VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha: 32 tisíc přestupků denně

Praha - Radary denně registrují při rychlé jízdě 32 tisíc řidičů. Úřad je nestíhá trestat. I tak mají pražští motoristé nejvíce bodů v ČR.

20.4.2008
SDÍLEJ:
Přehrát

Tento řidič stovkou nejede, ale bude to pravděpodobně tím, že jej zaujal text v novinách.Foto: MV ČR

Metropole má další smutný primát. Vede s velkým předstihem v počtu neukázněných řidičů, kterým byly uděleny body za dopravní přestupky. Od zavedení bodového systému zde bylo totiž k 31. březnu body postiženo 83 619 řidičů. Druhým nejhorším krajem za hlavním městem je Jihomoravský kraj, kde bylo za stejné období postiženo stržením trestných bodů o 17 834 řidičů méně. A to ještě navíc pražští řidiči v mnoha případech bodům „na černé listině“uniknou.

Potrestat všechny hříšníky nelze

Šestnáct radarů na nejfrekventovanějších a nejrizikovějších pražských dopravních tepnách totiž podle zpráv pražských strážníků v březnu zaznamenalo, že každý den překročilo povolenou rychlost jen těžko uvěřitelných 32 tisíc nedisciplinovaných řidičů. Ukáznit a bodově postihnout každý přestupek jenom proti povolené rychlosti je u takového množství řidičů nad síly kompetentních pracovníků pražského magistrátu a nad veškeré možnosti elektronické techniky, kterou jsou v úřadě vybaveni. Bodové statistice uniká také významný počet těch, kteří využívají nedokonalosti zákona. Vymluvají se na to, že se odhaleného přestupku nedopustili, protože neřídili a za volantem v době přestupku byl někdo jiný – osoba majiteli vozidla blízká. A tu podle ústavy nemusí úřadům sdělit, takže vychytralý přestupkář jakémukoli postihu unikne.

Na tahu je resort dopravy

První náměstek pražského primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek je přesvědčen, že nedisciplinované řidiče ukázní teprve nová zákonná úprava, jež se připravuje v duchu evropských standardů. „Na ministerstvu dopravy vedeme jednání, aby za dopravní přestupky odpovídal majitel vozidla. To přispěje k tomu, že si každý páchání přestupků rozmyslí,“ zdůraznil náměstek Blažek, který je jako člen expertní komise pražskými radními a zastupiteli pověřen vést jednání o novelizaci zákona o pozemních komunikacích.

Jednání však není jednoduché. Podle tiskového mluvčího pražského primátora Jiřího Wolfa totiž nelze prolomit ústavní právo odepřít výpověď. „Pokud by tím provozovatel vozidla vystavil ohrožení sebe nebo osobu blízkou za spáchání trestného činu nebo přestupku,“ odpověděl Deníku Wolf.

Mluvčí magistrátu Jiří Wolf uvedl, že zmíněná situace není beznadějná. Řešením má být uzákonění správního deliktu.

Zaplatí majitel

„Měl by být založen na objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla za nesplnění povinnosti znát a sdělit údaje o řidiči vozidla, které jsou důležité pro zajištění bezpečnosti silničního provozu,“ míní mluvčí. V praxi to bude znamenat, že za přestupek zaplatí majitel nebo provozovatel auta, a to i v případě, že žádný nezpůsobil, protože jeho auto řídil někdo jiný.

Odebraná řidičská oprávnění pražským řidičům

2007: s dvanácti body 672, odebraná oprávnění 672,

2008: s dvanácti body 260, odebraná oprávnění 260,

Celkem: 932.

Zdroj: Statistika pražského magistrátu k datu 15. 4. 2008

Autor: Pavel Blažek

20.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení