VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražský boj proti suchu: Pomohou nové rybníky a nádrže

Praha - Nedostatku vody se musí bránit i Praha. Poslední dva roky totiž město zaznamenává výrazně podprůměrné srážky. V Praze v posledních letech příliš neprší. Množství srážek se podle statistik drží pod dlouhodobým průměrem. Před dvěma lety například v Praze a Středočeském kraji napršelo pouhých 459 milimetrů, což přibližně o čtvrtinu méně, než je průměr.

11.4.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

PRAHA 4 buduje první retenční nádrž v ZŠ JílovskáFoto: MČ Praha 4

Rok 2015 tak byl druhý nejsušší za posledních 25 let. Podle Českého hydrometeorologického ústavu na tom v současnosti nejsou dobře ani hladiny podzemních vod, drží se na nízké úrovni.

Pražská strategie

Metropole momentálně vymýšlí, jak se suchem a obecně s klimatickou změnou nejlépe bojovat. Materiál, který má stanovit, co dělat, je nyní v rukách expertů. Jak přesně bude plán vypadat, se ukáže pravděpodobně v červnu.

Hlavní dvě myšlenky jsou jasné, aby se metropole mohla adaptovat na změnu klimatu, musí posílit zeleň a adekvátně hospodařit s dešťovou vodou. Jedním ze základních opatření je zpomalit povrchový odtok vody, tedy upravit vodní toky či vytvořit tzv. retenční nádrže na zadržování dešťové vody.

V rámci boje se suchem už v loňském roce vznikla v metropoli řada rybníků, jako je Polifkův rybník v Hloubětíně, menší byl vybudován na okraji Kunratického lesa na Roztylském potoce. Došlo také na rozšíření vodních ploch ve Stromovce. Novou vodní plochu město vybudovalo na místě bývalého Rudolfova rybníka. V dalších letech pak má vzniknout rybník například na Libušském potoce či v Bohnickém údolí.

Retenční nádrže ve školách

Čtvrtá městská část se v nedávné době rozhodla o vybudování vlastních retenčních nádrží. Ty ve srážkově bohatém období vodu zadrží a při jejím nedostatku ji poskytnou například na zalévání městské zeleně. „Budováním retenčních nádrží reagujeme na dlouhotrvající sucho v letních měsících posledních několika let, protože jako správný hospodář chceme lépe hospodařit s vodou," okomentoval radní pro životní prostředí Ondřej Růžička.

Nádrže se umístí ve dvou základních a dvou mateřských školách. První z nich se již buduje na základní škole Jílovská. O zlepšování životního prostředí se zasazují i jednotlivci. Příkladem je pasivní dům na Letné, který má unikátní systém hospodaření. Odpadní voda z domu putuje na jeho střechu, kde je vegetační kořenová čistírna. Vyčištěnou vodu pak majitel používá znovu například na splachování záchodu či zalévání zahrádky.

Situace v lesích

Sucho pociťují i pražské lesy. „Lesníci zaznamenali v posledních dvou letech zvýšený výskyt napadení stromů kůrovcem, ale i usychání dospělých stromů," okomentovala mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová. Stromy jsou totiž v důsledku nedostatku vláhy ve stresu, jsou oslabené a nejsou schopné se bránit.

„Například při napadení škůdcem strom není schopen produkovat dostatek pryskyřice, ten se pak masivně rozmnoží a strom uschne," popsala proces Fišerová. Oslabení také může být příčinou výraznějšího rozšíření různých houbových onemocnění. „Různé formy poškození stromu, které lze dát do souvislosti se suchem, jsme pozorovali zejména u smrku, borovice a dubu," dodala mluvčí.

Autor: Jana Kašparová

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení