Firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou nedosáhnou na veřejné zakázky. Zkorumpovaní úředníci dostanou méně prostoru při vypisování tendrů. Opatření vycházející ze schválené protikorupční strategie včera uvedl v život magistrát. Jak dlouho se jimi bude řídit? Výrazně přísnější pravidla než ve zbytku republiky Prahu mohou podle některých právních analytiků vystavit arbitrážím. Týká se to především jednoho z nejzásadnějších bodů, tedy vyřazení firem s akciemi na doručitele z výběrových řízení.

Náměstek primátora a spolutvůrce pražského protikorupčního balíčku Milan Richter (ODS) přiznává, že strategie hlavního města šla nad rámec obecně platné legislativy. Ta sice od včerejška umožňuje vyloučit firmy s akciemi na doručitele z veřejného tendru, na světě je už ale novela z dílny strany Věci veřejné, která toto omezení ruší.

Jedno právo

„Je to jen proto, aby se republika vyhnula mezinárodním arbitrážím,“ vysvětlil aktivitu ministr vnitra Radek John (VV). Podle osloveného advokáta Jaroslava Ortmana by stejný osud mohl postihnout i Prahu. „Neexistuje pražské, plzeňské nebo brněnské právo. Máme jen jedny zákony platné pro všechna města. Pokud si některé z měst určí vlastní pravidla, která jsou v rozporu s českým právem, vystavuje se i nebezpečí arbitráže,“ vysvětlil Ortman.

Praha si toto nebezpečí podle Richtera uvědomuje. Odvážné tažení proti firmám, ve kterých mohou být finančně zainteresováni samotní zadavatelé veřejných zakázek, tak může skončit dříve, než začalo. Richter na to upozornil již v polovině srpna, kdy byla protikorupční pravidla schválena radou hlavního města.

„Pokud poslanecká novela začne platit, nezbude Praze nic jiného než přístup firem s akciemi na doručitele k výběrovým řízením opět povolit,“ posteskl si náměstek primátora.

Protikorupční strategie prý ale bude fungovat i bez omezení společností s nejasnou vlastnickou strukturou. Nabízí totiž řadu dalších preventivních prvků, které od včerejška závazně platí pro magistrátní úředníky a zavedeny budou i ve všech akciových společnostech vlastněných hlavním městem. Například v Dopravním podniku, Pražské vodohospodářské či v problémovém Kongresovém centru Praha.

Méně pravomoci úředníkům

Poměrně důležitým krokem je okleštění pravomocí ředitelů magistrátních odborů. Ti budou napříště moci o své vůli vypsat maximálně šestimilionovou zakázku. O dražší bude rozhodovat rada, která zároveň převezme i politickou odpovědnost.

„Doposud byl horní limit dvacet milionů korun,“ připomněl Richter. Chce mimo jiné zapojit zástupce občanů do komisí pro veřejné zakázky. Prosadil také změnu složení hodnotících komisí a komisí pro otevírání obálek formou rotace zaměstnanců magistrátu. Bývalá členka rady a autorka prvního návrhu protikorupčních opatření Markéta Reedová (Věci veřejné) Deníku už před časem sdělila obavu z toho, že Richterem prosazený návrh je z části předvolebním trikem a že zřejmě zůstane jen na papíře.

„Až uvedení do praxe ukáže funkčnost pravidel a ochotu ze strany úředníků je respektovat,“ myslí si zastupitelka za stranu zelených a kandidátka na primátorku Petra Kolínská. Zároveň už v srpnu slíbila, že celý protikorupční materiál podrobí analýze nevládní organizace Transparency International a občanské hnutí Oživení.

Dohlížet na dodržování protikorupční strategie měla firma, kterou magistrát hledá ve výběrovém řízení. Richter ale zopakoval, že se tendr, jehož hodnota za čtyři roky mohla být až 190 milionů korun, rozhodl zrušit. Důvodem je kritika veřejnosti a také to, že se přihlásil pouze jeden uchazeč. Firmu tak bude vybírat až nové vedení radnice. Další protikorupční opatření chce Praha přijmout do konce září.

Podle Richtera magistrát pouze nejmenuje slíbeného protikorupčního ombudsmana, chce to ponechat až na novém zastupitelstvu.