VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražští Turci říkají „novému sultánovi“ ne

Praha - Turecko je opět ve varu. Tuto neděli, týden před prvním výročím nezdařeného pokusu o vojenský puč (15. července), se v Istanbulu sešly statisíce odpůrců režimu prezidenta Recepa Tayipa Erdogana. Také stovky pražských Turků odmítají Erdoganovu politiku. Ten podle svolavatele demonstrace Kemala Kilicdaroglua zneužil tažení proti pučistům k uchvácení prakticky veškeré moci ve státě.

12.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/APA/Alex Halada

Hlasovalo v něm též víc než milion Turků v zahraničí. Zatímco v západní Evropě se Erdogan a jeho režim těší značné popularitě, výsledek hlasování na turecké ambasádě v Praze byl pro „novodobého sultána“ celosvětově zřejmě vůbec nejhorší. Erdoganovi tady řeklo NE přes 87 procent hlasujících.

Podnikatelé trpí kvůli Erdoganově politice 

Turecká komunita v Česku má kolem tisícovky jedinců, převážná část z nich žije v Praze. Většina Turků sem přišla za studiem nebo podnikáním, po sametové revoluci to byl hlavně obchod s textilem a cestovní ruch. A sociální původ „pražských Turků“ je podle jednoho z nich taky hlavním důvodem Erdoganova „pražského neúspěchu“.

„Podnikatelé trpí kvůli Erdoganově politice, jelikož je špatná pro jejich podnikání mezi Tureckem a zeměmi Evropské unie. Např. pokles v sektoru cestovního ruchu je cca 50%. Ve zdejší turecké komunitě navíc neexistuje fanaticky věřící jádro jako v jiných evropských zemích.

Vláda šíří atmosféru strachu 

Pražská menšina je v průměru mladší, liberálnější a vzdělanější, a to nepochybně přispělo k jasnému odmítnutí autoritářské vlády. Komunita je tady podobná té v USA, kde se také jasně postavili proti. Naproti tomu němečtí nebo belgičtí Turci jsou z velké části tzv. gastarbeitři či jejich potomci a ti Erdogana většinou uznávají,“ řekl Pražskému Deníku Turek, který žije v Česku od 90. let a který si nepřál zveřejnit jméno. Obává se, že by mohl mít problémy například s cestováním domů. Turecká ambasáda v Praze podle něj komunitu bedlivě monitoruje. A on není v hodnocení vlády ve své vlasti vůbec diplomatický.

„Vláda šíří atmosféru strachu, jako to dělali zdejší komunisté za normalizace. Lidé s odlišným názorem jsou dnes v Turecku ocejchováni jako teroristé. Osoby z předem připravených seznamů nepohodlných lidí nesmějí vycestovat, přicházejí o práci, jejich rodiny přicházejí o výhody. Erdogan se stal naprostým hegemonem a Turecko je po referendu na cestě k despotické diktatuře.

V Praze žijící turecká umělkyně si účast v referendu rozmýšlela 

Zároveň je nutné říci, že podpora Erdogana na venkově u méně vzdělané a více věřící populace je skutečná, a dochází k velké polarizaci společnosti. V tom vidím podobnost s ČR, kde venkov volí Zemana,“ dodal.

V Praze žijící turecká umělkyně kurdského původu považuje situaci v rodné zemi za „absurdistán“. Účast v referendu si prý rozmýšlela, protože ho organizoval stát, který podle ní kašle na právo.

Jiný pohled má provozovatel turecké restaurace 

„On (Erdogan) se zbláznil, je opilý z moci. Lidé ho vnímají jako silného politika i díky jeho stylizaci do konzervativního věřícího, ale to je jen hra… Jen se stačí podívat, co lidem slíbil před 15 lety. Všechno, co dělá nebo co říká teď, je úplný opak. Všichni mí turečtí přátelé tady to vidí stejně.“

Jiný pohled na dění v rodné zemi má provozovatel oblíbené turecké restaurace nedaleko Václavského náměstí, který přišel do Prahy podnikat z rodného Istanbulu. Ještě v 90. letech byly podle něj ve městě na Bosporu běžné výpadky vody či elektřiny. Bohaté elity se to ovšem netýkalo. Až Erdoganova ekonomicky úspěšná vláda prý začala skutečně myslet na všechny. „Postavila kvalitní silnice a nemocnice, zavedla všeobecné zdravotní pojištění, přivedla práci i na venkov. Nejsem jeho oddaný stoupenec, ale oceňuji výsledky. A ty on má. S mými hosty, kteří jsou většinou proti němu, se ale raději o politice nebavím…,“ dodává podnikatel.

Turci v Praze. Infografika.

Základem turecké komunity v Praze jsou lidé ze středního stavuNa otřesy turecké politiky a jejich (nejen) české přesahy jsme se ptali turecké  doktorky politologie Pelin Ayan z Anglo-americké univerzity v Praze.

Proč drtivá většina v Česku žijících tureckých občanů hlasovala v dubnovém referendu proti Erdoganovi?  
Hlavní důvody byly myslím dva. Zaprvé, zdejší turecká komunita je relativně výrazně menší než komunity v jiných evropských zemích. Zadruhé, základem této malé české komunity jsou kvalifikovaní, středostavovští občané, často specialisté v určitém oboru. Tento sociální profil kontrastuje s profilem tureckých menšin v Německu, Francii, Nizozemsku atd., kde existuje větší společenská různorodost a početně představují tyto skupiny i několik procent celkové populace těch států. V souvislosti s Turky se tam zmiňují jejich integrační problémy. Je možné, že jsou „západoevropští Turci“ náchylnější k politickým manipulacím ze strany nacionalistické vlády.

Znáte někoho, kdo v Česku hlasoval pro „Erdoganovy“ ústavní změny? 
Ne. 

Vnímáte politickou situaci v Turecku už jako diktaturu? A jaký dlouhodobý vývoj své země očekáváte? Jste spíše pesimistka či optimistka? 
Řekla bych, že je to rodící se diktatura. Nová ústava skutečně připomíná ústavy autokratických nebo „osobních“ režimů. Nejsem ale pesimistka. Turecko má bohatou zkušenost s demokratickými institucemi a demokratickou kulturou. Lidé by proto nový režim nepřijali snadno. Před Erdoganem jsou navíc velké sociální a ekonomické výzvy. V Turecku dnes žijí tři miliony syrských uprchlíků. A ekonomický systém musí zkolabovat, pokud bude dál fungovat na současném „stranickém“ základě. Erdogan sice v referendu uspěl, počet jeho příznivců se ale za posledních pět let výrazně ztenčil. Demokratická opozice v Turecku se proto dnes cítí silnější. 

Mnou oslovení „pražští Turci“ vyjádřili obavy z otevřeného vyjadřování názorů. Vy svou identitu netajíte. Sdílíte ale tyto obavy? 
Ano, vládě se podařilo navodit atmosféru strachu v opozičním táboře. To je evidentní vzhledem k rostoucímu počtu zadržených akademiků i novinářů. Pokud bych ale já jako turecká politoložka žijící v zahraničí nemluvila otevřeně, pokud by tak nemluvili mí kolegové v Turecku, tak kdo by ještě zbýval? Autoritářské režimy právě na strach a mlčení spoléhají.

Co vás přivedlo do Prahy? Jak se vám tu líbí? Chcete tady zůstat i v budoucnu? 
Našla jsem tady práci a vdala se za Čecha. To bylo před sedmi lety a dnes máme dvě děti. V tuto chvíli neuvažujeme o návratu do Turecka. Jedině snad do jiné země. To ale teď není pravděpodobné.

Setkáváte se pravidelně v Praze s jinými Turky? 
V kontaktu jsem tady jen s několika málo přáteli.

Autor: Jan Prokeš

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení