VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské mateřské školy stále praskají ve švech

Praha- Radnice se snaží kapacitu školek rozšířit, situace se však vnejbližší době nezmění. Výjimkou jsou školky v Praze 2, kde mají míst dostatek.

11.3.2009
SDÍLEJ:

NA VŠECHNY SE NEDOSTANE. Už na podzim by ale mohla být kapacita školek v některých částech metropole větší.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Vrásky na čele přidělává už několik let pražským komunálním politikům zatím nekončící babyboom. Obrovskou poptávku veřejnosti po umístění dětí v mateřských školách nemohou ignorovat. Většina městských částí se snaží otevírat další třídy předškolních zařízení.

Školka místo azylu

Stovku nových míst chce od září 2009 nabídnout například radnice jedenácté městské části, která hodlá další školku otevřít v bývalém azylovém době občanského sdružení Společnou cestou.

„Od letošního září objekt bývalého azylového domu nabídne 94 míst rodičům předškoláků. Azylovému domu poskytne městská část náhradní byty,“ vysvětluje složité řešení vzrůstající populační křivky radní pro sociální a bytovou oblast Jiří Janeček (ODS).

Průzkumy demografů

Demografickou studii si nechala vypracovat čtvrtá městská část, která před nedávnem otevřela ve svých školkách třídy navíc. „Problematika předškolního vzdělávání je pro nás prioritou. Pro velký zájem chceme proto rodičům předškoláků nabídnout další volná místa,“ říká starosta Pavel Horálek (ODS).

O další stovku by se měla zvýšit, a to do roku 2010, kapacita mateřských škol také v Praze 6. Dejvická radnice toho hodlá dosáhnout nejen opravami škol, ale i další výstavbou. „Letošní celková oprava školy na náměstí Interbrigády přinese také čtyřicet osm míst pro školku. Dvacet osm jich získá rekonstrukcí Fakultní mateřská škola Arabská a dvacet tři pak Mateřská škola Terronská,“ informuje mluvčí radnice Prahy 6 Martin Šalek. Šestá městská část ale usiluje i o to, aby jí byl svěřen pozemek ve Velvarské ulici, na němž chce postavit další školku.

Praha 2 je zcela bez problémů

Naopak problém umístit předškoláka nemají rodiče v Praze 2. Míst je ve zdejších školkách podle úředníků místní radnice dostatek pro všechny.

Pražské městské části ale nabízejí i další alternativy pro maminky s dětmi. Rodinné centrum Čtyři medvědi otevírali před nedávnem například v Praze 4.

„Vedle Čtyř medvědů jsme otevřeli také Baby klub Lentilka v Kulturním centru Novodvorská. V plánu máme ještě otevření dalších dvou mateřských center, tak abychom pokryli celou Prahu 4,“ popsal záměry městské části její starosta Pavel Horálek (ODS).

Otevření dalšího rodinného centra se dočkali také obyvatelé páté městské části. Od února nabízí své služby rodičům a jejich ratolestem letohrádek Portheimka na Smíchově.

Nový web Prahy 6 poradí rodičům předškoláků

Pomoc tápajícím rodičům šesté městské části, kteří nevědí, jakou školku mají vybrat pro svou ratolest, nabízejí nové webové stránky www.jakdoskolky.cz, které spustila radnice Prahy 6.

„Naší snahou bylo vytvořit přehledný, ucelený a systematický mechanismus, ve kterém by se rodiče snadno orientovali a dozvěděli se vše podstatné, co potřebují. Nový portál obsahuje kompletní informace o rodičovské péči, zejména kontakty, adresy, odkazy na webové stránky, a představuje jednotlivé školky včetně jejich hodnocení,“ vysvětluje radní pro oblast školství Prahy 6 Ondřej Balatka.

Kontakty i na soukromá zařízení

Na stránkách rodiče naleznou kontakty na obecní i na soukromé školky, dále na mateřská centra, logopedické a pedagogické poradny, přehled dětských hřišť i zákony a předpisy vztahující se k rodičovství. Podle Balatky by portál měl být především živým organismem. „Pravidelně se na něm budou objevovat aktuality z dění v jednotlivých školkách, brzy spustíme také diskusi, kde si budou moci rodiče vyměňovat svoje zkušenosti a rady,“ uvedl.

Říčanská škola odmítla 10 prvňáčků

Říčany - Bohužel, máme plno, zkuste to jinde, tuto větu slyší od ředitelů mateřských škol ročně desítky Pražanů. Letos ale došla situace tak daleko, že děti musela odmítnout už i základní škola. Do tří základních škol v Říčanech se totiž přihlásilo hned 218 dětí, což je o 53 více než vloni.

Přednost mají místní děti

Rodiče předškoláků, kteří nemají ve městě trvalé bydliště, budou muset hledat další možnosti. Říčanská základní škola v Bezručově ulici totiž není na takový nápor dětí připravena. K zápisu jich přišlo 154, a to je o 48 víc než loni. „Otevřeme pět prvních tříd. Přesto jsme asi deset uchazečů museli odmítnout. Je třeba přijmout dva učitele s aprobací pro první stupeň,“ řekla serveru Ricansko.info ředitelka školy Marie Lejčková.

Ještě loni mohla škola přijmout všechny uchazeče. Povinností ředitele je ze zákona vyhovět dětem s trvalým bydlištěm v Říčanech a přidružených obcích. Jen když má volnou kapacitu, vezme i zájemce žijící jinde. Spádovost s jinou obcí však Říčany dosud nemají uzavřenou.

Příští rok bude nová škola

„Doufáme, že už za rok bude fungovat nová škola, která je teď ve výstavbě,“ řekla Deníku říčanská starostka Adriena Mrázová. Podle ní se na to už připravuje i říčanské školství. Zatímco teď jedna ze škol vyučovala v pěti budovách, od září budou žáci docházet jen do dvou objektů.

Říčany usilovaly o výstavbu nové školy od roku 1996. Již tehdy bylo zřejmé, že brzy nastane okamžik, kdy kapacita ve stávajících základních školách nebude dostačovat. Teď by na zelené louce měl vyrůst školní areál s pěti výukovými pavilony. Studentům má sloužit celkem osmnáct tříd a speciálně vybavených učeben. Chybět nebude ani jídelna a dvě tělocvičny.

„Jsem ráda, že se nakonec peníze na výstavbu školy našly. Děti neměly ani vlastní šatny a bundy si musely nechávat ve třídách. O přesunech z jedné budovy do druhé ani nemluvě,“ popsala situaci jedna z maminek.

LUCIE BOHÁČOVÁ

Počty prvňáčků v Praze 8 už několik let rostou

Praha 8 - V únoru se v Praze 8 konaly zápisy do patnácti základních škol zřizovaných osmou městskou částí, a to na příští školní rok 2009/2010.

„Předpokládáme, že místa pro prvňáčky v lavicích našich základních škol v září zaplní celkem 798 žáčků, a to ve třiceti pěti třídách,“ říká místostarosta Prahy 8 Martin Roubíček (ODS). Podle jeho slov se nejvíce dětí, a to vždy více než stovka, zapsalo do základních škol Ústavní, Burešova a Žernosecká.

Letos i loni zhruba stejný zájem

Čísla z posledních šesti let dokládají, že počet dětí předškolního věku v osmé městské části setrvale stoupá. Ovšem v posledních dvou letech zůstává počet budoucích prvňáčků přibližně stejný a stoupl jen nepatrně.

„V loňském školním roce jich bylo 796 a předloni 809. V porovnání s předchozími roky vidíme v Praze 8 jasný nárůst, protože před třemi roky se předpokládal nástup 753 prvňáčků, před čtyřmi lety 768, před pěti lety 727 a před šesti lety dokonce jen 703 žáčků,“ doplňuje školní statistiku místostarosta Martin Roubíček.

Autor: Jana Kočvarová

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Loni debutoval Prague Metronome Festival Iggy Popem. Na druhém ročníku festivalu se blýskne skladatel a zpěvák Sting. Dvoudenní open air 
začne 23. června na pražském Výstavišti.
15

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Nová policejní služebna se může snadno zvětšit

Praha – Nové služebny, vybudované přímo pro jejich potřeby, se dočkali policisté v Jesenici na Praze-západ. Během sedmi měsíců tam byla postavena budova, jež je v rámci Policie ČR unikátem: jde o montovanou modulární budovu, což nejen přispělo k urychlení výstavby, ale do budoucna by v případě potřeby také bylo možno poměrně snadno provést nástavbu či objekt rozšířit.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies