Pražané by si měli za tři roky vybírat do zastupitelstva hlavního města jen jednu stranu podle systému krajských voleb. Podle systému obecních voleb by se měla volit už jen zastupitelstva městských částí. Počítá s tím věcný záměr volebního zákoníku, který bude ve středu projednávat vláda. Ministr vnitra Radek John novinářům řekl, že věří v souhlasné stanovisko kabinetu.

Pražští voliči si magistrátní zastupitele budou moci nově zvolit pouze z kandidátky jednoho uskupení, jednotlivcům budou moci dát pouze preferenční hlasy, celkem čtyři. Ve všech částech hlavního města budou mít na výběr stejné kandidáty.

Sporné rozdělení hlavního města do sedmi volebních obvodů s různými kandidáty, které řešil i Ústavní soud, už platit nebude. „Tato úprava je prevencí proti manipulaci s volebními obvody, která může měnit výsledek voleb,“ uvedl John.

Hlasovací lístky poštou

Další novinkou je možnost korespondenčního hlasování hlavně pro ty, kteří ve dnech voleb nebudou v domovské obci. Lidé by mohli svůj hlasovací lístek předem dodat obecnímu úřadu v místě bydliště osobně nebo poštou ve dvou obálkách. Vnitřní má zaručit anonymitu hlasování, ve vnější bude prohlášení o tom, že volič hlasoval osobně a svobodně podle své vůle. Hlasování poštou by mohlo zvýšit voličskou účast, podle rakouských zkušeností o dvě až sedm procent. Hlasování poštou se bude týkat i Čechů pobývajících v zahraničí.

Korespondenční hlasování je podle Johna určitým předstupněm před zavedením elektronického hlasování, které má být v rámci pilotního projektu poprvé vyzkoušeno příští rok na podzim v jednom ze senátních volebních obvodů. Další možností je podle ředitele odboru všeobecné správy Václava Henycha to, že by elektronicky hlasovali studenti vybraných vysokých škol.

Pilotní projekt bude podle Johna stát desítky milionů korun, samotné elektronické volby by měly podle odhadů přijít navíc na 300 milionů korun. Projekt má ověřit i bezpečnost systému elektronického hlasování. Hlasování má být umožněno podle dosavadních představ prostřednictvím datových schránek. Podle Henycha je třeba zajistit anonymitu hlasování a zároveň znemožnit, aby někdo mohl hlasovat vícekrát.

Příspěvek za hlas bude nižší

Volební zákoník v paragrafovém znění by měla vláda dostat od vnitra nejpozději do konce roku. Po schválení v parlamentu by měl začít platit už od poloviny příštího roku, kdy by se tak na podzim měly konat podle nových pravidel krajské a senátní volby. Souběžně má být v zákoně o politických stranách snížen příspěvek za hlas ze 100 korun na 30 korun.

Kodex má maximálně sjednotit volební pravidla, uvedl John. Zruší se například rozdílné obálky pro jednotlivé typy voleb při jejich souběhu. V porovnání se současným stavem se nijak nemají změnit volební období, volební orgány, soudní přezkum, projednávání a přezkum kandidátních listin ani vlastní hlasování a zjišťování výsledků voleb.