VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražská zoo letos slaví 80 let od svého založení

Troja - Kulaté jubileum si pražská zoo bude připomínat po celý rok. Návštěvníci se mohou těšit na řadu vzpomínkových akcí.

19.1.2011 1
SDÍLEJ:

Křest žirafího mláděte v pražské ZOO.Foto: Deník/Michal Bílek

Vše začalo 28. září 1931, kdy bylo v Troji zpřístupněno „staveniště zoologické zahrady pražské“, jak psal dobový tisk. Proto letos slaví pražská zoo 80. výročí svého vzniku, byť její prapůvod lze hledat již o 50 let dříve.

První myšlenky na založení zoologické zahrady v Praze se objevily již v roce 1881, v době, kdy se dokončovala stavba Národního divadla. Trvalo však ještě půl století, než se profesoru Jiřímu Jandovi podařilo vznik zahrady prosadit. V roce 1926 bylo založeno Hospodářské, nákupní a stavební družstvo zoologické zahrady v Praze, o pět let později byla zahrada otevřena a Janda se stal jejím prvním ředitelem.

Mezníky historie

Hlavní předěly ve svých dějinách si zahrada bude připomínat po celý rok na svých internetových stránkách a v reálném prostředí.

Měsíc Umístění v areálu Historické období
duben První expozice v zoo (dnes pandy, dříve první vlk Lota) 30. léta
květen Původní pavilon opic (dnes moderní Indonéská džungle) 40. léta
červen Bechyňův pavilon a Pavilon vzácných savců 50. léta
červenec Pavilon tlustokožců a jeho obyvatelé (sloni, nosorožci aj.) 60. léta
srpen Horní část zoo a desetiletí prvoodchovů (gepardi, žirafy aj.) 70. léta
září Pavilon kočkovitých šelem (vrchol Veselovského éry) 80. léta
říjen Pavilon goril (rozvoj po Revoluci, po povodni a dnes) 90. léta
až současnost

Historie se však bude prolínat prakticky veškerým letošním programem zoo. Bude to například Vzpomínání u čaje – každou první neděli v měsíci (květen až říjen) se s návštěvníky podělí o vzpomínky ti, kteří se na historii zoo podíleli. Historická pátrání v zoo budou prázdninovou soutěží pro veřejnost na webu a facebooku. Půjde v ní o nalezení reálného místa v zahradě podle původní dobové fotografie. V prázdninových měsících bude v horní části zahrady jezdit Historický expres, což budou historicky zaměřené komentované jízdy vláčkem. Program Do zoo nejen za zvířaty zase od května do srpna nabídne tematické prohlídky za historií zoo. Sezónu zakončí 28. září výroční slavnost, kdy pražské zoo přijdou popřát četné slavné osobnosti.

Zoo ke svému 80. výročí vydala závěsný kalendář, mapující historii zahrady a v průběhu letošního roku vydá i další dvě publikace o její historii: Úsměvy z pražské zoo (Ondřej Suchý) a Zoo Praha – v rámci edice Muzeum v knize.

Hledání nového loga

Od svého vzniku měla pražská zoo šest oficiálních log. Jako první se na nich objevila lvice Šárka, pak následoval tur, konkrétně bizon, a od padesátých let minulého století byla symbolem různá vyobrazení koně Przewalského, k jehož záchraně pražská zoo rozhodujícím dílem přispěla. Proto byla v roce 1959 pověřena vedením jeho plemenné knihy, kterou vydává dodnes.

Od roku 1997 měla zoo v logu hlavu koně Przewalského. Jejím autorem, stejně jako celého vizuálního stylu zoo, je výtvarník Michal Cihlář. Od roku 2007 však vede se zoo spor o autorská práva a honoráře, a proto musela zahrada koncem roku 2009 užívání tohoto loga ukončit. „Zavedení provizorního loga bylo jedním z mých prvních kroků po převzetí funkce ředitele zoo,“ řekl na setkání s novináři Miroslav Bobek, který stojí v čele trojské zoo od 1. ledna 2010. Na včerejší tiskové konferenci neformálně vyhlásil soutěž o nové logo zoo, jíž se může zúčastnit prakticky každý, kdo splní její kritéria. „Každý může předložit až tři návrhy, z nichž na jednom musí být kůň Przewalského a námět dalších dvou je volný,“ řekl Bobek. Podle něj je zobrazení koně Przewalského nejen tradicí, ale i poukazem na mezinárodní chovatelský úspěch zoo.

Chystají se nové pavilony

Trojská zoo letos nehodlá zahajovat žádné velké investiční akce, ale především bude pokračovat ve výstavbě nového pavilonu a výběhu pro slony, hrochy a antilopy, která byla zahájena loni a měla by skončit napřesrok. Sloni a hroši se tak budou již potřetí stěhovat, tentokrát do horní severní části areálu zahrady. Jen pavilon slonů s výběhy bude mít plochu 3500 metrů čtverečních, pavilon hrochů s „příslušenstvím“ bude o trochu menší. „Výběhy pro antilopy byly v tomto prostoru tradičně, budou ale zcela přebudovány,“ řekla Deníku mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. Podle ní bude výhodné, že nové prostory budou ležet nedaleko severního vchodu do zahrady, který v letních měsících využívají zejména návštěvníci přicházející z Bohnic a dalších okolních sídlišť. Celkové náklady na nové prostory pro „tlustokožce“ mají dosáhnout 400 milionů korun, investorem je hlavní město Praha.

Velemloci podle Čapka

Letos je to 75 let, co poprvé vyšlo dílo Karla Čapka Válka s mloky. Velemloci, kteří v této knize vystupují, existují i ve skutečnosti – žijí v Číně a Japonsku a dosahují délky až 180 centimetrů. Jejich přirozeným prostředím jsou chladné horské tůně s čistou vodou. Takové prostředí by chtěla pro ně vytvořit i pražská zoo v novém pavilonu velemloků, jenž má vzniknout naproti pavilonu šelem. „Jeho plocha by měla činit asi 215 metrů čtverečních a zvláštností bude to, že mloky bude možné sledovat z různých stran a úhlů, také seshora a zespoda,“ řekl o svém projektu architekt David Wittassek.

„Příprava tohoto nového pavilonu je teprve v začátcích, a tak nelze ani odhadovat náklady. Nerad bych potom slyšel, že se třeba zdvojnásobily,“ řekl k projektu Bobek. Podle něj lze očekávat stavbu pavilonu nejdříve v roce 2013. „Rozhodně by ale neměla trvat až do dalšího kulatého výročí Čapkova díla, tedy do roku 2016,“ dodal ředitel.

Určitým dárkem pro návštěvníky zoo, kteří jí jsou věrní i v zimním období, je prodloužení otevírací doby o sobotách a nedělích až do 17 hodin. Mimo jiné se tak o hodinu prodlouží doba, kdy si zájemci mohou prohlédnout nejnovější přírůstek zahrady – leguána modravého, jehož terárium je umístěno v pavilonu šelem.

Čtěte také:
V trojské zoo se narodila žirafí holčička

Zoo: Rok 2010 nebyl rekordní, ale přesto úspěšný

Autor: Jan Horák

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení