VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražané, darujte to nejcennější. Svou krev. Zachráníte tím životy

Praha - Dárců krve každým rokem ubývá. Přesto se daří oslovovat prvodárce. Jen ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jich bylo minulý rok 1950.

5.2.2014 2
SDÍLEJ:

„Jehel se bojím,“ přiznává městský strážník Petr Růžička, který svou krev naposledy daroval 14. ledna ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady spolu s dalšími sedmi desítkami kolegů. Přesto má však za sebou už skoro dvě stě odběrů.Foto: archiv Městské policie Praha

4Tolikrát ročně mohou darovat svou krev ženy ve věku 18 až 65 let, s tělesnou hmotností nad 50 kilogramů. Muži mohou absolvovat ještě o jeden odběr více.

Na svoje první darování krve Petr Růžička nikdy nezapomene. „Bylo to v roce 1992, v Bratislavě, kde jsem sloužil jako voják. Přišel za námi velitel s výzvou, ať darujeme krev. Bylo to takové povinně nepovinné," směje se dvaačtyřicetiletý městský strážník z Dejvic. „Dostali jsme za to vycházku, což nás motivovalo." Od té doby šel na krev mnohokrát. Téměř dvěstěkrát.

Pravidelně ale Petr Růžička začal darovat krev až o pět let později, kdy ho kolega z Městské policie po roce přemlouvání nakonec přesvědčil. I přes to, že má fobii z jehel. „Bojím se jich, klepu se, strach se ani časem neotupil. Ale daruji stále. Rád pomáhám. A také člověk nikdy neví, kdy bude krev sám potřebovat."

Pro projektovou koordinátorku Lucii Válovou je darování krve naopak adrenalinem. „Poprvé jsem darovala v pětadvaceti letech. Vůbec jsem se nebála. Byl to pro mě vzrušující pocit," řekla Pražskému deníku jednatřicetiletá rodačka z Ruzyně, která darovala krev šestkrát. A chce v tom pokračovat i nadále. „Vždycky jsem chtěla pomáhat, přišlo mi to přirozené. Lákal mě pocit, že moje krev může někomu zachránit život, i když anonymně."

Student Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové na transfuzním oddělení fakultní nemocnice.Jak se připravit na odběr krve- Minimálně 12 hodin před odběrem krve by dárce neměl jíst tučná jídla a pít ve větším množství alkohol.
- Den před odběrem je vhodné vypít asi 3 litry tekutin.
- V den odběru se doporučuje posnídat suché pečivo s marmeládou nebo s medem (žádné máslo ani margarín, žádné mléčné výrobky ani jiné potraviny obsahující tuky).
- Je důležité vypít minimálně půl litru tekutin (především sladký čaj, ovocné šťávy, káva bez mléka, voda). Zdroj: Český červený kříž

A jak vypadá samotný odběr krve? To Pražskému deníku popsal doktor Petr Turek z Transfuzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice.

„Po zaevidování odebereme malý vzorek krve ke kontrolnímu vyšetření krevního obrazu, dárce se seznámí s písemným poučením, vyplní dotazník dárce a pak je vyšetřen lékařem. Pokud splňuje podmínky způsobilosti k odběru, proběhne samotný odběr, který trvá zhruba 10 minut."

Občerstvení zdarma

Po odběru dostane dárce zadarmo občerstvení, během kterého doplní nejen energii a tekutiny, ale dostane také čas na to, aby se jeho organismus srovnal se ztrátou krve. „Celá procedura tedy zabere něco málo přes hodinu," doplnil Petr Turek.

Alergici ano, či ne?

Ne každý však může být dárcem. „Z darování krve je vyloučen každý člověk, jehož odběr by u pacienta zvýšil riziko výskytu nežádoucí reakce související s podáním transfuze např. přenos infekce, horečku, alergickou reakci ale také ten, komu by mohl odběr samotný zhoršit zdravotní stav," vysvětlila lékařka Daniela Dušková z I. interní kliniky kliniky hematologie 1. LF UK a VFN.

Alergici jako takoví ale nejsou zcela vyloučeni z dárcovství. „Alergici mohou darovat krev v období, kdy jsou bez alergických projevů," doplnila Daniela Dušková.

Volno z práce

Ještě při čtení těchto řádků váháte, jestli i vy se stanete dárci? Lucie Válová má jasno. „Při odběru vám vezmou jen 450 ml krve, ale při komplikovaných operacích či porodech je jí potřeba daleko více. A navíc stojí nás to opravdu málo. Trochu času a dvě malá píchnutí, která nebolí. A pokud by člověk nebyl od přírody altruista, darování krve má i další výhody jste pod pravidelným dohledem, a tak víte, že jste zdraví. A v den odběru máte za zákona volno."

Ilustrační foto.Můžete darovat i vy krev?- Trvale jsou z dárcovství vyřazení lidé, kteří prodělali některou z krví přenosných chorob zanechávajících nosičství (zejm. AIDS, žloutenka typu B a C), lidé vystavení riziku Creutzfeld-Jakobovy choroby (transplantace tvrdé pleny mozkové nebo rohovky, léčba růstovým hormonem, pobyt ve Velké Británii 1980 - 1996) a uživatelé injekčních drog.
- Dlouhodobě jsou vyřazení lidé, kteří trpí nebo prodělali závažnou chorobu ev. musí užívat dlouhodobě léky (např. nádorové onemocnění, poruchy krevního oběhu např. infarkt, některé infekce např. malárie apod.) .
- Dočasně jsou vyřazení lidé, kteří byli vystaveni riziku získání krví přenosné choroby („krvavé" zdravotnické výkony, tetování, piercing, cestování, sexuální chování …)
- Naopak nejsou vyřazeni např. lidé, kteří se úspěšně léčí pro vysoký krevní tlak, nedostatečnou funkci štítné žlázy, vysokou hladinu cholesterolu nebo mírnou formu alergie (např. senná rýma mimo sezónu, sklon k astmatu apod.)
- Z legislativních a technických důvodů se odebírá krev jen osobám svéprávným a plnoletým, které váží alespoň 50 kilogramů. Zdroj: Transfuzní oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice

Kde v Praze darovat krev?

Ústav hematologie a krevní transfuze
U Nemocnice 2094/1
128 20 Praha 2
www.uhkt.cz

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2
U Nemocnice 2
128 08 Praha 2
www.vfn.cz

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2
K Interně 640
156 00 Praha 5 - Zbraslav
www.vfn.cz

Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou
Vídeňská 800
140 59 Praha 4 - Krč
www.ftn.cz

Ústřední vojenská nemocnice Praha
U vojenské nemocnice 1200
169 02 Praha 6 - Střešovice
www.transfuze-uvn.cz

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 50
100 34 Praha 10
www.fnkv.cz

Autor: Veronika Cézová

5.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení