VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocné Pražany hlídají soukromí detektivové

Praha - Pražané, kteří simulují chorobu, pobírají nemocenskou a doufají, že jim to projde, mají stále menší šanci na úspěch. Mnoha firmám sídlících vmetropoli už totiž došla trpělivost a spodezřením, že se zdravotním stavem jejich pracovníků to není tak vážné, se obracejí na soukromá očka. Podle detektivních agentur zabývajících se touto činností, poptávka za poslední měsíce stoupá. Mezi nejčastější zákazníky patří právě velké firmy zPrahy.

24.1.2008
SDÍLEJ:

Mnozí zaměstnavatelé pochybují o nutnosti nemocenské svých zaměstnanců, a najímají si na ně soukromá očka./Ilustrační foto Foto: Václav Pancer

„Velmi často se jedná ospolečnosti sdělnickými profesemi, kde lidé pracují na méně kvalifikovaných pozicích smenšími platy, a nemocenská se jim vyplatí,“ říká mluvčí agentury ABL, která se odhalováním simulantů zabývá, Zuzana Fryaufová. Podle ní začali službu nabízet zhruba před třemi roky. Za tu dobu je zkontaktovaly řádově desítky společností.

„Vpraxi to vypadá tak, že dostaneme typy od zaměstnavatelů, vypravíme se na místo, a postupujeme stejně jako kontroloři České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jen stím rozdílem, že pokud nezastihneme člověka doma, ptáme se sousedů, vokolí, a prověřujeme to více do hloubky,“ popisuje. Pochybení pak hlásí zaměstnavateli a někdy přímoČSSZ.

„Pražanů, kteří léčebný režim nedodržují je hodně, jinak by se firmám najmout soukromá očka nevyplatilo,“ shrnuje Fryaufová. Spoptávkou firem má zkušenost ivedoucí detektivní kanceláře Libor Hruška. „Odhalování nemocných je složité. Chce to mít důkaz, třeba videozáznam sdatem a hodinou pořízení. To většinou podnikům stačí,“ přiznává. Konkrétní jména firem, které si ho najaly, sdělit nechce. „Jsem vázán smlouvou, a vystavoval bych se pokutě,“ doplnil.

Podle mluvčí ČSSZ Štěpánky Filipové ale firmy detektivy nepotřebují zjednoho důvodu: pokud má zaměstnavatel podezření, může se obrátit přímo na ně a oni kontrolu provedou. „Nemocní rovněž vůbec nemají povinnost pouštět si nějaké pracovníky najatých agentur do bytu,“ upozorňuje. Jen za loňský rok odhalila ČSSZ vPraze 628prohřešků, kdy nemocenskou buď sebrala úplně nebo ji alespoň snížila. Openíze tak přišel zhruba každý šedesátý kontrolovaný Pražan.

Některé společnosti však tvrdí, simulantů je mnohemvíce.

„Hezky je to vidět například před svátky. Řada vrátných, na které vycházela služba náhle onemocněla,“ potvrdil personalista jedné zpražských firem zabývající se ostrahou objektů, jež chtěla zůstat vanonymitě.

„My jsme takové problémy zatím neměli. Pokud máme podezření, že zaměstnanec marodí jen na oko, vyřeší to sním přímo mistr na stavbě. Českou správu sociálního zabezpečení jsme zatím nikdy nekontaktovali, je otázka jak to bude od příštího ledna, kdy by měli nemocenskou platit přímo firmy,“ sdělil mluvčí společnosti Metrostav František Polák.

Autor: Lucie Boháčová

24.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení