Dalajlama minulý týden navštívil Česko a setkal se i s některými politiky. Čínská lidová republika, jejíž je Tibet součástí, kvůli tomu Česku hrozila zhoršením vzájemných vztahů a spolupráce.

Dalajlama navštívil Česko už několikrát

Nynější 14. dalajlama, jednaosmdesátiletý Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, navštívil Česko poněkolikáté. Mezi jeho blízké přátele patřil bývalý český prezident Václav Havel. Podle STAN by udělení čestného pražského občanství bylo oceněním zvláštního vztahu, který dalajlamu k Česku pojí.

Minulý týden se dalajlama zúčastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Čína kritizovala setkání dalajlamy s tuzemskými politiky a v reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny. Podle Plamínkové proto nelze očekávat, že by se dalajlamovi dostalo nějakého ocenění například od prezidenta.

Čestné občanství Prahy je prý důstojný způsob

„Čestné občanství České republiky se neuděluje, cizí státní příslušníci mohou dostat pouze vyznamenání od prezidenta republiky - a to se v tomto případě rozhodně nedá čekat," sdělila Plamínková. „Čestné občanství Prahy ale je, myslím, důstojným způsobem, jak dalajlamův vztah k naší zemi ocenit," doplnila.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Dalajlama již více než půlstoletí žije v indickém exilu, kam utekl před jistou smrtí po potlačeném protičínském povstání v březnu 1959. Za odmítání násilí obdržel v roce 1989 Nobelovu cenu za mír.

Čtěte také: Česko-čínské obchodní fórum by se mělo uskutečnit