VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražští studenti pomáhali zlepšovat cestování v MHD

Praha /FOTOGALERIE/ - Také jste ve středu ráno potkali cestou do práce v tramvajích kluky a holky, kteří si něco zuřivě zapisovali do archů? Pokud ano, pak jste byli svědky velkého dopravního průzkumu, který měli na svědomí studenti Střední průmyslové školy dopravní z Prahy 2.

9.4.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Z velkého průzkumu obsazenosti denních tramvajových linek v Praze.Foto: DENÍK/Veronika Cézová

Jeho samotné realizaci v terénu předcházelo pondělní školení sčítačů - tedy účastníků průzkumu. Studenti se na něm od pracovníků dopravního podniku mimo jiné dozvěděli, jak správně vyplnit archy.

Pražský deník jezdil v úterý se studentem Tomášem Benešem na trase linky číslo 22, aby zjistil, jak takový průzkum vypadá v praxi.

Sedmnáctiletý Tomáš si v půl sedmé na zastávce tramvaje Strašnická vyzvedl od pracovníků dopravního podniku arch se zastávkami linky číslo 22. V průběhu celého dopoledne pak zapisoval, v kolik hodin tramvaj přijela na tu kterou zastávku či kolik lidí nastoupilo.

A co se bude nyní dít s nasbíranými daty? „Vyplněné formuláře z průzkumů škola předává dopravnímu podniku, který zajišťuje zpracování a vyhodnocení průzkumu ve spolupráci s organizátorem dopravy ROPIDem," řekla Pražskému deníku Věra Nejedlá, zástupkyně ředitele ze střední průmyslové školy dopravní.

Dopravní průzkumy pomáhají

Filip Drápal, mluvčí společnosti ROPID potvrdil, že dopravní průzkumy, kterých se studenti dvakrát do roka účastní, mají smysl nejen pro studenty. Ale hlavně - že se i díky nim postupně zkvalitňuje cestování v MHD. „Podle získaných dat může docházet například k posunu období přepravních špiček nebo ke změně kapacity nasazených vozidel v některých časech," vysvětlil.

Konkrétní zlepšení tak díky studentům mohli zaznamenat Pražané například u tramvajové linky číslo 3, u které byl až do června loňského roku ve všední dny smíšený provoz jednovozových a dvouvozových tramvají. „A nyní je linka posílená. Jezdí zde už jen dvouvozové nebo kloubové tramvaje," popsal přínos dopravního průzkumu Filip Drápal.

Autor: Veronika Cézová

9.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení