VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražský okruh otevřou 20. září

Praha -Nový úsek obchvatu kolem hlavního města propojí brněnskou dálnici D1 a plzeňskou D5. Jižní spojka si uleví.

28.6.2010
SDÍLEJ:

Nový úsek obchvatu kolem hlavního města propojí brněnskou dálnici D1 a plzeňskou D5. Jižní spojka si uleví.Foto: DENÍK

Doslova magické datum pro tisíce řidičů bude v letošním roce bezesporu 20. září. V tento den bude totiž uvedena do provozu jihozápadní část Pražského okruhu, který propojí brněnskou dálnici D1 a plzeňskou D5. Termín v pondělí potvrdilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Náklady na stavbu úseku dlouhého více než 23 kilometrů se vyšplahjí na 18 miliard korun. Nová komunikace dálničního typu tak propojí východ a západ České republiky a výrazně odlehčí dopravě v metropoli. Zejména Jižní spojce, kam už po zprovoznění Pražského okruhu nebudou smět jezdit kamiony a těžká nákladní doprava. Stavba má i několik nej, například nejdelší most v ČR a také dva bezmála dvoukilometrové tunely Lochkov a Cholupice.

„Otevření této stavby je nejvýznamnější dopravní počin posledních let. Úsek příznivě ovlivní dopravní situaci nejen v jižní části Prahy, protože urychlí provoz a značně uleví od tranzitního provozu Jižní a Barrandovské spojce, ale i v celém středočeském regionu díky propojení plzeňské a brněnské dálnice,“ potvrdil generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík.

„U Slivence nový úsek naváže na již provozovanou část Pražského okruhu Slivenec-Ruzyně, čímž budou komunikací dálničního typu spojeny nejen zmíněné dálnice, ale také rychlostní silnice R6 (směr Karlovy Vary) a R7 (směr Chomutov),“ navázala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Celá stavba se skládá ze tří úseků dálnice D1-Vestec, Vestec-Lahovice a Lahovice-Slivenec.

V současnosti již ŘSD přebírá prakticky hotové úseky Vestec–Lahovice a Lahovice–Slivenec. „Konají se zátěžové zkoušky konstrukcí podle technických předpisů a oživení, testy a ladění technologií, především vzduchotechniky tunelů, zařízení pro signalizaci a řízení provozu a vybavení rekonstruovaného Střediska správy a údržby dálnice Rudná a připojeného dispečinku Mirošovice,“ pokračovala Vápeníková.

Na úseku třetím úseků dálnice D1-Vestec, pokračují práce, protože jeho stavba byla oproti zbylým dvěma částem zahájena podstatně později.

Zároveň se práce na Pražském okruhu v březnu letošního roku rozšířily i o stavbu Slivenec – Třebonice z roku 1983. „Komplexní rekonstrukce započatá v březnu již byla ukončena na levé části ve směru od dálnice D5 a v současnosti zhotovitelé intenzivně pracují v opačném směru. Tato rekonstrukce bude dokončena k poslednímu srpnu,“ dodala Vápeníková s tím, že veřejnost bude mít těsně před zprovozněním jižní části Pražského okruhu možnost seznámit se s celou trasou při dni otevřených dveří. Ten se uskuteční v sobotu 18. září 2010 v oblasti nejdelšího mostu u Zbraslavi.

Fakta o novém úseku Pražského okruhu

• 23 km novostavby Slivenec – Lahovice – Vestec – Modletice

• komplexní rekonstrukce 7 km dlouhého úseku Třebonice – Slivenec

• 2,5 km dlouhá estakáda přes Berounku a Vltavu

• 1,7 km dlouhý tunel Lochkov

• 1,9 km dlouhý tunel Cholupice

• 425 m dlouhý most přes Lochkovské údolí

• moderní liniové řízení dopravy

• dvě rozsáhlá mimoúrovňová křížení – u Modletic (D1) a Zbraslavi

Autor: Lukáš Marek

28.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Císařský ostrov v Praze a jeho okolí.

Dejvice i Letnou trápí zápach. Může za to čistírna odpadních vod

Milada Horáková s prezidentem Benešem na snímku z roku 1947
5

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies