Pozor, hrozí vám pokuta až deset tisíc korun. Tedy ne všem, ale jen těm, kteří si včas nepožádají o výměnu občanského průkazu.

Pátekje oficiálně poslední den, kdy je možné požádat o nový občanský průkaz, tak aby bylo jisté, že ho žadatel získá ještě do začátku roku 2009. Výměna se letos týká občanek bez strojově čitelných údajů vydaných do 31. prosince roku 2003. O nový průkaz nemusejí žádat občané, kteří se narodili před 1. lednem 1936.

Na výměnu je ještě šance

V Praze ještě na poslední chvíli žádali o výměnu stovky lidí, mnoho z nich to ale stejně nestihne nebo na výměnu zapomněli. Městské části 1 až 22, které jsou k výměné pověřené, se tak možná budou muset přiklonit k pokutám za pozdní žádosti, podle zákona je možné udělit až 10 tisíc korun.

„V posledních 14 dnech bylo žádostí opravdu hodně a tvořily se fronty. Určitě to mnoho lidí nestihne. Chtěla bych ale upozornit, že kdo přijde ještě příští týden, tedy spíše na jeho začátku, stihne si vyměnit občanský průkaz včas. Číme dříve však přijde, tím lépe,“ potěšila některé opozdilce Daniela Stickelová, vedoucí oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů Prahy 6. Podle jejích slov prý totiž ministerstvo pracuje rychle. Například lidé, kteří přišli požádat o výměnu 11. listopadu, mají už nyní na úřadě nové průkazy. Vedoucí oddělení tak věří, že si občanku stihne vyměnit co většina lidí.

Zvýšený zájem úřadnící zvládli

Zvýšený zájem v listopadu zaznamenala také Městská část Praha 7. „Zájem byl oproti jiným měsícům více než dvojnásobný. Normálně jsou tak tři stovky žádostí, ve středu byl počet už zhruba sedm set. Chodí k nám i lidé z jiných městských částí, což se umožňuje. I zvýšený zájem se ale podařilo zvládnout. Drtivá část obyvatel by měla výměnu stihnout,“ spočítal mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Ke středě 26. lisotpadu chybělo vydat přibližně 1100 nových občanských průkazů. „Z tohoto počtu si ale hodně lidí už také zažádalo, pouze čekají na nový průkaz,“ vysvětlil Vokuš.

I v ostatních částech například v Praze 2,3 či 8 a dalších byla situace podobná. „Lidé věděli o výměně dlouho dopředu, takže na to měli mnoho času. Zprávy byly na úředních deskách. Upozorňovali jsme na výměnu také v našem časopise,“ řekla Helena Šmídová, mluvčí Prahy 8, se kterou se shodl i mluvčí Martin Vokuš.

Pokuty 10 tisíc asi lidé nedostanou

Informace z městských částí pak hovoří tak, že úředníci při opožděné žádosti o nový průkaz nebudou rozdávat nejvyšší možné pokuty 10 tisíc korun. „K tak razantnímu kroku nechceme přistoupit, ale ta výše by měla lidi donutit, aby přišli včas. Když dojde k nějakému zpoždění, většinou udělujeme blokové pokuty do maximální výše 1000 až 1500 korun,“ uvedla jedna z úřednic.

Pro občanky si ale nechodí jen lidé, kteří výměnu potřebují. „Chodili k nám také naši starší spoluobčané. Výměna se netýká lidí narozených před 1. lednem 1936, přesto přišli. Dezionformace jim totiž dali někteří zaměstnanci pošty,“ uzavřela úřednice, jež si nepřála být jmenována.