nejen v okolí budoucí křižovatky, kde nyní žijí stovky lidí. Doprava zhoustne také na alternativním spojení lokality s centrem, které má vést jižní částí ulice U silnice a dále ulicí Litovickou, Ke Džbánu a Evropskou," píše Rybář na stránkách libockého zpravodaje. Rozporuje zde také další tvrzení, předkládané v dokumentu, dostupném na webu pražského magistrátu. Totiž, že nová silnice přes Liboc nepojme tranzitní dopravu a bude sloužit vesměs tamním obyvatelům. A nákresy na přiložených mapách mu dávají zapravdu. „Jaké bude nejrychlejší dopravní spojení například z Vypichu na výpadovku směr Kladno, Slaný? Jak se nejrychleji dostane řidič ze Smíchova na letiště? Jednoznačná odpověď zní: krásnou zkratkou z tunelu Blanka směr Vypich, Libocká, U Silnice, Evropská. Tedy přes novou silnici a křižovatku," uvádí Rybář.

„Nová tranzitní trasa bude pohodlně dostupná ve směru letiště Kladno. Prostý pohled na mapu naznačuje, že tato spojnice bude nejrychlejší, nejpřímější a nejpohodlnější, a způsobí tedy nárůst dopravy nejen v Liboci a nejbližším okolí, ale též například v oblasti Petřin a Vypichu. A to vše okamžikem dostavení křižovatky, schované za záměr budování tramvaje z Divoké Šárky na Dědinu Vlastinou ulicí," popisuje dále Rybář v dopise, adresovaném ke konci září letošního roku primátorovi hlavního města.

Pozastavuje se zde mimo jiné i nad tím, že „nová linie tranzitní dopravy i prodloužená tramvajová trať do zastávky Dědinská se v budoucnu zřejmě má stát zásadní dopravní spojnicí pro chystaný developerský záměr přestavět stávající vojenské objekty mezi Dědinou a Ruzyní na moderní městskou čtvrť pro více než deset tisíc obyvatel.

Autor: Jakub Krupka

11.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení